X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44115
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Razem z mamą i tatą miło spędzam czas

Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania kompetencji czytelniczych w grupie dzieci 6-5 – l. przeprowadzonych przez Danutę Ochotę w dniu 24.05.2017r.
Temat : Razem z mamą i tatą miło spędzam czas
Cele :
• Wypowiadanie się na temat sposobów spędzania wolnego czasu z rodzicami.
• Kształcenie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi innych.
• Doskonalenie umiejętności czytania wyrazów i zdań.
• Rozumienie wartości jaką jest przynależność do rodziny.
• Zwrócenie uwagi na znaczenie dobrych relacji łączących najbliższych.
• Rozwijanie logicznego myślenia i inwencji twórczej.
Formy pracy : z całą grupą, indywidualna;
Metody pracy : słowne - opowiadanie, rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci,
oglądowe – ilustracje, przedmioty codziennego użytku ( rekwizyty),
czynne – m. zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, metody aktywizujące twórcze myślenie i działanie.
Środki dydaktyczne :ilustracje przedstawiające rodziców wykonujących rożne czynności, rekwizyty ( łyżka drewniana, igła z nitką, młotek, wałek do ciasta, kilka kluczy lub śrubokręt do majsterkowania,, nożyczki i grzebień, patelnia z kącika lalek, myszka do komputera, zestaw lekarski, kosz na śmieci, konewka, książka z bajkami ), klasery z literkami , zdania do czytania , opowiadanie „ Ada opowiada ”, obrazki historyjki i napisy na tablicę i dla każdego dziecka, dwa duże arkusze papieru, gruby mazak, kredki, kartony, nagrania CD.
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1. Kto używa tych przedmiotów.
Dz. siedzą w kręgu, na środku – na dywanie zgromadzone są różne przedmioty. Zadaniem dzieci jest określenie do czego one służą i kto się nimi posługuje – mama lub tata. Następnie odszukują właściwą ilustrację i nazwę czynności ( np. mama gotuje, tata majsterkuje itp.), którą umieszczamy na tablicy.
2. Jacy są nasi rodzice - układanie imion, ćwiczenia werbalne w kręgu.
Dzieci korzystając ze swoich klaserów z literkami układają imiona swoich rodziców ( jeśli imiona są trudne fonetycznie lub dzieciom młodszym – pomaga nauczyciel).
Ćwiczenia werbalne „ Moja mama nazywa się.... Moja mama jest..... Mój tata nazywa się.... Mój tata jest...” – tworzenie porównań, określanie cech mamy i taty.
Za co kochacie swoich rodziców ?- poszukiwanie odpowiedzi na postawione pytanie. Podkreślenie wartości przynależności do rodziny, okazywania rodzicom szacunku i miłości.
Kończenie wypowiedzi: „ Moi rodzice lubią kiedy ja ...”- skierowanie uwagi dzieci na zachowania, jakie ich rodzice lubią u nich.
3. Zabawa orientacyjno- porządkowa „ Jak mama, jak tata ”
Dz. poruszają się po Sali w rytmie tamburyna. Kiedy usłyszą dźwięki grzechotki- dziewczynki siadają skrzyżnie naśladując kołysanie dziecka na rękach, a chłopcy chodzą naśladując sposób poruszania się taty. Przy dźwiękach kołatki – chłopcy kładą się na plecach, naśladując jazdę rowerem, a dziewczynki chodzą po Sali naśladując chód mamy. Głos tamburyna jest sygnałem do rytmicznego, swobodnego ruchu.
4. Spędzamy czas z mamą i tatą
Słuchanie opowiadania „ Ada opowiada ”,układanie obrazków i zdań wg kolejności wydarzeń.
Rowery przygotowane, jeszcze tylko trzeba założyć kaski i wziąć wodę do picia .Ada i Emil jak zwykle cieszą się z wycieczki rowerowej z rodzicami. Pojadą do parku, w którym nikt się nie nudzi. Po drodze dołączył do nich kolega Emila Kuba. Mimo wczesnej pory w parku było już sporo osób. Tata ustawił w stojaku dla rowerów rower Ady, mamy i swój. Chłopcy postanowili, że najpierw pojeżdżą sobie po rowerowych ścieżkach, a potem dołączą do taty korzystającego z rekreacyjnej ścieżki zdrowia .Ada miała swój plan. W parku jest ścieżka edukacyjna prezentująca drzewa, ptaki, płazy i owady, które można spotkać w parku. Chciała sprawdzić, które z nich uda jej się rozpoznać na zdjęciach zamieszczonych na specjalnych tablicach. Mama dołączyła do Ady. Tata ćwiczył w plenerowej siłowni i pedałował na rowerze o nazwie Fit. Ada z mamą oglądały zdjęcia drzew i starały się odnaleźć je w parku. Znalazły wielkie dęby, wierzby, o których myślała, że3 są rozczochrane, brzozy o białych pniach i ciekawe liście klonów. Nagle wśród drzew spostrzegła rudą wiewiórkę, która sprytnie skakała z gałęzi na gałąź. Pomyślała, że skakanie jest fajne i pobiegła poskakać na trampolinie. A mama... ruszyła na długi wiosenny spacer.
Rozmowa nt. tekstu:
- Dokąd wybrali się Ada, Emil, Tata i mama ?
-Czym pojechali na wycieczkę ?
- Co robili w parku ?
- Czy był to bezpieczny i zdrowy wypoczynek ?
Poukładajcie obrazki ilustrujące to opowiadanie wg kolejności wydarzeń i dopasujcie do nich krótkie zdania (dz. układają obrazki z wyprawki, przyporządkowują zdania, naklejają na kartonach). Po wykonaniu zadania siadają w kręgu, sprawdzają poprawność ułożenia i czytają zdania.
- Co wy najbardziej lubicie robić z rodzicami w czasie wolnym ?
5. Zabawa ruchowa „ Mamo, mamo, ile kroków do domu ?”
6. Razem z mamą lubię ....razem z tatą lubię - trening zadaniowy
Dzieci otrzymują kartki podzielone na pół z rozpoczętymi zdaniami : Razem z mamą lubię... Razem z tatą lubię... Zadaniem jest dokończenie zdania w formie rysunkowej.
7. Co lubię robić z moimi rodzicami ?- ewaluacja
Wypowiedzi na podst. prac dzieci, zebranie i zapisanie pomysłów dzieci na dużych arkuszach papieru ( Razem z mamą lubię ... Razem z tatą lubię...)
Podkreślenie znaczenia aktywnego wypoczynku dla zdrowia i budowania dobrych relacji z rodziną.
8. Zabawa ilustrowana przy piosence „ Mamo, tato.” ( CD Przedszkole pięciolatka )

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.