Scenariusz zajęć rozwijających pamięć i koncentrację
Temat zajęć: Figury i kształty.
Uczestnicy zajęć: Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Cele ogólne:
• Doskonalenie pamięci.
• Rozwijanie koncentracji, lepszego skupienia uwagi, a co za tym idzie - większej efektywności w nauce.
• Rozwijanie wyobraźni.
• Rozbudzanie inwencji i samodzielności intelektualnej.
• Rozwijanie naturalnych zdolności.
• Przełamywanie uczucia lęku i onieśmielenia ,wiara w sukces.
• Stymulowanie językowych umiejętności, wzbogacanie słownictwa.
• Rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej.
• Kształtowanie poczucia rytmu.
• Rozwijanie i zaspokajanie ciekawości.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• rozwija funkcję percepcji wzrokowej i dotykowej,
• rozwija wyobraźnię,
• potrafi odczytywać informacje z symboli,
• klasyfikuje figury według trzech cech jednocześnie (kolor, wielkość oraz kształt),
• potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać
i zapamiętać,
• rozwija pamięć (potrafi zapamiętać kształty według kolejności),
• uważnie słucha, obserwuje i rozumie polecenia nauczyciela,
• pokonuje wewnętrzne zahamowania,
• nabywa pewności siebie, wiary we własne możliwości,
• odczuwa radość ze wspólnych zabaw i ćwiczeń.
Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualna.
Metody:
• słowna,
• pokazu,
• burza mózgów,
• działanie praktyczne,
• czynnego udziału
• słuchanie muzyki poważnej.
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, kasety i płyty CD - Utwory Beethovena, Vivaldiego (harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu), worek z figurami, kostki do gry z symbolami, plansze z figurami, figury papierowe oraz wzory z sekwencjami figur.
PRZEBIEG:
1. Przywitanie się z uczniami, przedstawienie tematu zajęć. Nauczyciel na początku zajęć włącza muzykę poważną, a w trakcie prowadzi z uczniami poniższe zabawy i ćwiczenia.
2. Zabawa ,,Tajemniczy worek” – uczniowie wkładają dwie ręce do worka i tylko po dotyku rozpoznają schowane w nim figury geometryczne.
3. Kojarzenie kształtów geometrycznych z przedmiotami z otoczenia. Zadaniem uczniów jest podanie kilku przedmiotów w określonym kształcie.
4. Co mówi nam kostka?
Klasyfikowanie figur według kilku cech. Dzieci rzucają trzema kostkami (na jednej jest kolor, na drugiej wielkość, a na trzeciej figura) łącząc odczytane z kostek informacje wyszukują odpowiednią figurę (np. duży, czerwony kwadrat).
5. Szeregowanie figur na podstawie wzoru oraz z pamięci.
6. Kalambury dotykowe - rysowanie figur geometrycznych na plecach kolegi (ćwiczenie zostanie zrealizowane w miarę możliwości czasowych).
7. Podziękowanie uczniom za zgodną zabawę i pracę.
mgr Emilia Fafińska