SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO 19. 03. 09. W GRUPIE „BIEDRONECZEK” PRZEZ MGR TERESĘ JAŃCZYK.
„ZABAWA Z GAZETAMI NIC NIE KOSZTUJE,
A PRZYJEMNIE SIĘ Z DZIEĆMI PRACUJE”
Cele ogólne:
- zachęcanie do obserwacji zmian atmosferycznych charakterystycznych dla przedwiośnia,
- ukazanie możliwości wykorzystania arkusza gazety w zabawie ruchowej
i działalności plastycznej.
Cele operacyjne – dziecko:
- potrafi wyjaśnić znaczenie przysłowia: „W marcu jak w garncu”,
- rozpoznaje zjawiska atmosferyczne typowe dla przedwiośnia (śnieg, deszcz, wiatr),
- prawidłowo wykonuje ćwiczenia incytacyjne,
- potrafi swobodnie i sprawnie poruszać się w przestrzeni (po sali),
- prawidłowo wykonuje określony ruch,
- wyraża swoje uczucia poprzez improwizacje ruchowe i działalność plastyczną.
Metody:
- słowne,
- oglądowe,
- praktycznej działalności dziecka.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- ilustracje: słoneczko, chmurka, garnek, kropelki deszczu, gwiazdki śniegowe,
- arkusze gazet po 1 dla każdego dziecka,
- magnetofon, płyta z wiosenną piosenką, farby plakatowe, gazetowe kuleczki.
Przebieg:
1. Powitanie przybyłych gości: rodziców i p. Dyrektor.
2. Zabawa integracyjna pt. „Witam wszystkich, którzy...”
3. Nawiązanie do aktualnej pory roku, zapoznanie dzieci z przysłowiem:
W marcu jak w garncu
Od wielu lat:
To świeci słońce
To śnieg i wiatr...
4. Krótka rozmowa nt. marcowej pogody z wykorzystaniem ilustracji.
5. Zabawa orientacyjno – porządkowa pt. „Lodowe figurki”- swobodny bieg dzieci, na hasło: „mróz” – zastyganie w bezruchu.
6. Rozdanie gazet. Zabawa pt. „Wkładamy ciepłą czapeczkę” – kładziemy gazety na głowie. Spacerujemy ostrożnie, by nie spadły (zabawa na proste plecy!).
7. Ćwiczenia słuchowe „Pada deszcz”: dzieci trzymają gazetę w jednej ręce, a palcami drugiej naśladują padający deszcz o różnym natężeniu – bardzo cichy i delikatny, troszkę mocniejszy, bardzo gwałtowny, ulewę (wspólnie z n – lką dzieci poszukują określeń pasujących do poszczególnych rodzajów deszczu).
8. „Slalom przez kałuże” – dzieci podskakują w rytm muzyki między gazetami rozłożonymi na podłodze, gdy melodia cichnie – chowają się przed deszczem pod „parasolem” z gazety.
9. Ćwiczenia oddechowe „Wiatr”: dzieci dmuchają na arkusz gazety z różną siłą – wieje lekki wietrzyk, coraz silniejszy wiatr, wichura, huragan.
10. „Śnieżne kule” – zgniatanie kul z gazet;
- toczenie ich w różnych kierunkach,
- przeskoki przez śnieżną kulę: na jednej nodze i obunóż; w przód, w tył, w bok,
- podrzucanie śniegowej kuli do góry, łapanie oburącz i jedną ręką,
- rzuty „śnieżkami” do celu – dwóch koszy na zabawki.
11. Praca przy stolikach: malowanie chmurek i słoneczka metodą stemplowania zgniecionymi kulkami gazetowymi zanurzanymi w farbie plakatowej.
12. Zakończenie zajęcia, podziękowanie za wspólną zabawę.