SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH PRZEPROWADZONYCH
W ŚWIETLICY
TEMAT: W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia – ozdoby świąteczne.
Grupa: klasa I
Czas trwania: 60 min
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Prowadzący zajęcia: mgr Elżbieta Targosz
Cele ogólne:
- przypomnienie i utrwalenie wiadomości nabytych w trakcie poprzednich zajęć,
- pogłębianie wiedzy o tradycji narodowej, rodzinnej i chrześcijańskiej związanej
z obchodami Świąt Bożego Narodzenia,
- zapoznanie z tradycją ubierania drzewka i symboliką ozdób choinkowych,
- rozwijanie zdolności manualnych uczniów.
Cele szczegółowe:
uczeń potrafi:
- zapamiętać datę Świąt Bożego Narodzenia, zrozumieć ich cel i ważność,
- wymienić przynajmniej trzy zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia,
- zapamiętać symbolikę tradycyjnych ozdób choinkowych,
- prawidłowo wykonać pracę plastyczną,
- ubiera wspólnie z kolegami/koleżankami choinkę.
Metody pracy:
- Słowna (pogadanka, rozmowa kierowana).
- Oglądowa (przykładowe fotografie i rysunki choinek, krasnale-praca wzorcowa).
- Praktyczna (wykonanie baniek). – krasnali.
Formy pracy:
- praca grupowa
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz, prasa dziecięca, fotografie i rysunki choinek, wzór pracy plastycznej, rolki papierowe, papiery kolorowe, ozdobne wstążki, dziurkacz, kleje, nożyczki, pisaki.
Ćwiczone kompetencje: przyrodnicze, językowe, polonistyczne, obywatelskie, w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, uczenia się, świadomości ekspresji kulturowej, przedsiębiorczości.
Przebieg zajęć
Część wstępna
1. Rozmowa w kręgu:
- przypomnienie daty Świąt Bożego Narodzenia,
- pogadanka: ,,Z czym kojarzą ci się Święta?”,
- zabawy:
• wskazanie spośród innych kartoników z opisami tradycji bożonarodzeniowych;
• zgadywanki: pokazywanie czynności, które ludzie wykonują przed i w czasie Świąt (sprzątanie, robienie zakupów, pakowanie prezentów, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, pisanie kartek świątecznych itd.).
Część zasadnicza
,,Choinka” - wiersz
Choinka, choinka, choinka zielona
Z zielonego lasu przyszła tutaj do nas
A z nią wszystkie leśne ludki
Ptaszki, żabki, krasnoludki.
Choinka, choinka przybrana w słodycze,
Szczęśliwego Roku wszystkim dzieciom życzy.
https://miastodzieci.pl/piosenki/choinka-zielona/
2. Wspólne omówienie treści.
Zapoznanie z historią ubierania choinki w Polsce. Wyjaśnienie, czym była podłaźniczka; omówienie symboliki drzewka świątecznego i tradycyjnych ozdób choinkowych: gwiazdy betlejemskiej, jabłuszek rajskich, świeczek.
Nikt dziś nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonego drzewka.
Aż trudno uwierzyć, że zwyczaj ubierania choinki rozpowszechnił się na Starym Kontynencie dopiero ok. dwustu lat temu. W niektórych częściach Polski przyjął się stosunkowo niedawno, w II połowie XX wieku. Zwyczaj ten początkowo traktowany nieufnie na dobre wszedł do tradycji chrześcijańskiej. Ubierając choinkę, wkraczamy jakby w lepszy, prawie czarodziejski świat świąt Bożego Narodzenia, który pamiętamy z dzieciństwa. Najstarsze doniesienia o choince, czyli drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie, pochodzą z Alzacji - pogranicza Niemiec i Francji. Dotyczyły
one ustawiania w domach iglastego drzewka: jodły, sosny lub świerku przybranego jabłkami (rajskimi jabłuszkami), orzechami i ozdobami z papieru. Informacje te pochodzą głównie z XV-i XVI-wiecznych kazań kościelnych, w których zwyczaj ten był krytykowany jako pogański. W 1604 r. teolog Dannhauer strofował z ambony,
że „wśród różnych głupstw świątecznych jest także choinka". Zwyczaj ubierania drzewka w czasie świąt Bożego Narodzenia zyskiwał jednak na popularności. Najstarszym zachowanym świadectwem, potwierdzającym tę tradycję jest sztych Łukasza Cranacha Starszego z 1509 r., który przedstawia m.in. choinkę przystrojoną świecami. Bożonarodzeniowe drzewko obrazowało rajskie drzewo życia. W okresie przesilenia zimowego miało nieść nadzieję i symbolizować wiecznie odradzające się życie. Duchowni zaczęli zachęcać wiernych, by w czasie świąt, na pamiątkę pierwszych rodziców, ustawiać w domach takie zielone drzewko. Jabłka były przypomnieniem grzechu pierworodnego, a także s symbolem płodności. Wieszano je nie tylko
na choinkach, ale też przyozdabiano nimi rózgi weselne. Świeczki symbolizowały Światłość świata, czyli Chrystusa, były też związane z kultem zmarłych. Początkowo świece zapalano właśnie dla nich. W zależności od regionu na choinkach zawieszano odmienne ozdoby. Oprócz jabłek i orzechów pojawiły się też ciastka i suszone owoce,
a także ozdoby własnoręcznie wykonane z papieru i słomy.
Zwyczaj ubierania choinki.
