Scenariusz lekcji z fizyki w klasie VII b
Temat: Energia
Dział programowy: Praca i energia
Metoda pracy: pogadanka, pokaz, doświadczenie, dyskusja
Środki dydaktyczne: plansze „Różne rodzaje energii”(podręcznik), podręcznik, zeszyt ćwiczeń
Cele ogólne lekcji:
- Wprowadzenie pojęcia Energia i jednostki energii
- Wprowadzenie zasady zachowania energii.
Cele szczegółowe:
• Wyjaśnienie intuicyjnie pojęcie energii
• wymienienie przykładów form energii, m.in. energię potencjalną grawitacji, energię potencjalną sprężystości, energię kinetyczną
• opisywanie jakościowo najprostszych przemiany energii
• opisywanie przemiany energii ciała podniesionego na pewną wysokość, a następnie upuszczonego
• zastosowanie do opisu zjawisk zasadę zachowania energii
• opisywanie jakościowo kilkuetapowych przemiany energii
Przebieg lekcji:
Część lekcji Cel główny Czynności nauczyciela Czynności ucznia
W
S
T
Ę
P
N
A 1. Sprawy organizacyjne Sprawdzenie obecności
2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji Zadawanie pytań Odpowiadanie na pytania nauczyciela
3. Wprowadzenie do tematu Określenie celów lekcji. Podanie tematu lekcji Zapisanie tematu lekcji
G
Ł
Ó
W
N
A
1. Wprowadzenie pojęcia Energia jako zdolność ciała do wykonania pracy
2. Omówienie uczniom kiedy mówimy o energii
3. Na podstawie przykładów omówienie prostych przemian energii zachodzących wokół nas
4. Różne rodzaje energii – na podstawie planszy z podręcznika
5. Przemiany energii na przykładzie ciała rzuconego/podniesionego na pewną wysokość
6. Zasada zachowania energii
7. Wykonanie doświadczenia
8. Perpetum mobile( wiecznie ruchome)
9. Rozwiązywanie zadań z podręcznika
Wprowadzenie pojęcia energii na podstawie przykładów(każdy organizm potrzebuje zasilania „zasilania”- w przypadku ludzi jest to pożywienie, dla roślin światło słoneczne.
Podanie przykładów przemian energii. Energia nie powstała z niczego, ale z innej formy energii.
Omówienie różnych form energii
-energia kinetyczna
-energia potencjalna grawitacji
-energia potencjalna sprężystości
-energia wewnętrzna
-energia chemiczna
-energia elektryczna
-energia jądrowa
-energia promieniowania
Spadający kamień porusza się coraz szybciej, rośnie więc jego energia kinetyczna ale jego energia potencjalna grawitacji maleje gdyż kamień znajduje się coraz niżej. (zamiana energii potencjalnej w energię kinetyczną)
Energia nie powstaje z niczego ani nie znika, może tylko zmieniać postać.
Poproszenie uczniów o wykonanie prostego doświadczenia polegającego na potarciu dłoni mocno o siebie.
Omówienie próby wybudowania maszyny wytwarzającej energię
Uczniowie podają inne przykłady energii.
Podanie przykładu najprostszej przemiany energii.
Uczniowie opisują swoje spostrzeżenia – poprzez pocieranie ogrzaliśmy dłonie a więc nastąpił przyrost energii wewnętrznej.
Odpowiedzenie na pytania z podręcznika 1-5 (burza mózgów) strona 117.
Rozwiązanie zadań z zeszytu ćwiczeń zadanie 1 i 2 str. 90.
K
O
Ń
C
O
W
A
1. Podsumowanie Sprawdzenie przy pomocy pytań stopnia opanowania i zrozumienia tematu. Zadanie pracy domowej – zeszyt ćwiczeń zad. 3 i 4 str. 61 Podsumowanie, uporządkowanie i utrwalenie wiadomości.
Nauczyciel: Anna Staszewska