Scenariusz zajęcia modelowego z elementami filozofowania dziecięcego
przeprowadzonego w dniu 06.12.16r. przez
i Żaklinę Bartosińską-Strzelecką.
Temat: „Bombka”
Cel ogólny:
• doskonalenie umiejętności komunikacyjnych
• rozwijanie zainteresowań o otaczającym świecie i świecie wewnętrznych przeżyć
• rozwijanie zdolności krytycznego i logicznego myślenia i łacenie jej z umiejętnościami wyobrażeniowo-twórczymi
• kształcenie umiejętności współdziałania w grupie społecznej
Cel szczegółowy:
• formułuje pytania
• wypowiada się w sposób zrozumiały dla otoczenia
• dokonuje wnioskowania w oparciu o tekst, wypowiedzi innych oraz własne przeżycia i doświadczenia
• używa zwrotów grzecznościowych
• czeka na swoją kolej
Metody:
• Słowna: rozmowy, objaśnienia, sposoby społecznego porozumienia,
• Oglądowa: obserwacja i pokaz przedmiotów, czynności,
• Czynna: samodzielnych doświadczeń - stwarzanie warunków do samodzielnej zabawy, kierowania aktywnością - inspirowanie spontanicznej działalności przez zachętę, sugestię,
• Elementy metody pedagogiki Mari Montessori
• Elementy dziecięcego filozofowania w oparciu o program pt. „Filozoficzne dociekania z dziećmi i młodzieżą” według idei Mathew Lipmana
• Elementy Gimnastyki mózgu według Paula Dennisona
Forma pracy:
• indywidualna
• grupowa
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z muzyką, świeca, kartony, kredki, klocki, plansze z obrazem graficznym cyfr
Przebieg spotkania
Część wstępna:
1. Powitanie tańcem
2. „Lekcja ciszy” – spacer po elipsie z lampką w kształcie świecy. Zadaniem dziecka niosącego lampę-świecę jest przejść po elipsie w ciszy i skupieniu, stawiając stopę za stopą. Następnie dziecko przekazuję lampę-świecę kolejnemu dziecku, itd.
3. „Kapturek myśliciela” – dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Ich zadaniem jest masowanie małżowin usznych wg instrukcji: chwyć palcem wskazującym i kciukiem małżowiny uszne, zacznij masaż od góry powoli przesuwając palce w dół w stronę płatka ucha.
Część główna:
1. „Bombka” – przeczytanie dzieciom przez nauczyciela opowiadania Doroty Głośnickiej
2. „Pytania problemowe” – formułowanie przez członków grupy pytań oraz zapisanie ich przez nauczyciela na kartonie,
3. „Głosowanie” – wybór pytania problemowego. Nauczyciel odczytuje po kolei zapisane wcześniej pytania, każdy z uczestników ma prawo oddać jeden głos (klocek) na wybrane przez siebie pytanie (plansza z numerem pytania),
4. „Filozofowanie/dyskusja” – poszukiwania przez członków grupy odpowiedzi na wybrane pytanie problemowe,
5. „Rysunek” – zadaniem każdego dziecka jest zwizualiwzowanie przemyśleń, „przelanie” myśli na karton, stworzenie obrazu swoich myśli w postaci pracy plastycznej.
Część końcowa:
1. „Galeria prac” - dzieci prezentują swoje prace na forum grupy, stworzenie wystawy,
2. „Wszyscy są, żegnam was ” – zabawa na pożegnanie . Dzieci wykonują odpowiednie gesty zgodnie z treścią piosenki.
„Wszyscy są, żegnam was.- zataczamy rękoma koło
Kończyć już czas.- wskazujemy na zegar
Byłam ja, byłeś ty.- wskazujemy na siebie oraz kolegę
Raz, dwa, trzy.”- klaszczemy w dłonie
" Bombka" - Dorota Głośnicka
Zbliżały się święta Bożego Narodzenia.Za oknem padał śnieg, a w salonie Julia pomagała mamie stroić choinkę. Na zielonym, pachnącym drzewku wisiało już dużo kolorowych bombek. Jedna z nich była wyjątkowo ładna - złota, ozdobiona srebrnymi, błyszczącymi gwiazdkami. Wisiała dumnie na najwyższej gałęzi choinki.
- Oj! Moja ulubiona bombka - powiedziała radośnie mama, wyjmując z pudełka przyblakłą szklaną kulkę.- Kiedy byłam w twoim wieku, Julciu, dostałam ją od swojego taty. Dobrze, że się znalazła. Mama powiesiła ozdobę wysoko, blisko złotej bombki. Przez chwilę kulki przyglądały się sobie.
- Ha, ha, ha... - śmiała się nowa bombka.- Ale jesteś blada i smutna. Wyglądasz jak zmokła kura. A ta twoja sukienka do niczego się nie nadaje. Ha, ha, ha - kręciła się złota piękność, trzymając się za brzuch. Nie zauważyła nawet, że coraz bardziej zsuwa się z gałęzi. W końcu straciła równowagę i rozbiła się o podłogę. A stara bombka jeszcze długo zdobiła choinkę i cieszyła się świętami.
• Po czym poznać, że coś jest ładne lub brzydkie?
• Czy to co jest dla jednych ładne może być dla innych brzydkie?
• Czy wszystko co jest ładne jest dobre?
• ........................................?
• ........................................?