X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44091
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Auta. Scenariusz zajęć warsztatowych z udziałem rodzica. Wykorzystanie tablicy multimedialnej

Scenariusz spotkania warsztatowego z – tatą Jasia – przeprowadzonego w grupie III w dniu 23.09.2016r.

Temat: „Auta”
Cel ogólny:
• wzbogacanie wiedzy dotyczącej bezpiecznego poruszania się po drodze 1.2, 4.3, 6.1, 6.2
• wzbogacanie wiedzy dotyczącej znajomości marek aut, 4.2
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się 1.1,3.1,3.2,3.3
• kształcenie umiejętności współdziałania 1.1, 1.2, 1.3
Cel szczegółowy:
• podaje przykłady bezpiecznego zachowania się na drodze,
• wskazuje i nazywa różnorodne marki aut,
• podaje i stosuje przykłady ustalonych zasad współpracy.
Metody:

• Słowna: rozmowy, opowiadania, objaśnienia, sposoby społecznego porozumienia, zagadki słowne,

• Oglądowa: obserwacja i pokaz przedmiotów, czynności,

• Czynna: samodzielnych doświadczeń - stwarzanie warunków do samodzielnej zabawy, kierowania aktywnością - inspirowanie spontanicznej działalności przez zachętę, sugestię.

Forma pracy:

• indywidualna
• grupowa

Środki dydaktyczne:

Płyta CD z muzyką, piłka, prezentacja Power Point, tablica multimedialna, laptop, modele aut, trójkąt, gaśnica samochodowa, karty pracy, szkicowniki, ołówki.

Przebieg spotkania
Część wstępna:
1. Powitanie - dzieci siedzą w kręgu, podają sobie piłeczkę, kończą zdanie: „Mam na imię....... i czuję się ....”
2. „Raz, dwa, trzy – stoję nieruchomo” – zabawa z tańcem i śpiewem piosenki z repertuaru Uli Pakuli. Dzieci stoją w kręgu, podają sobie piłkę podczas zwrotek, ilustrują zaś gestem i ruchem treść refrenu.
Część główna:
1. Przedstawienie dzieciom gościa – taty Jasia.
2. Rozmowa kierowana z dziećmi nt. przepisów ruchu drogowego. np. kiedy można przechodzić przez ulicę?, co to jest sygnalizator świetlny?, do czego służy gaśnica samochodowa, trójkąt.
3. „Quiz” – prezentowanie na tablicy multimedialnej różnorodnych symboli marek aut. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie zagadek.
4. „Syrena”, „Maluch”, „Warszawa” – oglądanie modeli zabytkowych aut.
5. „Na ulicy” – zabawa tematyczna autkami na dywanie.
6. „Moje auto jest” – zabawa badawcza, obserwacja budowy aut, wyróżnianie ich cech charakterystycznych. Szkice.

Część końcowa:
1. „Co najbardziej podobało mi się dzisiaj na zajęciach ? ” – swobodne wypowiedzi dzieci.
2. Podziękowanie tacie Janka za odwiedziny, przedstawienie w interesujący dla dzieci sposób wiadomości nt. zasad ruchu drogowego, aut zabytkowych oraz za „słodki poczęstunek” .
3. „Statek odpływa ” – zabawa na pożegnanie gościa. Dzieci wykonują odpowiednie gesty zgodnie z poleceniami nauczyciela.

„Prawa” – dzieci machają prawą ręką,
„Lewa” – dzieci machają lewą ręką,
„Płaczemy” – pocierają piąstkami oczy,
„Strząsamy łzy” – strzepują z dłoni niewidzialne łzy

Wnioski:

• wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach,
• organizowanie takiego typu spotkań z członkami rodziny dziecka na terenie przedszkola sprzyja wzbogaceniu wiedzy dzieci na dany temat, rozwijaniu słownictwa, pokonywania lęku związanego np. z pobytem w przedszkolu, podniesienia poczucia własnej wartości,
• rodzice mają możliwość uczestniczenia w organizowaniu zajęć w przedszkolu, zaobserwowaniu zachowania się swojego dziecka na tle grupy,
• najciekawszą częścią spotkania dla dzieci była możliwość pooglądania i pobawienia się modelami aut zabytkowych oraz rozwiazywanie quizu,
• mimo obecności taty, brata i zachęty ze strony nauczyciela Jasio wolał pełnić raczej role obserwatora – nie tańczył, nie bawił się, nie śpiewał czasem podawał tylko nazwy marek aut.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.