X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44144
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć o zwierzętach egzotycznych dla sześciolatków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA DZIECI 6-LETNICH

Temat: ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE

Cele ogólne:
• rozwijanie kompetencji językowych i komunikacyjnych
• wzbogacanie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, poznanie ciekawostek z życia zwierząt egzotycznych
• aktywizowanie myślenia dzieci poprzez analizowanie treści zagadek i podawanie ich rozwiązań

Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna wybrane zwierzęta egzotyczne,
• poszerza swoja wiedzę na temat życia dzikich zwierząt – poznaje różne ciekawostki,
• potrafi przeanalizować treść zagadki i podać jej rozwiązanie,
• zgodnie współdziała w grupie, wykonując powierzone mu zadania,
• zna zasady zabawy ruchowej, aktywnie w niej uczestniczy, dba o bezpieczeństwo swoje i innych
• doskonali umiejętność wyrazistego mówienia,
• usprawnia motorykę narządów mowy,
• poprawnie wymawia głoski,
• uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczycielki,
• śpiewa piosenkę i porusza się w rytm muzyki,
• rozpoznaje i nazywa litery, odczytuje wyrazy,
• dzieli wyrazy na sylaby i głoski,
• układa proste zdania,
• mówi poprawnie pod względem gramatycznym,
• formułuje wypowiedzi językowe poprawnie pod względem składniowym,
• poprawnie stosuje formy fleksyjne,
• ćwiczy słuch i pamięć słuchową,
• doprowadza do końca rozpoczęte działanie.

Metody:
• słowne – polecenia, objaśnienia
• oglądowe – pokaz, obserwacja
• czynne – zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia utrwalające nabyte umiejętności

Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
• grupowa

Środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające zwierzęta egzotyczne, płyta z piosenkami, wyrazy – rozsypanka wyrazowa, koperty z imionami, w których zawarte są nazwy zwierząt, litery do ułożenia krzyżówki, karton z narysowaną krzyżówką.

Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie.
Dzieci w parach witają się lewymi łokciami, prawymi kolankami i machają do siebie prawymi rączkami.

2. Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem.
Dzieci odgadują hasła, dzielą na sylaby i na głoski poszczególne wyrazy oraz wyróżniają głoski na początku i na końcu wyrazów.
1. k r o k o d y l
2. z e b r a
3. a n a k o n d a
4. f l a m i n g
5. p a p u g a
6. d r o m a d e r

1. Leży jak kłoda, chodzi po mału, za to pod wodą jest bystrą strzałą. A gdy mu słonko wysuszy wody, wtedy łzy leje, jak to ...
2. Inaczej pasy do przechodzenia przez jezdnię.
3. Największy wąż na świecie.
4. Ten różowy ptak po wodzie chętnie brodzi, różowym dziobem w błocie i wodzie smaczne żyjątka łowi.
5. Bardzo kolorowy egzotyczny ptak.
6. Wielbłąd z jednym garbem.

Hasło
KANGUR

3. Zabawa ruchowa ,,Kangur” .
Dzieci skaczą jak kangur. Zawody w skokach. Wybór grupowego kangura – mistrza w skokach.

4. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej w grupach.

5. Piosenka ,,Zoo” – wspólne śpiewanie piosenki.

6. Zabawa ,,Wizyta w zoo”
Dzieci indywidualnie odczytują imiona z kopert i otwierają kopertę ze swoim imieniem. Odczytują nazwy zwierząt z koperty i podchodzą do odpowiadającej im ilustracji. Układają z liter nazwę zwierzęcia oraz wymyślają dla niego imię. Dodatkowo każdy mówi jedno zdanie na temat swojego podopiecznego.

7. Zabawa ,,Zwiedzamy dżunglę” – sprawdzanie umiejętności uważnego słuchania, ćwiczenia ortofoniczne - ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia oddechowe
Dotarliśmy do Afryki, wysiadamy z tratw i idziemy na ląd po wodzie (wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku(lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki , szukamy tubylców. Czas ruszać w drogę , przedzieramy się przez dżunglę (ruchy rękoma na boki).Chodźmy bardzo cicho by nikogo nie spłoszyć, albo by nas nie usłyszał lew (idziemy na palcach).Ciiiii! (dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest - szszsz. Uciekajmy na drzewo (naśladujemy wspinanie się na drzewo). O! Jaka miła małpka- chcesz to się pobawimy. Pomałpujmy tak jak ona( dzieci naśladują ruchy i odgłosy nauczycielki lub wybranego dziecka) np. drapią się po plecach, skaczą na jednej nodze, itp.).Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni, możemy schodzić z drzewa.(naśladujemy schodzenie z drzewa). Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka, musimy ją przeskoczyć (duży skok do przodu), a teraz skaczemy po kamieniach (małe podskoki).Uwaga! Krokodyl (naśladujemy buzią kłapanie paszczy krokodyla), a tam płynie hipopotam(naśladujemy rękoma pływanie w wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski, musimy tylko przejść obok śpiącego węża (dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej, dodatkowo wykonują ćwiczenia z języczkiem).Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcami (dzieci nawzajem obejmują się) Na powitanie powtórzmy hymn (dzieci powtarzają za nauczycielką)
O, ale le ale le
O, beri,tiki, Tonga
masa, masa, masa
O, balua, balue.

8. Zabawy z rodzicami przy piosence „Dżungla”
9. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć.

PRACA DOMOWA DLA RODZICÓW
Masażyk relaksacyjny do treści wiersza „ZOO” B. Kołodziejskiego
Tutaj w zoo jest wesoło,
tutaj małpki skaczą w koło - wspólne skoki
tutaj ciężko chodzą słonie - naciskanie płaskimi dłońmi
biegną zebry niczym konie - lekkie stukanie pięściami
żółwie wolno ścieżką człapią - przykładanie lekko płaskich dłoni
w wodzie złote rybki chlapią - muskanie wierzchem i wewnętrzną stroną dłoni
Szop pracz, takie czyste zwierzę - pocieranie dłońmi pleców
Ciągle sobie coś tam pierze.
Struś dostojnie w koło chodzi - kroczenie dwoma palcami
Śpieszyć mu się nie uchodzi.
A w najdalszej części zoo
dwa leniwce się gramolą - przesuwanie dłoni od zewnątrz do wewnątrz
wolno wchodząc na dwa drzewa - przesuwanie dłoni z góry na dół
gdzie się każdy z nich wygrzewa
I zapada w sen głęboki... położenie głowy na plecach masowanego dziecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.