X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44184
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiem, jak opiekować się zwierzętami. Scenariusz zajęć koleżeńskich

Scenariusz zajęć koleżeńskich
Grupa wiekowa: 4-latki
Opracowanie:
Data: 28.11.2010
Temat zajęć: „Wiem, jak opiekować się zwierzętami”
Cel ogólny:
- Budzenie empatii w stosunku do zwierząt (II/10)

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Wymienia, jakie zwierzęta mogą mieszkać w domu.
- Wie, jakie obowiązki mają właściciele zwierząt domowych.
- Naśladuje sposób poruszania się danego zwierzęcia.
- Ocenia, czy osoba na ilustracji dobrze czy źle postępuje z pieskiem i uzasadnia swoje zdanie.
- Czyta globalnie swoje imię na kopercie.
- Przelicza elementy w dostępnym zakresie.
- Wykonuje prace plastyczną metodą origami według instrukcji nauczyciela.
- Odpowiada na pytanie, czy zajęcia mu się podobały i uzasadnia swoje zdanie.

Metoda:
- Słowna,
- Oglądowa,
- Czynna.

Forma: indywidualna, zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne:
- Ilustracje wesołego i smutnego psa, nagrania odgłosów zwierząt domowych, ilustracje misek i kości, kółka z kolorowego papieru, klej, ilustracja wesołej i smutnej minki.

Przebieg zajęć:
1. Rymowanka na powitanie
Dzieci recytują rymowankę i ilustrują jej treść ruchem.
Na powitanie niech każdy wstanie,
niech każdy wstanie raz, dwa, trzy,
A po ukłonie zaklaszcze w dłonie,
zaklaszcze w dłonie raz, dwa, trzy.

2. Opowiadanie „Przygody Azorka”
Nauczycielka opowiada dzieciom historię psa Azorka. Następnie zadaje pytania do tekstu:
- Kto był głównym bohaterem opowiadania?
- Czy pierwsza właścicielka Azorka dobrze się nim opiekowała? Dlaczego?
- A jak teraz czuję się Azorek? Dlaczego?
Następnie dzieci oglądają dwa zdjęcia przedstawiające wesołego i smutnego psa, nazywają emocje i zastanawiają się, jak czuł się piesek wcześniej, a jak czuje się obecnie.

3. Rozmowa nt. „Jak opiekować się pupilem?”
Dzieci zastanawiają się, jakie obowiązki mają właściciele zwierząt domowych, odpowiadają na następujące pytania:
- Jakie zwierzątka mogą mieszkać z nami w domu?
- Czy ktoś z was ma w domu zwierzątko?
- Czy obecność zwierząt w domu może być miła? Dlaczego? Co możemy z nimi robić?
- Czy właściciele zwierząt oprócz przyjemności z posiadania pupila mają także jakieś obowiązki? Jakie?
Nauczyciel na mapie myśli zapisuje wszystkie pomysły dzieci.

4. Zabawa ruchowa „Zwierzątka”
Dzieci naśladują sposób poruszania się zwierzęcia, jakiego głos słyszy na nagraniu. Przed rozpoczęciem zabawy dzieci przypominają zasady obowiązujące podczas zabaw ruchowych.

5. Praca z obrazkiem „Jak należy traktować zwierzęta?”
Dziecko ocenia, czy osoba na ilustracji dobrze czy źle postępuje z piesiem i uzasadnia swoje zdanie. Następnie przykleja obrazek pod właściwą minką (złe zachowanie – smutna minka, dobre zachowanie – uśmiechnięta minka).

6. Zabawa integracyjno-ruchowa „Pieski do budy”
Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko z pary jest budą, a drugie pieskiem. Dzieci – budy klęczą na czworakach, a pieski poruszają między nimi. Na hasło „deszcz” pieski chowają się do budy i wychodzą dopiero, gdy usłyszą hasło „słońce”.

7. Zabawa matematyczna „Kostki w misce”
Każde dziecko szuka koperty ze swoim imieniem. W kopercie znajdują się 2 miski, na których narysowane są kropki. Zadaniem dziecka jest włożyć do miski tyle samo kostek, ile wykosi liczba kropek. Liczba kropek uzależniona od możliwości dzieci.

8. Praca plastyczna metodą origami „Azorek”
Dzieci składają wycięte przez nauczyciela koła na pół i sklejają je według instrukcji nauczyciela.

9. Ewaluacja zajęć „Wesołe i smutne minki”
Dziecko ocenia, czy zajęcia mu się podobały i uzasadnia, dlaczego. Jeżeli zajęcia były dla niego atrakcyjne wskazuje uśmiechniętą minkę, a jeżeli nie smutną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.