Scenariusz zajęć dla dzieci czteroletnich
Prowadząca: Henryka Artymiuk
Temat: Trzy Małgorzatki- inscenizacja utworu.
Cele ogólne dydaktyczne : Rozwijanie mowy
Wychowawcze: Zachowanie ładu i porządku podczas ćwiczeń gimnastycznych
Cele szczegółowe: uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych,
odpowiada na pytania dotyczące tekstu,
wymienia bohaterów opowiadania,
Podstawa programowa: I 5, I 8,III 5, III9, IV 7
Formy pracy: zajęcie zorganizowane z całym zespołem,
Metody:
Słowna; rozmowa, metoda żywego słowa,
Oglądowe-pokaz
Czynne-opowieści ruchowej, zabawowo- zadaniowa,
Środki dydaktyczne:wiersz , sylwety do wiersza trzy Małgosie, las,jagody, wiewiórki, borowik, mucha motyl, żuk, poziomki, pliszka, dzięcioł, kółka- tarcze muzyka dźwięki lasu , muzyka do marszu.
Przebieg zajęcia
1. Opowieśc słowno- muzyczna na podstawie wiersza H. Bechlerowej Trzy Małgorzatki
Słuchanie wiersza inscenizowanego sylwetami bohaterów.
2.Rozmowa na temat utworu
- Ile Małgorzatek szło do lasu?
-Co chciała zbierać pierwsza , druga a co trzecia Małgorzatka?
-Czy dziewczynki robiły to co zaplanowały? Co robiły?
-Kto pomógł dziewczynkom się odnaleźć?
- Czy powinny same chodzić po lesie?
3.Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Dzięcioł i dzieci”
Część wstępna
Dzisiaj wyruszamy na wycieczkę do lasu tak jak Małgorzaty
Będziemy szukać dzięcioła. W lesie każdy musi zachować spokój i ciszę.
Część wstępna:
• Ćwiczenie orientacyjno-porządkowe” Marsz do lasu”
• Dzieci swobodnie biegają, na przerwę w muzyce ustawiają się parami. Gdy gra muzyka znowu zaczynają biegać . Ida do lasu.
• Ćwiczenia uruchamiające duże grupy „ Dzięcioły budzą się” Dzieci poszły do lasu bardzo wcześnie. Zwierzęta jeszcze spały: dzieci naśladują budzącego się dzięcioła ( siad klęczny, głowa pochylona, ręce blisko ciała). Na sygnał budzą się: podnoszą głowę, skrzydła wstają aż na palce( dzięcioły gotowe do pracy)
Część główna
• Ćwiczenie kształtujące w płaszczyźnie strzałkowej( skłony w przód)” Szukanie korników” rozpoczynają pracę. Pochylają się do przodu i sprawdzają, czy na gałęzi nisko są korniki(dźwięki niskie- skłon, szukają korników, wysokie prostują się)
• Ćwiczenie kształtujące tułowia w płaszczyźnie czołowej- skłony boczne „ Znajdź kornika” Sprawdzają też czy boczne gałęzie są zdrowe. Wykonują skłony w bok w klęku prostym.
• Ćwiczenie z elementem równowagi „Poszukaj dzięcioła”. Dzięcioły odleciały daleko, w gęstwinę. Dzieci idą za nami podnosząc wysoko nogi, pokonując przeszkody- dziury (tarcze) zwalone drzewa( ławeczki).
• Zabawa bieżna „ Dzięcioły” Dzieci doszły na polanę. Na niebie zauważyły rodzinę dzięciołów. Naśladują ich lot przy muzyce. Na przerwę siadają w gnieździe( tarcza).
• Ćwiczenie tułowia skrętoskłony „ Karmienie ptaków”. Dzięcioł mama rozdaje pokarm swoim małym. Dzieci siedzą w gnieździe ( tarcza)w siadzie skrzyżnym ( wykonują skręt w prawo, następnie w lewo)
• Ćwiczenie z elementem podskoku „ Zabawa dzięciołów” dzieci przeskakują przez gniazda ( tarcze). Robią to ostrożnie , żeby ich nie uszkodzić.
Część końcowa
• Ćwiczenie wyprostne. Kończy się spacer po lesie . Dzięcioły także odlatują – przygotowują się do lotu- prostują skrzydła i opuszczają (ręce w bok, początkowo siad klęczny, wstają równocześnie z prostowaniem rąk)
• Ćwiczenie przeciw płaskostopiu” Odpoczynek”. Dzieci się zmęczyły i chwilę odpoczywają. W tym przewracają tarcze stopami.
• Ćwiczenie rytmu. Po chwili wstają i maszerują do przedszkola . Składanie tarcz podczas marszu.