X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4421
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pies nie zawsze nasz przyjaciel - zabawy aktywizujące myślenie dzieci

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO 19. 02. 09 W GRUPIE „BIEDRONECZEK” PRZEZ MGR TERESĘ JAŃCZYK.

Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności odbioru i analizy literatury dziecięcej,
- doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi
ustnych na podany temat,
- stosowanie przez dziecko umiejętności i doświadczeń zdobytych
w toku zajęć i zabaw,
- kształtowanie procesów myślowych, mowy, słuchania
i rozumienia,
- utrwalenie wyglądu zwierząt domowych: kota i psa,
- doskonalenie umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu,
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, wrażliwości
słuchowej, sprawności ruchowej i manualnej,
- doskonalenie umiejętności określania wielkości przedmiotów poprzez używanie pojęć mały duży,
- utrwalanie podstawowych wiadomości o psach poprzez zabawy ruchowe
i ortofoniczne,
- nabywanie wiedzy na temat niebezpieczeństw grożących ze strony agresywnych psów,
- nabywanie umiejętności ratowania się w przypadku ataku ze strony agresywnego psa,
- dostrzeganie kontrastów , np. mały – duży, smutny - wesoły, dobry – zły,
- reagowanie na sygnały i polecenia nauczycielki,

Cele operacyjne: dziecko:

- wypowiada się na temat wiersza, ilustracji,
- rozwiązuje zagadki słowne,
- potrafi rozróżnić zwierzęta domowe: kota i psa,
- poszerza swoją wiedzę o naturze psa; wie, że niektóre rasy są szczególnie niebezpieczne,
- rozumie, że kontakt z każdym obcym psem jest ryzykowny,
- potrafi przyjąć pozycję obronną,
- bierze aktywny udział w proponowanych zabawach,
- koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu,
- przestrzega zawartych umów,
Formy pracy:
indywidualna jednolita i zróżnicowana,
grupowa jednolita,
zbiorowa.

Metody:
· Oglądowa,
· Werbalna,
· Zadaniowa,
· El. metody kreatorskiej.

Pomoce dydaktyczne: kolorowe krążki, emblematy na szyję,
zabawki – pluszowe pieski: małe i duże, kaseta magnetofonowa, karty pracy, ilustracje przedstawiające psy (w tym przedstawicieli groźnych ras)

Przebieg:

1. ”Zagadki o zwierzętach”- rozwiązywanie zagadek podanych przez nauczycielkę:
a) „Ciągle pod wąsem mruczy i mruczy, jakby na pamięć czegoś się uczył”
b) „Piesek je ma, kotek je ma. A ile? Tyle, co dwa dodać dwa”
c) „Co to za domek zrobiony przez Jurka. Siedzi w nim Azor i pilnuje podwórka”

2. „Koty i psy”- zabawa ruchowa z emblematami, z wykorzystaniem podkładu muzycznego.

3. Wysłuchanie wiersza I. Salach „Twój piesek”:

Często widzisz go w ogrodzie,
Często biega po ulicy,
Czasem sam wędruje,
A czasem na smyczy.

Ma wilgotny czarny nosek,
I wesołe oczy
Gdy do domu wracasz
W ramiona ci skoczy

4. Rozmowa na temat treści wiersza. Odwołanie się do wcześniejszych doświadczeń dzieci, stwierdzenie faktu, że posiadanie psa to wielka przyjemność i radość; można się z nim bawić, chodzić na spacery, pies zawsze cieszy się na nasz widok i jest dla człowieka przyjacielem.
Zwrócenie uwagi na ryzyko wchodzenia w kontakt z obcym psem (nie wiemy, czy jest zdrowy, szczepiony i czy dobrze wychowany, dlatego nie powinniśmy nie tylko się z nim bawić, ale nawet zbliżać do niego).

5. Przedstawienie ilustracji na których są psy uznane za niebezpieczne.
6. Rozmowa na temat wrażeń dzieci wywołanych oglądanymi ilustracjami:
a) Czy te pieski ze zdjęć wyglądają na miłe?
b) Czy dzieci chciałyby się z nimi pobawić?
c) Czy można się z takimi pieskami pobawić?

7. Wyjaśnienie dzieciom, że te psy mają agresję w naturze i każdy musi o tym pamiętać. Z takim psem, nawet jeśli jest znajomy, dziecko nigdy nie powinno zostać samo.

8. Ustalenie zasad zachowania się dzieci w przypadku ataku psa:
a) stanąć nieruchomo (nie uciekać przed siebie, nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów),
b) jeżeli pies nas przewróci – zwinąć się do pozycji „żółwika”, leżeć nieruchomo twarzą do ziemi, osłonić ramionami szyję, uszy i głowę.
Wtedy można mieć nadzieję, że pies obwącha nieruchome dziecko i odejdzie, a dziecko wycofa się powoli z jego terenu.

9. Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Uwaga, zły pies!” Dzieci biegają po sali, a na sygnał nauczycielki przybierają pozycję „żółwika”.

10. Zabawy z elementami dramy:
„Smutny piesek i wesoły piesek” – dzieci swą mimiką i zachowaniem starają się naśladować smutek i radość.
„Utul i pociesz małego , smutnego pieska” – dzieci podają sobie kolejno pieska – maskotkę przytulając i pocieszając różnymi słowami
„Duży, ciężki pies.” Dzieci wyobrażają się sobie, że piesek jest duży i ciężki.

11. Zabawa ruchowa : „Pieski na spacer – pieski do domu”
Kolorowe krążki to domki piesków. Na hasło : „Pieski na spacer” – dzieci biegają na czworakach po sali i naśladują szczekanie psa. Na hasło : „Pieski do domu” – wracają na krążki.

12. Karta pracy: „Ułóż sylwetę psa z pociętych elementów” – I grupa, „Pokoloruj pieska” – II grupa, „Połącz kropeczki i pokoloruj otrzymaną postać” – III grupa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.