X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44173
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ile tu motyli! Scenariusz zajęć w przedszkolu

Scenariusz zajęć w przedszkolu

Grupa wiekowa: 5- latki
Blok tematyczny: „Majowa łąka”
Temat: „Ile tu motyli”

Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności liczenia,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu,
- rozwijanie sprawności ruchowej,
- rozwijanie sprawności manualnej.

Cele szczegółowe:
- dziecko liczy w zakresie 6,
- słucha czytanego tekstu,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- wykonuje pracę plastyczną.

Metody pracy:
- słowna
- czynna
- aktywizująca

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa

Środki dydaktyczne: wiersz K. Kusek „Motyle znad łąki”, obrazki przedstawiające mieszkańców łąki, zielona bibuła, sześć obręczy, rolki po papierze toaletowym, papier kolorowy, nożyczki, klej, sylwety: kolorowych motyli i innych owadów, stokrotek.

Przebieg zajęć:

1.Zabawa z elementem dramy „Jestem”.
Chętne dziecko losuje obrazek przedstawiający mieszkańca łąki (motyla, pszczołę, bociana, żabę). Za pomocą ruchów, głosu przedstawia go, nie pokazując obrazka. Pozostałe dzieci odgadują, jakie zwierzę przedstawia obrazek.
2. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Taniec motyli”.
Nauczyciel rozkłada na dywanie kilka kolorowych obręczy – kwiatów. Przy dźwiękach tamburynu dzieci – motyle fruwają po Sali, delikatnie poruszając skrzydłami (bieg na palcach z jednoczesnym unoszeniem i opuszczaniem rąk). Podczas przerwy w grze każdy motyl przysiada na kwiatku – obręczy. Na jednym może usiąść tyle motyli, ile pomieści kwiat (obręcz).
3.Słuchanie wiersza K. Kusek „Motyle znad łąki”.
Ach, co to?
Ach, co to za balet?
Ach, kto to tak tańczy wspaniale?
To tańczą motyle znad łąki,
A każdy ma skrzydła z koronki.
Wirują nad nami
Z bosymi nóżkami, a łąka się śmieje wszystkimi kwiatami!
Wirują nad nami jak chmura tęczowa i słońce za chmurę motyli się chowa!
4.Nauczyciel przypina na tablicy zieloną trawę z bibuły i sześć papierowych sylwet stokrotek. Na stoliku leżą sylwety kolorowych motyli i innych owadów. Dzieci liczą stokrotki, następnie umieszczają sylwety motyli 9innych owadów) zgodnie z wypowiadanymi przez nauczyciela zdaniami:
- Nad czwartą stokrotką fruwają dwa żółte motyle.
- Na szóstej stokrotce siedzi niebieski motyl.
- Między trzecią a czwartą stokrotką fruwa żółty motyl.
- Na pierwszej stokrotce siedzą cztery tęczowe motyle.
- Z pierwszej stokrotki odfrunął jeden motyl. Ile motyli zostało?
5. Zabawa „Motyle i kwiaty”.
Nauczyciel rozkłada na dywanie sześć obręczy imitujących kwiaty. Na hasło: Motyle fruwają, dzieci biegają po Sali między obręczami. Na hasło Motyle na kwiaty, siadają wokół obręczy tak, aby przy każdej obręczy były 3 motyle. Motyle, które nie znalazły kwiatka, dalej fruwają po Sali.
6.Układanie sylwet motyli w obręczach tak, aby w pierwszej był jeden motyl, a w każdej następnej obręczy o jeden więcej.
7.Wykonanie pracy plastycznej „Motyla z rolki po papierze toaletowym”.
Dzieci oklejają rolki po papierze toaletowym kolorowym papierem. Z innego koloru wycinają skrzydła motyla, przyklejają i ozdabiają według pomysłu. Na koniec przyklejają oczy, czułka. Udekorowanie sali pracami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.