Scenariusz zajęć opiekuńczo – wychowawczych
w świetlicy szkolnej
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Z ekologią za pan brat.
Temat dziennego ośrodka pracy: Segregujmy śmieci!
Prowadząca: mgr Emilia Fafińska
Uczestnicy zajęć: Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Cele ogólne:
• Doskonalenie przez uczniów umiejętności segregacji odpadów.
• Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów, związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• wie, że odpady szkodzą przyrodzie i środowisku;
• rozumie, dlaczego tak ważne jest segregowanie odpadów;
• słucha tekstu czytanego przez nauczyciela;
• prawidłowo segreguje odpady do odpowiednich pojemników;
• rozumie, czym jest recykling;
• samodzielnie lub z pomocą wypowiada się na zadany temat;
• rozumie potrzebę dbania o środowisko poprzez ponowne wykorzystanie odpadów i ich segregację;
• rozwija kreatywne i twórcze myślenie na temat wykorzystywania surowców wtórnych;
• skupia uwagę na zadaniu;
• samodzielnie lub z pomocą wykonuje pracę plastyczno – techniczną według instrukcji;
• dba o porządek na stanowisku pracy.
Formy pracy:
• grupowa,
• indywidualna.
Metody:
• słowna,
• pokazu,
• działanie praktyczne,
• ekspresja plastyczna.
Pomoce dydaktyczne: Tekst wierszyka edukacyjnego - „Rady Pana śmietnika dla wszystkich dzieci”- Stowarzyszenie Zielona Stalówka, duże plansze przedstawiające pojemniki na odpady oraz ilustracje śmieci przyczepiane na rzep, rolki po papierze toaletowym, paski krepy w kolorze żółtym i czarnym, papier kolorowy, nożyczki, klej
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dziećmi.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez odczytanie części wierszyka edukacyjnego – „Rady Pana śmietnika dla wszystkich dzieci”:
Jestem śmietnik drogie dzieci,
mam w swym brzuszku wiele śmieci.
Taki zwyczaj ludzie mają,
że mi wciąż je podrzucają.
No, cóż! Takie me zadanie!
Zjadam śmieci na śniadanie,
na obiadek i kolację.
To mój zawód – przyznam rację!
Ciężka dola, trudna praca,
ale to się nie opłaca.
Bo od wielkich tych ilości ,
wciąż dostaję niestrawności!
Od tych śmieci ledwo żyję,
na dodatek bardzo tyję!
Wciąż kłopoty mam ze zdrowiem.
Co mam zrobić? Kto mi powie?
3. Wypowiedzi dzieci, w jaki sposób mogą pomóc śmietnikowi. Wyjaśnienie tematyki zajęć.
4. Odczytanie kolejnej części wierszyka edukacyjnego:
Nie mam na lekarzy kasy,
teraz bardzo ciężkie czasy!
Po co lekarz? Po co kasa?
Do was się o pomoc zwracam.
Wszystko będzie „superowo”,
Kiedy Wy ruszycie głową!
Wspomożenie mnie w chorobie.
A jak? Zaraz wam podpowiem.
Nie wrzucajcie w ten mój brzuszek,
reklamówek, pudeł, puszek,
buteleczek, szmat, plastików,
innych śmieci - tak bez liku!
Wrzućcie je na „talerzyki”,
- czyli takie pojemniki,
które są pomocą dużą,
bo do tego właśnie służą.
5. Rozmowa na temat pojemników na odpady, jakie mają kolory i co one oznaczają. Zaprezentowanie dużych plansz z pojemnikami oraz odczytanie krótkiej rymowanki na temat każdego pojemnika.
6. Praca praktyczna – zadaniem dzieci jest posegregowanie śmieci znajdujących się w pojemniku na odpady mieszane. Uczniowie pojedynczo podchodzą do plansz i każdy z nich próbuje odszukać po jednym surowcu wtórnym ze szkła, plastiku oraz papieru oraz umieścić je w odpowiednich pojemnikach.
7. Odczytanie kolejnej częci wierszyka:
Teraz mi przyznacie rację,
Że popieram segregację!
Nawyk godny i cel wzniosły,
Dla dzieciaków i dorosłych!
Bo to wielkie me marzenie,
Aby śmieci przetworzenie –
Dało efekt - moja racja,
Bo to śmieci SEGREGACJA.
Bo z tych śmieci mamy potem,
Różne rzeczy bez kłopotu
RECYKLINGIEM to nazwiemy –
gdy coś z nich otrzymujemy.
8. Rozmowa z uczniami na temat recyklingu. Przedstawienie pomysłu na wykorzystanie surowców wtórnych (rolka po papierze toaletowym) do stworzenia dekoracji świetlicy.
9. Pszczółki - każdy uczeń otrzymuje niezbędne przybory oraz materiały do wykonania ozdoby. Następnie uczniowie przyklejają je według wzoru oraz instrukcji nauczyciela.
10. Podsumowanie zajęć, prezentacja oraz wyeksponowanie wykonanych prac. Porządkowanie miejsc pracy.
mgr Emilia Fafińska