Kamila Smułka
Muzykoterapeuta
Terapeuta dzieci i młodzieży z autyzmem
Scenariusz zajęć muzykoterapii dla uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego
Temat: Czy muzyka może opowiadać?
Miejsce zajęć: szkoła
Odbiorca: uczniowie z Zespołem Aspergera w klasie I liceum
Czas zajęć: 45 minut
Forma zajęć: grupowa
Metoda: muzykoterapia, arteterapia, elementy wykładu
Środki dydaktyczne: laptop, przybory do malowania, papier, flamastry, instrumenty perkusyjne, karimaty, utwory muzyczne: Poranek E. Grieg, Lot trzmiela M. Rimski –Korsakow,
Wiosna A. Vivaldiego, Spring Waltz – Paula de Senveville
CELE ZAJĘĆ:
Cel główny:
- kształtowanie wrażliwości i umiejętności emocjonalnego reagowania na sztukę
Cele szczegółowe:
- wzbogacanie osobowości ucznia poprzez doznania estetyczne
- wyrabianie postawy twórczej
- rozwijanie kreatywności i ekspresji
- ujawnienie i rozładowanie zablokowanych napięć
- kształtowanie umiejętności odpoczynku i relaksacji
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – co to jest muzyka ilustracyjna? Utwór na dzień dobry - Poranek E. Griega (10 min.)
Prowadzący prosi by uczniowie usiedli w kręgu, następnie wyjaśnia, czym jest muzyka ilustracyjna (to jeden z ciekawszych rodzajów muzyki, który dźwiękami pokazuje piękno otaczającego nas świata. Tak, chodzi o przyrodę czyli zjawiska atmosferyczne, odgłosy przyrody czy dźwięki zwierząt i ptaków. Opowiada o życiu, które toczy się obok nas i jest dla nas ważne. Muzyka ilustracyjna ukazuje piękno brzmienia instrumentów muzycznych). Następnie Prowadzący zaprasza do wysłuchania utworu Griega (Delikatny na początku, budzący do życia. Wraz ze wstającym dniem pojawia się w utworze coraz więcej instrumentów. Posłuchajcie...)
2. O czym opowiada Lot trzmiela M. Rimskiego –Korsakowa? (10 min.)
Prowadzący prosi uczniów o wysłuchanie utworu i opisanie, o czym opowiadała muzyka? Po wypowiedziach uczniów Prowadzący zwraca uwagę na to, że utwór wskazuje swoim tempem, kompozycją dźwięków i dynamiką na latającego owada.
3. Malowanie do muzyki Wiosna A. Vivaldiego I cz. (15 min.)
Uczniowie słuchają utworu Vivaldiego „Wiosna, następnie Prowadzący prosi: Przedstaw za pomocą obrazu, rysunku to, co czułaś/eś i wyobraziłaś/eś sobie pod wpływem słuchania muzyki
4. Zakończenie - relaksacja z wizualizacją (10 min.)
Prowadzący zaprasza uczniów, by zajęli wygodną dla siebie pozycję, mogą się też położyć na matach, jeśli chcą. Następnie uczniowie słuchają Spring Waltz – Paula de Senveville jako piękne połączenie obrazu oraz muzyki. Po ćwiczeniu uczniowie dzielą się swoimi wrażeniami i opisują jak na ich samopoczucie wpłynął wysłuchany utwór.
Literatura:
1. Ekspresja twórcza dziecka niepełnosprawnego podczas zajęć muzykoterapeutycznych J. Gładyszewska – Cylulko, P. Cylulko [w:] Karolak W., Kaczorowska B. (red), Arteterapia w medycynie i edukacji, Łódź 2008.
2. One są wśród nas, Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera w szkole i przedszkolu, ORE, G. Jagielska, Warszawa 2010.
3. Rola muzykoterapii w procesie usprawniania niepełnosprawnych pacjentów, Cylulko P., „ Muzykoterapia Polska”, Wrocław, nr 1 (5)/2003.