Scenariusz Zajęć
Temat dnia: Mnożenie liczby trzycyfrowej przez jednocyfrową.
Cel ogólny: Kształtowanie pojęcia mnożenia liczb naturalnych u uczniów klasy 3.
Cele operacyjne:
Uczeń po zajęciach:
- stworzy liczbę trzycyfrową
- pomnoży liczbę trzycyfrową przez jednocyfrową wykorzystując różnego rodzaju działania
- potrafi manipulować konkretami np. tekturowe imitacje pieniędzy
- zastosuje prawo rozdzielności mnożenia względem dodawania
- przedstawi swoje obliczenia w odpowiednich rzędach tabelki
- sprowadzi mnożenie do wielokrotnego dodawania w tabelce
- rozwiąże zadania z treścią
Czas zajęć: 10-15 minut
Metody: Praktyczna - gra dydaktyczna
- rozwiązywanie zadań (obliczenia)
Forma: grupowa, indywidualna, binarna
Środki dydaktyczne: kolorowe liczby, flamastry, karty pracy, plansze (drzewo, kwiat), kostki do gry, metr krawiecki, tekturowa imitacja pieniędzy.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Nauczyciel wita się z dziećmi i proponuje im na początek wspólną zabawę.
Opis zabawy:
Nauczyciel mówi do dzieci:
- Twoja prawa noga oznacza setki, lewa to dziesiątki a dłonie to jedności. Tupnij dwa razy prawą nogą, raz lewą i klaśnij dwa razy w dłonie.
Jaką stworzyłeś liczbę? – pyta nauczyciel.
Dzieci odpowiadają:
- dwie setki, jedna dziesiątka i dwie jedności, to liczba 212.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- co możecie powiedzieć o tej liczbie?
- jaka cyfra jest w tej liczbie największa?
- ile wynosi suma cyfr w tej liczbie?
- jakie inne liczby trzycyfrowe można ułożyć z tych cyfr?
Po uzyskaniu odpowiedzi nauczyciel mówi do dzieci:
- Utrwaliliśmy sobie pojęcie liczby trzycyfrowej, było to nam potrzebne by zacząć nowy temat: Mnożenie liczby trzycyfrowej przez jednocyfrową.
Część właściwa:
Zad. 1 „SERDUSZKA” – na środku Sali rozłożone są serduszka na których są cyfry od 1-9. Każde dziecko wybiera sobie serduszko. Nauczyciel wybiera 3 osoby, ich serduszka tworzą liczbę trzycyfrową np: 523. Nauczyciel prosi jeszcze jedno dziecko aby podeszło ze swoim serduszkiem, jego liczba będzie tą, przez którą będziemy mnożyć np: cyfra 3. Do tego zadania potrzebne będą jeszcze 3 rodzaje serduszek, na których będą napisane liczby: 1, 10, 100. Zadaniem uczniów jest wziąć tyle serduszek ile wskazuje na to wynik mnożenia – 1569=15 x 100 + 6 x 10 + 9 x 1 co oznacza, że dzieci mają wyłożyć 15 serduszek z liczbą 100, 6 serduszek z liczbą 10 i 9 serduszek z cyfrą 1.
Zad. 2 „Wpisanaka - obliczanka” - kwiatowa
Nauczyciel mówi do dzieci :
- Wybierzcie sobie płatek kwiatu i obliczcie wynik mnożenia.
Rozbij liczbę na setki, dziesiątki, jedności pomnóż przez 4 i dodaj wyniki.
Zad. 3 „KOSTKI”
Każde dziecko ma jedną kostkę do gry. Dobieramy dzieci w trójki: jedno to setki, drugie – dziesiątki, a trzecie to jedności. Każde dziecko rzuca kostką, układając z wyrzuconych kostek liczbę np. 124. Liczbę tą pomnożymy przez (nauczyciel albo któreś z dzieci rzuca kostką) - np. 4. Dzieci najpierw mnożą setki, potem dziesiątki, jedności i dodają wyniki. Wygląda to następująco:
4 x 100 + 4 x 20 + 4 x 4 = 4 x 124
Zad. 4 „DRZEWO”
Oblicz i przyczep jabłko w odpowiednim miejscu na drzewie.
Zad. 5 „KOLOROWE LICZBY” – praca w parach.
Jedno dziecko z pary wybiera 3 klocki i odczytuje liczbę trzycyfrową, która mu powstała. Drugie dziecko wybiera jeden klocek, przez który ta liczba zostanie pomnożona. Obliczyć mogą to dowolnym sposobem a wynik zapisać za pomocą dowolnych kolorowych liczb
Zakończenie:
Zadania z treścią:
Zad. 6. Ania od dawna zbiera pieniądze na swój wymarzony rower górski. Jednak na razie uzbierała dopiero na zwykły rower, który kosztuje 524 zł. Rower górski kosztuje dwa razy tyle. Ile kosztuje wymarzony rower Ani? Oblicz za pomocą tekturowych pieniędzy.
Zad. 7. Tata Tomka za każdy tydzień pracy otrzymuje 321 zł. Oblicz ile tata Tomka otrzymuje za miesiąc pracy wiedząc że miesiąc ma 4 tygodnie?
Oblicz za pomocą tekturowych pieniędzy.
Zad.8. Mama Kasi szyje zasłonki do pokoju. Musi najpierw zmierzyć materiał, ale jej miara krawiecka liczy 146 cm to jednak za mało materiału by uszyć zasłonki, dlatego mama musi odłożyć tę długość 3 razy. Jaką długość materiału potrzebuje mama by uszyć zasłonki?