Scenariusz zajęć otwartych w grupie Motylki.
Grupa: 5-latki.
Data: 20.03.2019 r.
Temat: „Witaminki, witaminki”
Cele ogólne:
- poznawanie znaczenia witamin dla zdrowia człowieka
- rozpoznawanie i nazywanie różnych produktów żywnościowych bogatych w witaminy
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania – tworzenie witaminowych zbiorów
Cele szczegółowe;
Dziecko:
- wyjaśnia znaczenie witamin dla zdrowia człowieka
- rozpoznaje i nazywa produkty żywnościowe bogate w witaminy
- klasyfikuje produkty żywnościowe ze względu na to jakie witaminy w nich występują
- przelicza elementy w zbiorach w zakresie 6
- słucha piosenki i wypowiada się na temat jej treści
- uczestniczy w zabawie ruchowej
- wykonuje pracę plastyczną w grupach
- próbuje owoców i warzyw i wypowiada się na temat ich smaku
Metody:
- słowna
- oglądowa
- praktycznego działania
Formy pracy:
- Indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- pacynka z warzyw i owoców - Piotr Witaminka
- kolorowe obrazki produktów żywnościowych
- kolorowe plansze witaminowe
- owoce i warzywa do degustacji
- piosenka „Witaminki, witaminki”.
- kolorowe szarfy
- brystol i obrazki do wykonania pracy plastycznej
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci – Pacynka „Piotr Witaminka”.
- „Jestem Piotr Witaminka.
Jeśli chcecie mieć wesołe minki,
Pamiętajcie aby zjadać witaminki.”
Pan Witaminka wita dzieci, które:
- lubią brokuły
- lubią marchewkę
- lubią jabłka
- lubią truskawki
- lubią pomidory
- lubią kiwi
2.Rozmowa inspirowana wierszem S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło”.
Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
w maśle, mleku też być może.
B - bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.
C - to coś na przeziębienie
i na lepsze ran gojenie.
C: porzeczka i cytryna,
świeży owoc i jarzyna!
Zęby, kości lepiej rosną,
kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Mleko, mięso, jajka, sery,
w słońcu marsze i spacery.
3.Nawiązanie do zbliżającej się wiosny, w tym okresie nasz organizm szczególnie potrzebuje wartościowego pożywienia. Przedstawienie dzieciom gości- witaminki A, B, C, D:
- Witamy witaminę A- co o oczy nasze dba.
- Witamy witaminę B- ruszać nam się po niej chce.
- Witamy witaminę C- co chorobom mówi nie.
- Witamy witaminę D- kościom bez niej bardzo źle.
4.Przedstawienie dzieciom kolorowych planszy dotyczących witamin, obrazków produktów spożywczych. Przyporządkowanie odpowiednich produktów do witaminy, która w nich występuje.
5.Podział dzieci na 4 grupy i rozdanie szarf w czterech kolorach.
Zabawa ruchowa do piosenki „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki.”
Kiedy słychać muzykę nauczyciel mówi- sałatka owocowa i dzieci biegają po dywanie. Kiedy muzyka cichnie dzieci łączą się w grupy zgodnie z kolorami szarf i każda grupa wykonuje odpowiednie ćwiczenie gimnastyczne: skłony, przysiady, pajacyki, skręty tułowia w bok.
6. Rozdanie każdemu dziecku dwóch karteczek– zielonej i czerwonej. Dzieci słyszą pytania czytane przez nauczyciela, jeśli uznają, że to prawda to podnoszą do góry zieloną karteczkę, jeśli fałsz to czerwoną karteczkę.
- Owoce i warzywa jedzone codziennie szkodzą.
- Witaminy nie mają wpływu na nasze zdrowie.
- Mleko zalicza się do nabiału.
- Słodycze mają zły wpływ na nasze zęby
- Lizaki mają tyle samo witamin co warzywa.
- Pizza to najlepsze źródło witamin dla naszego organizmu.
- Sałatki mogą być warzywne i owocowe.
7. Zadanie matematyczne: witaminowe zbiory. Klasyfikowanie produktów spożywczych ze względu na to jakie witaminy w nich występują : A,B,C,D. Przeliczanie elementów zawartych w każdym zbiorze.
8. Praca plastyczna w grupach: wykonanie plakatu dotyczącego- WITAMIN.