Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 letnich
miesiąc realizacji:wrzesień
Temat:Międzynarodowy Dzień Kropki
Cele główne:
• budowanie pozytywnej samooceny dziecka (III.1);
• rozwijanie umiejętności wyrażania emocji, rozumienia pojęcia szacunku, przyjaźni, radości poprzez obchody Międzynarodowego Dnia Kropki (II.2., III.1, III.6).
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• doskonali umiejętność twórczego myślenia, wnioskowania (IV.13, IV.19.);
• uważnie słucha opowiadania (III.8.);
• bierze udział w zabawie ruchowej (I.5.);
• buduje poczucie własnej wartości (III.1.);
• doskonali umiejętność kodowania, orientacji na kartce papieru, używania symboli (IV.8., IV.9.);
• zachęcenie dzieci do wyrażania emocji podczas tworzenia impresji plastycznej (IV.1., IV.8.);
• doskonalenie umiejętności porządkowania zdobywanej wiedzy, wyciągania wniosków (IV.13.).
Metody: twórcza kierowana rozmowa grupowa, słuchanie opowiadania z poszukiwaniem odpowiedzi, zabawa ruchowa, niebezpośrednia autoprezentacja, kodowanie
Formy: praca w zespole, indywidualna, grupowa
Pomoce:
•Film rysunkowe „The Dot” czyli „Kropka”,
•11 kropek przeciętych na dwie części (np. z kolorowego papieru ),
•klej , koła różnego koloru i wielkości, pastele
Przebieg zajęć:
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent.
1.Oglądanie filmu rysunkowego na podstawie opowiadania H.Reynoldsa „The Dot” czyli „Kropka”.
2.N-lka zadaje pytanie związane z oglądanym filmem
•Dlaczego Vashti była smutna? Co sprawiło, że zaczęła się znów cieszyć?
•Co możemy zrobić, gdy ktoś jest smutny?
•Co to znaczy, że ktoś w siebie nie wierzy? Jak możemy takiej osobie pomóc?
3.Burza mózgów wymyślanie przez dzieci talentów jakie może mieć przedszkolak. ” np. szybko biegać, zapamiętywać szybko wierszyki, strzelać gole, układać szybko puzle, ładnie śpiewać itp.
4.Zabawa „Poszukajcie w sobie talentu”
N-lka bierze misia i poprosi, by każde z dzieci powiedziało misiowi, czego może go nauczyć. Np. rysować, malować, mówić żarty, uśmiechać się od ucha do ucha.
5.Zabawa ruchowa „Złap kropkę”
N-lka rozdaje dzieciom po połówce koła jednego koloru . Dzieci podczas muzyki podskakują na przerwę w muzyce szukają połowy swojego koła i tworzą z drugim dzieckiem kropkę np. koloru niebieskiego. Potem dzieci wymieniają się między sobą kolorami.
6.Zabawa „Kto znajdzie kropkę?”
N-lka chowa w sali kolorowe kropki, chętne dziecko szuka ukrytej kropki , zabawa na zasadach gry „Ciepło-zimno”.
7.Praca plastyczna twórcza „Ukryj kropkę”
Dzieci naklejają koło „kropkę” na kartkę i dorysowują do niej swoją fantazję.
8.Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.