Numer: 44031
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Układamy bajkę - opowiadanie twórcze dzieci. Scenariusz zajęć

Temat: „Układamy bajkę”- opowiadanie twórcze dzieci.

Cel:
- rozwijanie umiejętności tworzenia rozbudowanych form wypowiedzi;
- kształtowanie dziecięcej wyobraźni i zdolności twórczego myślenia;
- organizowanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu gotowości do nauki czytania i pisania;
- doskonalenie umiejętności współpracy w parach i zespołach .

Metody:
- słowna (rozmowa, objaśnienia, polecenia);
- czynna (samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną aktywnością, zadań stawianych do wykonania);
- percepcyjna (obserwacja, pokaz)
- koncepcja planu daltońskiego

Formy pracy:
- indywidualna;
- zespołowa
- w parach

Pomoce dydaktyczne- kartoniki z literami „B”, „A”, „J” „K”, „A”; tamburyno, płyta CD, rekwizyty potrzebne do pokazania tytułów bajek, paski białego papieru, obrazki z których dzieci będą tworzyć bajkę, ilustracje smoka- karta pracy, kredki, sylwety czerwonego kapturka i wilka

PRZEBIEG :
1. „Budujemy wyraz”- zabawa z elementami odimiennej Medtody Nauki Czytania dr I. Majchrzak
Nauczyciel przygotowuje po 5 kartoników z literami „B”, „A”, „J” „K”, „A” i rozkłada je na dywanie. Dzieci maszerują w rytm dowolnego utworu, gdy usłyszą dźwięk tamburyna, podnoszą po jednym kartoniku z literą i maszerują dalej. Kiedy muzyka cichnie, nauczyciel podnosi planszę z napisem BAJKA. Zadaniem dzieci jest połączenie się w pięcioosobowe zespoły i ustawienie w takiej kolejności , aby z trzymanych liter powstał wskazany wyraz.
2. „Jaka to bajka”- odgadywanie przez dzieci tytułów bajek na podstawie przyniesionych przez nauczyciela rekwizytów
3. „Bajka”- ćwiczenia słownikowe.
Dzieci siedzą na dywanie w kole i podają po kolei skojarzenia do wyrazu bajka.
4. „Układamy bajkę”- zabawa słownikowa rozwijająca twórczą wyobraźnię
Dzieci podzielone na grupy, siedzą na dywanie i mają przed sobą rozłożone paski białego papieru oraz koperty w których znajdują się obrazki z których dzieci będą układać bajkę. Przed rozpoczęciem pracy dzieci wybierają w swoich zespołach lidera, który po upływie wyznaczonego czasu (nauczycielka nastawia zegar daltoński) opowie powstałą bajkę swoimi słowami, posiłkując się ilustracjami.
5. „Ożywianie Pinokia’- zabawa ucząca pozytywnego kontaktu fizycznego
Dzieci dobierają się w pary. Jedna z osób jest pajacykiem (stoi nieruchomo), a druga próbuje go „ożywić”- może poruszać ręką pajacyka, próbować przestawić jego nogę, pogłaskać po policzku itp. Kiedy pajacyk się roześmieje, oznacza to, że ożył i następuje zamiana ról.
6. Dorysuj głowy smokom- doskonalenie motoryki małej oraz umiejętności matematycznych
Nauczycielka rozdaje dzieciom karty pracy na których znajdują się smoki bez głów. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie działań, których wynik wskaże, ile głów należy narysować smokom. Nauczycielka prosi swego pomocnika czyli „prawą rękę” o rozłożenie na stolikach podkładek oraz kredek.
7. Refleksja po zajęciach
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Co się wam najbardziej podobało na zajęciu?
- Czy którąś zabawę chcielibyście jeszcze kiedyś powtórzyć ?
- Czy cos sprawiło wam trudność?

8. Ewaluacja zajęć:
Dzieci dzieciom zajęcia się podobały stają przy ilustracji czerwonego Kapturka, jeżeli zajęcia się nie podobały staje przy ilustracji wilka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.