Scenariusz zajęć ,, Dlaczego dinozaury wyginęły,,
Małgorzata Piwowarska
Konspekt zajęć dla 5 latków
Cel ogólny:
- utrwalenie wiadomości na temat dinozaurów,
Cele szczegółowe:
- dziecko wie co to są dinozaury,
- dobiera dinozaury w pary,
- przelicza w zakresie 9,
- przestrzega norm i zasad obowiązujących w grupie.
- dba o poprawność wypowiedzi,
- czeka na swoją kolej,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody:
- rozmowa (słowna),
- obserwacji i pokazu (percepcyjna),
- zadań stawianych dziecku (czynna).
Formy:
- grupowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
rysunki dużych dinozaurów, wycięte jajka, małe kolorowe obrazki dinozaurów, ocet, soda, farba plakatowa, szklanka wody, folia aluminiowa, taca, kółka, białe kartki papieru, klej, papier kolorowy.
Tok zajęć:
1. Przypomnienie wiadomości na temat dinozaurów ( wprowadzenie do zajęć)
- czym jest dinozaur? (zwierzę prehistoryczne, gad)
- jakie mamy nazwy dinozaurów? (diplodok, tyranozaur, triceratops, stegozaur)
- czym żywiły się dinozaury?
- skąd się brały małe dinozaury?
2. Burza mózgów „Skąd wiadomo, że dinozaury w ogóle żyły na ziemi,,
Dzieci odpowiadają:
Bo w muzeach możemy zobaczyć ich szczątki i skamieliny odkryte przez archeologów.
Dlaczego teraz nie ma już dinozaurów?
Niektórzy badacze twierdzą, że doszło do potężnych wybuchów wulkanów, które wraz z lawą uwolniły ogromną chmurę popiołów i pyłów, która przesłoniła słońce, a pyły i gazy osadziły się na roślinach i stały się one dla nich trujące. Inni twierdzą że w kulę ziemską uderzył deszcz komet lub spadł wielki meteoryt co miałoby wywołać pożar, wzniecić chmury dymu i kurzu i doprowadzić do zmian klimatu. Dinozaury nie były przystosowane do dużych i częstych zmian temperatury . Upalne lato i surowa zima mogły spowodować, że roślinność przestała rosnąć i dinozaury nie miały co jeść.
3. Zabawa badawcza pt: ,, wulkan,,.
Na środku talerza ustawić trzeba szklankę i przymocować ją do niego taśmą klejącą, następnie owinąć talerz wraz ze szklanką folią aluminiową, wyciąć na środku dziurę w folii następnie postawić to na tacy wlać do wulkanu 2 łyżki wody, wsypać łyżkę sody oczyszczanej i mieszać, aż się rozpuści, wrzucić farbę plakatową, a następnie nalać 2 łyżki octu do osobnego kubeczka i jednym ruchem ocet z kubeczka wlać do wulkanu.
Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczaną (zasada).
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza pt: "Spacer dinozaurów" przy piosence o dinozaurach.
Dzieci ( dinozaury) wylęgają się z jajka, przeciągają, wstają, chodzą "ciężkimi" krokami, wyciągają szyję po liście na drzewach, uciekają przed większym dinozaurem na piętach, przechodzą po krążkach – jak po kamieniach, następnie zmęczone dinozaury zasypiają.
5. Zabawa matematyczna pt: ,,Ile jajek ma dinozaur,,? ( praca w grupach).
Nauczyciel rozdaje rysunki dinozaura z narysowanymi kropkami na nich, a zadaniem dzieci jest położyć tyle jajek przy obrazku ile jest kropek.
6. Dobieranie takich samych par dinozaurów: dzieci dostają małe obrazki dinozaurów i mają dobrać je w pary.
7. Praca plastyczna: dzieci wyklejają kolorowym papierem kontur dinozaura.
8. Ewaluacja: nauczyciel prosi aby podskoczyło to dziecko, któremu zajęcia się podobały.