Scenariusz zajęć rozwijających kompetencje matematyczne u dzieci
3-4 letnich
miesiąc realizacji: maj
Temat: „ Biedroneczki są w kropeczki”
Cele ogólne:
•rozwijanie kompetencji matematycznych
Cele szczegółowe:
•potrafi poprawnie policzyć minimum 3 przedmioty,
•porównywanie liczby elementów w zbiorach: mniej o, więcej o, tyle samo ,
•ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej
Pomoce:
•papier, kredki pastelowe i ołówkowe, klej,
•kółka do orgiami: czerwone, czarne,
•płyta CD z muzyką
Metody:
•czynne: zadań stawianych do wykonania, aktywizująca, ćwiczeń
•słowne: objaśnienia, instrukcje
•oglądowa: pokaz
Formy pracy: praca z całą grupą
Przebieg zajęć:
1.Powitanie N-lki z dziećmi przy piosence „Hej witam Was...”
Hej witam Wa chłopcy i dziewczynki,
Hej witam Was zróbcie śmieszne minki,
Hej witam Was dzisiaj będzie dobry dzień,
Hej witam Was razem bawmy się.
/słowa Monika Kluza/
2.Dzieci siedzą w półkolu N-lka objaśnia dzieciom ruch jaki będą wykonywać na kartce papieru. Do muzyki dzieci wraz z N-lką w powietrzu rytmicznie wyprowadzają kreskę z kropki.
3.Zabawa graficzna „Kropka, kreska”
Dzieci siadają do stolików, gdzie znajdują się kartki papieru. N-lka prosi dzieci aby palcem na kartce papieru wykonywały do muzyki ruch wyprowadzenia kreski z kropki. Tą samą czynność dzieci powtarzają z użyciem kredki, na hasło: stop N-lki dzieci wymieniają się między sobą kredkami o różnym odcieniu koloru zielonego i żółtego.
4.N-lka prosi dzieci aby na kartce papieru przykleiły w różnych miejscach trzy czarne kółka.
N-lka mówi aby dzieci dokleiły do jednego czarnego kółka jedno kółko czerwone i pyta dzieci:
•Których kółek jest więcej?
•O ile jest więcej kółek czarnych?
•Ile trzeba dokleić kółek czerwonych aby było tyle samo co kółek czarnych?
Dzieci doklejają czerwone kółka do kółek czarnych i przeliczają kółka czarne, oraz kółka czerwone, ustalają ich sumę.
5.N-lka każdemu dziecku na kartce daje prezent w postaci dorysowania do kółka czerwonego nóżek i kraski. Prosi dzieci aby powiedziały co widzą na swoim obrazku.
6.N-lka czyta wiersz „Biedronki”
Były sobie raz biedronki całe w czarne kropki,
Żyły sobie gdzieś na łące, wąchały stokrotki.
Fruwały biedronki całe dzionki prawie,
We dnie grzały się na słonku, nocą spały w trawie.
A że w trawie zimna rosa nocą je zastała,
Zaziębiły się biedronki, kataru dostały.
A teraz kichają pod konwalii liściem.
Od kichania tego właśnie spadły im kropeczki wszystkie.
7.Zabawa graficzna „Dorysuj kropkę”
N-lka prosi aby na skrzydełkach jednej biedronki dzieci narysowały czarną kredką jedną kropkę, na drugiej biedronce dwie kropki a na trzeciej biedronce trzy kropki. Pokażcie mi która biedronka ma najmniej kropek, a która ma najwięcej? Dzieci wskazują na swoim obrazku biedronki.
8.Zakończenie. N-lka dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach i prosi dzieci do wspólnego tańca przy piosence „Biedroneczki są w kropeczki”.