SCENARIUSZ ZAJĘĆ
W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ
TEMAT: MATEMATYCZNE ZABAWY KOSMICZNE
GRUPA: 5-6latki
CELE ZAJĘĆ:
a) Ogólne:
Utrwalanie wybranych pojęć matematycznych
Rozwijanie umiejętności liczenia na konkretach
Rozwijanie umiejętności posługiwania się działaniami matematycznymi (dodawanie)
Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
Rozwijanie umiejętności szeregowania wg wielkości
Utrwalanie znajomości zapisów cyfrowych liczb
Utrwalenie pojęć związanych z kosmosem.
b) Operacyjne:
Wychowanek:
Liczy w zakresie 10
Dodaje na konkretach
Rozumie zapis działania matematycznego
Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
Układa elementy od najmniejszego do największego i odwrotnie
Rozpoznaje cyfry
Zna pojęcia związane z kosmosem
METODY: słowna, oglądowa, działań praktycznych, zabawa ruchowa
FORMY PRACY:
forma indywidualna, grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE:
piłka, cyfry i znaki dla każdego dziecka, pakiet papierowych planet dla każdego dziecka, klocki-rakiety jako liczmany dla każdego dziecka, krążki gimnastyczne, znaczki pogodowe
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ I ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE
Przywitanie się z dziećmi. Wspólne policzenie liczby dzieci obecnych na zajęciach. Policzenie dzieci z grupy starszej i młodszej, porównywanie ich liczby z użyciem określeń „więcej”, „mniej”.
Powitanie - „Puszczam kulę w krąg niech powróci do mych rąk”. Dzieci podają sobie piłkę w koło, siedząc w kręgu na dywanie. Każde dziecko trzymające piłkę wymyśla słowo-skojarzenie związane z tematem Kosmosu.
CZĘŚĆ II ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
Lądowanie na planecie – zabawa ruchowa. Dzieci przy kosmicznej muzyce poruszają się pomiędzy krążkami –są rakietami kosmicznymi, na przerwę lądują na krążkach-planetach. (dodatkowo nauczyciel określa pozycję w jakiej dziecko ma zatrzymać się na krążku)
Zadania matematyczne z wykorzystaniem pomocy wykonanych na poprzednich zajęciach(Planety wykonane przez dzieci). Dzieci wykonują polecenia nauczyciela i odpowiadają na stawiane pytania. Po każdym zadaniu wybrane dziecko wykonuje je na tablicy. Dzieci sprawdzają poprawność wykonania przez siebie zadania.
Cz I
Zad. 1. Ułóżcie swoje planety w kolejności w jakiej występują w układzie słonecznym zaczynając od słońca.
Zad. 2. Ponumerujcie planety. Ułóżcie pod nimi cyfry w kolejności od 1 do 8.
Zad. 3. Weźcie do ręki rakietę. Niech rakieta wyląduje na planecie wskazanej przeze mnie. (Nauczyciel wymienia liczbę porządkową planety na której ma wylądować rakieta).
Cz II
Dzieci pozostawiają tylko 2 planety. Szykują klocki - rakiety oraz zestaw cyfr i znaków.
Zad. 4. Na pierwszą planetę przyleciały 2 rakiety. Na drugą jedna. Ile w sumie rakiet znajdowało się na obu planetach? Ułóżcie działanie do tego zadania.
Zad. 5. Na pierwszą planetę przyleciały 3 rakiety. Na drugą dwie. Ile teraz rakiet znajduje się na obu planetach? Ułóżcie działanie do tego zadania.
Zad. 6. Na pierwszą planetę przyleciały 4 rakiety. Na drugą pięć. Ile teraz rakiet znajduje się na obu planetach? Ułóżcie działanie do tego zadania.
Zad 7. Nauczyciel podaje działanie. Zadaniem dzieci jest zilustrować działanie przy pomocy rakiet i podać wynik. Nauczyciel prosi dzieci aby wykonały tyle obrotów ile rakiet jest na pierwszej planecie, tyle podskoków ile rakiet jest na drugiej planecie i tyle przysiadów ile rakiet jest na obu planetach razem.
L. Mała – większa – największa. Dzieci wybierają z planet najmniejszą i największą planetę, układają wybrane planety na dywanie według wielkości od największej do najmniejszej i odwrotnie.
CZĘŚĆ III ZAJĘCIA KOŃCOWE
Ufoludki są wśród nas - zabawa słuchowa. Jedno dziecko wychodzi za drzwi sali. Spośród pozostałych, wybierany jest „ufoludek”, który będzie musiał wydawać dźwięki, podczas gdy wszyscy zwiną się w kosmiczne kuleczki na dywanie. Zadaniem dziecka, które powróci zza drzwi, jest odnalezienie ufoludka.
Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach.
Ewaluacja: dzieci wybierają znaczek oceniający zajęcia i swoją pracę na nich
(słoneczko, chmurka, chmurka i deszczyk)