SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa dzieci 4, 5 – letnich
Temat: Wiosenny wyścig – konstruowanie gry ściganki.
Cele ogólne:
• Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną;
• Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Cele operacyjne:
• Dziecko potrafi skonstruować prostą grę ścigankę i grać w nią zgodnie z ustalonymi zasadami;
• potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku;
• czeka na swoją kolej;
• potrafi współdziałać w zespole;
• przelicza w zakresie 10;
• rozwiązuje zagadki słowne;
• rozpoznaje zagadki dźwiękowe;
• układa obrazek z części;
• potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat;
• prawidłowo reaguje na polecenia.
Środki dydaktyczne:
• dywaniki matematyczne;
• szarfy;
• kostka do gry;
• gry planszowe;
• zagadki słowne i dźwiękowe;
• obrazki pocięte na części;
• emblematy z kwiatami i chmurami;
• magnetofon, pendrive;
Metody:
• praktycznego działania;
• słowne;
• oglądowe (pokaz);
Literatura:
• E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska, Dziecięca matematyka;
Formy:
• indywidualna;
• grupowa;
• zbiorowa.
Przebieg zajęć:
1. „Gry planszowe”
Rozmowa kierowana z dziećmi o tym, czy lubią grać w różne gry i dlaczego. Zachęcanie do dzielenia się własnymi doświadczeniami. Zwrócenie szczególnej uwagi na gry planszowe. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć: konstruowanie gry planszowej – ściganki o tematyce wiosennej. Ustalenie, co powinna zawierać gra planszowa na podstawie zgromadzonych w sali gier (plansza, kostka, opis gry z określeniem reguł i zadań).
Ustalenie, kiedy zabawy z wykorzystaniem gier planszowych sprawiają przyjemność (gdy wygrywamy lub umiemy znosić porażki, gdy przestrzegamy ustalonych reguł).
2. „Konstruujemy grę”
Konstruowanie gry przez całą grupę. Nauczycielka proponuje dzieciom wspólną zabawę - wyścigi. Ustala z dziećmi, gdzie gra się rozpocznie (START) i gdzie zakończy (META). Dzieci układają dywaniki matematyczne (POLA) łącząc START z METĄ.
Następnie nauczycielka objaśnia dzieciom zasady gry. Wskazuje 4 (lub 3 w zależności od liczby dzieci w grupie) osoby jako kapitanów. Kapitanowie wybierają kolejno dzieci do swoich drużyn, a każda z nich wybiera swojego reprezentanta (PIONKA), który stanie na planszy. Drużyny otrzymują szarfy w różnych kolorach. Każdy zespół kolejno będzie rzucał kostką do gry, liczył kropki, a ich przedstawiciel przesunie się o tyle pól do przodu, ile było kropek na kostce. Pozostałe drużyny kontrolują poprawność wykonania zadania i korygują ewentualne błędy.
Jeśli dziecko – pionek stanie na polu ze specjalnym oznaczeniem, to drużyna musi wykonać wylosowane przez siebie zadanie (np. rozwiązanie zagadki słownej, dźwiękowej, ułożenie puzzli, odpowiadanie na pytania, itp.) Poprawne wykonanie zadania pozwala na przesuniecie się do przodu o jedno pole. Złe wykonanie zadania oznacza cofnięcie się o jedno pole.
Wygrywa ten zespół, którego reprezentant pierwszy dotrze do METY.
3. „Wiosenny wyścig”
Granie w skonstruowaną wspólnie grę do momentu, gdy wszystkie pionki przekroczą linię METY. Zwrócenie uwagi na właściwą postawę po własnej wygranej/przegranej lub zwycięstwie/porażce kolegów.
4. „Dokonujemy oceny”
Ocenianie zajęć przez dzieci: wybór kwiatka, jeśli zajęcia się podobały lub chmurki, jeśli się nie podobały. Umieszczanie wybranego przez siebie znaczka w kole na dywanie.
Opracowała:
Joanna Kwolik