Scenariusz zajęcia dydaktyczno-wychowawczego
dla dzieci 5,6–letnich
Temat: „Książka – mój przyjaciel"
Prowadzenie: Ewa Soluch
Cel główny:
- współpraca w małych zespołach; dzielenie się pomysłami;
- dochodzenie do wspólnego rozwiązania problemu, pomaganie sobie nawzajem;
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci;
- kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania;
- wdrażanie do poszanowania książek
Cele operacyjne:
Dzieci:
- zaprezentują swoją wiedzę ze znajomości literatury dla dzieci;
- wiedzą, że należy szanować książki;
- potrafią współpracować i współdziałać z innymi dziećmi;
- wykorzystują swoją wiedzę w praktyce;
- rozwiązują rebusy obrazkowo - literowe
- potrafią wyrazić swoje emocje;
- integrują się z grupą.
Metody:
- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, objaśnienia, śpiew, stwarzanie zadań, zagadka, pochwała;
- oparte na aktywności dzieci: wypowiedzi dzieci, układanki obrazkowe, uważne słuchanie, działanie, obserwacja uczestnicząca;
Formy: zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz H Łochockiej „Książka czeka”, piosenka „Książeczka” CD, zagadki słowne, rebusy obrazkowo - literowe, bajkowe historyjki obrazkowe (po 8 obrazków dla 5 zespołów), książki, gra "Twist", mini książeczki do samodzielnego wykonania, wstążki, nożyczki flamastry, kredki.
Przebieg zajęcia:
1.Słuchanie wiersza „Książka czeka”
Książka nas uczy, książka cieszy,
czasem zadziwi
nas niemało
albo po prostu tak rozśmieszy,
jakby się dobry
żart słyszało.
Książka też mądrze nam doradza
różne wskazówki,
wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza,
dalekie z nami
zwiedza kraje.
Lubimy książkę - przyjaciółkę.
Wiesz co ci powiem?
Nie odwlekaj.
Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
sięgnij po książkę!
Książka czeka!
2. Rozmowa na temat wiersza.
„Jaka może być książka?, wypisywanie mapy skojarzeń na dużym arkuszu z rysunkiem książki.
3. Zabawa ruchowa „Bajkowy twist” z wykorzystaniem gry oraz książeczek obrazkowych.
4. Praca zespołowa (5 grup):
„Bajkowe historyjki obrazkowe” – układanie bajek wg. kolejności zdarzeń: „Brzydkie Kaczątko, „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia”, Trzy małe świnki”.
5. „Rebusy obrazkowo - literowe” – zawody w odgadywanie rebusów.
6. „Zagadki słowne” – rozwiązywanie zagadek, każda drużyna rozwiązuje 2 zagadki.
7. Zabawa taneczna przy piosence „Książeczka” z wykorzystaniem ilustracji.
8. Praca plastyczna w zespołach „Książka - mój przyjaciel” – tworzenie własnej książeczki na podstawie piosenki o książce.
9. Podziękowanie za wspólną zabawę, relaks przy muzyce Vivaldiego.