SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5-LAKÓW
TEMATYKA: „Z wizytą w zoo”- zabawy głoskami, sylabami i literami.
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej
- utrwalenie nazw niektórych gatunków zwierząt egzotycznych
CELE OPERACYJNE:
- dziecko rozpoznaje wizytówkę z własnym imieniem
- słucha wiersza i odpowiada na pytania dotyczące tekstu
- potrafi wytłumaczyć znaczenie słowa zoo
- wie, jakie zwierzęta mieszkają w zoo
- potrafi rozwiązać zagadki
- umie rozpoznać głoski na początku wyrazu i na końcu
- potrafi podzielić wyraz na sylaby i policzyć ile jest sylab w wyrazie
- potrafi ułożyć wybrane wyrazy z liter
METODY:
- czynnościowe: zadań stawianych do wykonania
- słowne: objaśnienia, instrukcja słowna, zagadki
- oglądowa: pokaz ilustracji
FORMY:
- indywidualna
- zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wizytówki z imionami, zagadki słowne, wiersz „Zoo”- J. Brzechwy, ilustracje zwierząt egzotycznych, klaser z literami alfabetu, tablica
PRZEBIEG:
1. Powitanie.
Nauczyciel pokazuje etykiety z imionami dzieci. Dziecko, które rozpozna swoje imię macha do nauczyciela.
2. Wprowadzenie do tematu poprzez przeczytanie wiersza Jana Brzechwy „Zoo”
Matołek raz zwiedzał Zoo
I wołał co chwila: „O-o!”
„Jaka brzydka papuga!”
„Żyrafa jest za długa!”
„Słoń za wysoki!”
„A po co komu te foki?”
„Zebra ma farbowane żebra!”
„Tygrys chętnie by mnie stąd wygryzł!”
„No, a zajrzyjmy pod daszek:
Żółw - tuś, bratku, tuś!”
„A to? Ptaszek.
Niezły ptaszek - Struś!”
Wreszcie zbliża się do wielbłąda,
Uważnie mu się przygląda
I powiada wskazując na niego przez kraty:
„Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!”
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Czy byliście kiedyś w zoo?
- Jak wyjaśnić swoimi słowami, czym jest zoo?
- Dlaczego niektóre zwierzęta mieszkają w zoo?
- Jak należy się tam zachowywać?
- Czy wolno karmić samemu zwierzęta w zoo?
3.Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach egzotycznych.
Zabawny zwierzak w paski,
czasem mieszka w Afryce,
czasem nas przeprowadza
bezpiecznie przez ulicę.
(zebra)
Choć przypomina człowieka,
na drzewo chętnie ucieka.
Banany zjada łapczywie,
i wrzeszczy przeraźliwie.
(małpa)
Chociaż ma torbę,
nie jest listonoszem.
W swej torbie na brzuchu
własne dzieci nosi.
(kangur)
Ma futerko czarno-białe,
a na głowie uszka małe.
Ten miś chętnie w trawie siada
i bambusem się objada.
(koala)
Siedzi w klatce kolorowa
i powtarza różne słowa.
Choć to ptakom nie wypada,
ona ludzkim głosem gada. (papuga)
Jest cała w cętki,
a przy tym ma bieg tak prędki,
że chociaż tego nie lubi,
biegnąc własne cętki gubi.
(pantera)
To zwierzę żyje nad Nilem,
a w paszczy zębów ma tyle,
że nawet, gdy leży grzecznie
liczyć je jest niebezpiecznie.
(krokodyl)
Afrykański zwierzak duży
lubi spędzać czas w kałuży.
Gdy w ZOO spod wody się wyłania,
zaraz się bierze do ziewania.
(hipopotam)
4. Głoskowanie odgadniętych wyrazów, wyodrębnianie głosek w nagłosie i wygłosie. Dzielenie wyrazów na sylaby. Przeliczanie ilości głosek.
5. Układanie nazw zwierząt egzotycznych z liter znajdujących się w klaserze. Wspólne sprawdzenie na tablicy.
6. Zabawa utrwalająca nazwy zwierząt. Dzieci podają sobie piłkę w kole przy muzyce. Gdy muzyka przestaje grać naśladują ruchem i głosem wybrane zwierzę.
7. Podsumowanie zajęć. Wręczenie naklejek za dobrze ułożone wyrazy.
Opracowała: Iwona Czarnecka