Zwyczaj ubierania choinki (zwykle dopiero w dzień Wigilii) szybko rozpowszechnił się w całej Europie. Na tereny Polski przywędrował na przełomie XVIII i XIX wieku. W zaborze pruskim propagowali go pruscy żołnierze i urzędnicy. Najpierw był on znany tylko wśród arystokracji. Na dwór królewski choinki trafiły w XVIII wieku dzięki Marii Leszczyńskiej, która została żoną króla Francji Ludwika XV i jako pierwsza udekorowała Wersal choinkami. Zwyczaj ten poznała w Alzacji, gdzie wcześniej spędziła kilkanaście lat. Z czasem oprócz arystokracji przejęła go także szlachta i mieszczaństwo, a najpóźniej mieszkańcy wsi. W niektórych regionach południowej Polski choinki pojawiły się dopiero po II wojnie światowej. Zwyczajowo stała ona przynajmniej do Trzech Króli, ale najczęściej do Matki Boskiej Gromnicznej.
Zielono u sufitu - podłaźniczka
W XIX wieku, zwłaszcza wśród górali, ale też szlachty i mieszczan
na południu Polski popularny był inny rodzaj wystroju świątecznego. Miał wiele nazw: podłaźnik, podłaźniczka, sad, jutka. Był to wierzchołek iglastego drzewka zawieszany u powały zwykle szczytem na dół, a przyozdabiany orzechami, jabłkami, ciasteczkami; zapalano na nim świeczki. Strojeniem zajmowały się głównie dziewczęta. Drzewko wisiało zwykle na sznurze tak przymocowane, by można je było podnosić i opuszczać. Ułatwiało to zdejmowanie z niego łakoci. Łańcuchy zrobione np. z rodzynek, migdałów czy pierników specjalnie wieszano nad świeczkami, aby płomień mógł przepalić nitkę i przysmaki same spadały. Potem,
gdy upowszechniły się już choinki stojące, przyjął się zwyczaj ozdabiania ich wierzchołka papierowym aniołem i gwiazdą, która miała symbolizować Gwiazdę Betlejemską. Symbol gwiazdy występował w zwyczajach bożonarodzeniowych już wcześniej, zanim upowszechniły się choinki. Gwiazdy wykonywano ze słomy i kolorowych papierków. Słoma jeszcze w czasach przedchrześcijańskich symbolizowała plenność i dostatek.
Jodełka polska
Pierwsze choinkowe bombki, zwane w Małopolsce bańkami, pojawiły
się dopiero w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo się wzbogacało o bombki
w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców. Zabawki choinkowe pierwotnie sprowadzano z zagranicy, a ich prawdziwym zagłębiem była Norymberga. Ozdoby stamtąd upowszechniły się w Polsce do tego stopnia, że zaczęły się podnosić protesty przeciwko modzie na tę cudzoziemszczyznę.
Kolorowe światy
Zaproponowane ozdoby wykonane były głównie z papieru, bibuły, słomek, koralików, wydmuszek jajek, a także z opłatków. Ten ostatni „surowiec" był bardzo popularny. Wykonywano z niego polskie ozdoby świąteczne zanim jeszcze zaczęto ubierać choinki. Opłatki, którymi łamano się podczas Wigilii, były wypiekane
w Polsce już w XVII wieku. Oprócz tradycyjnych białych, były też opłatki kolorowe, dla zwierząt. Po Wigilii wynoszono je wraz z resztkami z wigilijnego stołu i karmiono tym inwentarz. Z kolorowych opłatków wykonywano kołyski dla Bożego Dzieciątka, ale także okrągłe ozdoby w kształcie kuli nazywane „światami". Miały one upamiętniać narodzenie Chrystusa Pana Świata. Nazwa „świat" związana jest z kulą zakończoną krzyżem, którą na wielu obrazach Chrystus trzyma w dłoni jako symbol władzy nad światem. Ozdoby te zawieszano u sufitu lub u podłaźniczki. Na terenach północno-wschodnich Polski popularne były gwiazdy zrobione z opłatkowi zawieszane u powały. Opisuje to Henryk Sienkiewicz w „Potopie", którego akcja rozgrywa się w XVII wieku.
Słoma.
W czasie świąt Bożego Narodzenia do domu przynoszono też słomę i siano, czasami cały snopek, co miało przypominać stajenkę betlejemską. Ze słomy wykonywano gwiazdy, krzyże, kopy, które zatykano za święte obrazy. Często
też zbierano zielone gałązki, którymi przyozdabiano domostwo, a także zabudowania gospodarskie. Niestety, zwyczaje te chyba już bezpowrotnie zanikły wraz z nastaniem tradycji ubierania przyniesionego do domu drzewka.
Informacje zaczerpnięte ze strony:
https://opoka.org.pl/biblioteka/V/VBN/choinka_hi.html
3. Wskazanie różnic pomiędzy fotografiami choinki tradycyjnej i współczesnej. (załącznik)
4. Wykonanie bańki – mikołajka z rolki papierowej:
- rozdanie uczniom niezbędnych materiałów,
- przedstawienie pracy wzorcowej,
- przypomnienie zasad BHP,
- wykonanie mikołajków,
- wspólne omówienie wykonanych prac.
Część końcowa
1. Podsumowanie zajęć: uzupełnienie tekstu:
Święta Bożego Narodzenia obchodzimy co roku ........... i .............. , a Wigilię narodzin Pana Jezusa -................ . Rankiem w Wigilię ubieramy................ Świąteczną potrawą jest ryba, która nazywa się..... . Pod choinką znajdują się............... dla dzieci i dorosłych.
Na gałązkach drzewka zawieszamy kolorowe ................ i ................ .
Na wierzchołku choinki umieszczamy ................... . Wspólnie z rodziną zasiadamy do świątecznego stołu, gdy na niebie pojawi się............ ............. .
żródło:
https://opoka.org.pl/biblioteka/V/VBN/choinka_hi.html
https://miastodzieci.pl/piosenki/choinka-zielona/