Numer: 44032
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Lekcja patriotyzmu. Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Niepodległości

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Niepodległości
dla dzieci 3-6 letnich

Prowadząca: mgr Kinga Suder
Data: 08.11.2019r
Temat uroczystości: Lekcja patriotyzmu.
Cele główne:
kształtowanie słuchu muzycznego poprzez wspólne zabawy i wspólny śpiew,
wzbogacenie zasobu słów o nowe wyrazy,
kształtowanie postawy miłości do swojego kraju,
tworzenie warunków do zdobywania w czasie zabawy wiedzy o stolicy Polski,
wdrażanie do poszanowania symboli i barw narodowych

Metody:
czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń;
słowna- objaśnienia, metody żywego słowa;
oglądowa obserwacji i pokazu;
metoda utrwalania pożądanych zachowań

Formy: zajęcia z wszystkimi grupami
zajęcia w grupach

Pomoce dydaktyczne: keyboard, podkład „Marsz Radeckiego” J. Straussa, kontur Polski wyklejony za pomocą taśmy malarskiej, zdjęcie warszawskiej Syrenki, miecz i tarcza wycięte z kartonu, podkład muzyczny do piosenki „To mój kraj”, biało i czerwone wstążki, biały i czerwony papier z bloku technicznego; biała i czerwona bibuła;ołówki; długa linijka; plastikowe koła ( z zestawu figur geometrycznych); nożyczki; klej w sztyfcie; taśma dwustronna.

Przebieg uroczystości

1. Przywitanie Pani Dyrektor.
2. Wiersz na powitanie
Witam wszystkich gości
dzisiaj święto Polski
Dzień Niepodległości
3. Prezentacja przez wszystkie grupy piosenek patriotycznych i tańców.
Gr „Misie” piosenka „Symbole Polski”, Taniec do piosenki „Flaga Polski”
Gr „Jagódki” piosenka „Przybyli Ułani”,Wspólna recytacja wiersza „Kto Ty jesteś” gr „Misie” i gr „Jagódki”.
Gr „Stokrotki” piosenki „Na nowej górze”, „Płynie Wisła płynie”, recytacja wiersza „Nasze barwy ojczyste” - Magdaleny Ledwoń, piosenka „To jest mój kraj”
Gr „Biedronki” piosenka „Głos historii”, „Jesteśmy Polakami” taniec krakowiak „Z okolic Krakowa”.
4. Wspólna zabawa muzyczno – rytmiczna „Idziemy na defiladę”.
Dzieci siedzą na dywanie w kręgu. Zdejmują buty i zakładają je na dłonie. Nauczyciel prezentuje do muzyki różne wariacje marszowego kroku do rytmu odtwarzanego utworu. Dzieci wykonują układ zgodnie z ruchami zaprezentowanymi przez nauczyciela.
5. Zabawa naśladowcza „Pomnik Syrenki”.
Dzieci siadają dookoła kartonu Polski. Obok fotografii Syrenki jest położony miecz z kartonu. Wszyscy śpiewają zmodyfikowany fragment piosenki „Płynie Wisła płynie” i podają sobie w kręgu Tarczę z kartonu. Dziecko, które trzyma tarczę, kiedy zakończy się piosenka, podchodzi do miecza i stara się odwzorować pozę warszawskiej Syrenki. Następnie odkłada miecz i wraca na swoje miejsce, przekazują tarczę osobie siedzącej obok, a zabawa trwa dalej na tych samych zasadach.
„Płynie Wisła płynie
po polskiej krainie, po polskiej krainie.
Z Syrenki znad Wisły
dziś Warszawa słynie.
(kontynuacja zabawy w grupach)
6. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Flaga”
Dzieci trzymają w jednej dłoni wstążkę i poruszają się swobodnie, falują nią w rytmie utworu „To mój kraj” (sł. Dorota Kluska, muz. Piotr Opatowicz) w wersji instrumentalnej. Na przerwę w muzyce starają się jak najszybciej znaleźć osobę do pary, która ma inny kolor wstążki. Pary wystawiają wstążki nad głowę i przykładają do siebie dłonie, trwają przez chwilę w bezruchu; następnie dmuchają we wstążki, wprawiając je w ruch. Kiedy ponownie wybrzmi muzyka, uczestnicy poruszają się swobodnie, a na kolejną przerw łączą się w nowe pary.
7. Wspólne odśpiewanie hymnu Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.
8. Podziękowanie za wspólną zabawę.
9. Powrót do sal.
10. Praca plastyczno - techniczna w grupach „Kokarda narodowa”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.