SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
NAUCZYCIEL: Katarzyna Sztul
KLASA: 1 b
DATA: 25.02.2020 r.
TEMAT: Utrwalenie nazw części twarzy w oparciu o historyjkę pt. ”Zabadella”.
CEL OGÓLNY:
Uczeń potrafi nazywać części twarzy.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
• wskazuje części twarzy zgodnie z instrukcją nauczyciela;
• słucha historyjki obrazkowej i podnosi rękę we wskazanych momentach;
• rozmawia po polsku na temat sytuacji w historyjce oraz dotychczasowych losów bohaterów;
• wskazuje właściwe scenki w trakcie słuchania nagranej historyjki obrazkowej;
• powtarza kwestie z historyjki za nauczycielem lub nagraniem;
• odpowiada na pytania nauczyciela dotyczące obrazków przedstawiających twarze;
• koloruje postacie potworów według usłyszanych w nagraniu wskazówek;
• zgodnie współpracuje z kolegą/koleżanką podczas zabawy.
ŚRODKI JĘZYKOWE: nazwy części twarzy: head, hair, eyes, ears, mouth, nose
METODY I TECHNIKI PRACY:
ćwiczenia praktyczne;
gra i zabawa językowa;
metoda audiolingwalna;
metoda narracyjna.
FORMY INTERAKCJI:
praca z całą klasą kierowaną przez nauczyciela;
praca w parach.
PODRĘCZNIK: Gold Sparks dla klasy I (Oxford University Press)
POMOCE DYDAKTYCZNE:
karty obrazkowe przedstawiające części twarzy;
karty wyrazowe z nazwami części twarzy;
karty przedstawiające historyjkę obrazkową;
koperty;
pacynka „Zabadella”;
nagrania audio: wierszyk, piosenka powitalna, piosenka pożegnalna, opisy postaci, historyjka;
video przedstawiające historyjkę;
nagranie piosenki ”Pass the beanbag”;
gra planszowa, pionki i kostka dla każdej pary;
komputer, głośniki;
magnesy;
miękka piłeczka.
FAZY LEKCJI:
1. Czynności organizacyjne (2 min.):
sprawdzenie obecności;
wykonanie piosenki powitalnej.
2. Rozgrzewka językowa (3 min.):
Zabawa ”Simon says” – Nauczyciel wydaje różne polecenia. Dzieci wykonują je tylko wtedy, gdy poprzedzone są zwrotem ”Simon says”. Uczeń, który się pomyli, odpada z gry, siada.
3. Powtórzenie słownictwa z poprzednich zajęć (6 min.) :
Nauczyciel umieszcza na tablicy 6 kopert, w których znajdują się karty obrazkowe przedstawiające części twarzy. Zadaniem uczniów jest odgadnąć, jakie części twarzy znajdują się w poszczególnych kopertach. Gdy dzieci odgadną, nauczyciel wyciąga obrazek z koperty i umieszcza go na tablicy.
Nauczyciel pokazuje karty wyrazowe z nazwami części twarzy. Wskazane dzieci czytają głośno wyrazy, podchodzą do tablicy i umieszczają karty przy odpowiednich obrazkach.
Dzieci wykonują wierszyk poznany na poprzednich zajęciach. Podczas recytacji wskazują odpowiednie części twarzy.
4. Ćwiczenia utrwalające:
Dzieci oglądają historyjkę o przygodach Julii, Marka i wróżki Zabadelli (2 min.).
Wybrany uczeń opowiada w języku polskim historyjkę, którą dzieci przed chwilą oglądały. (2 min.)
Nauczyciel odtwarza nagranie z historyjką, pokazuje karty przedstawiające poszczególne części historyjki. Zatrzymuje co jakiś czas nagranie i zadaje pytania dotyczące treści historyjki. Zachęca dzieci do udzielania krótkich odpowiedzi w języku angielskim. (3 min.)
Dzieci otwierają podręczniki i śledzą historyjkę, wskazują odpowiednie scenki, podnoszą rękę za każdym razem, gdy usłyszą nazwę części twarzy. (2 min.)
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, dzieci powtarzają kwestie wypowiadane przez bohaterów. (2 min.)
Dzieci zamykają podręczniki. Nauczyciel wybiera szóstkę uczniów, którzy wychodzą na środek klasy, wręcza każdemu kartę ze scenką z historyjki. Dzieci ustawiają się w takiej kolejności, aby ułożyć historyjkę. (2 min.)
Dzieci ponownie otwierają podręczniki, słuchają nagrania i wskazują obrazki przedstawiające opisaną rzeźbę. (podręcznik, zad.2.s.41.). (1 min.)
Dzieci stają w kręgu, podają sobie piłeczkę zgodnie z wskazówkami usłyszanymi w piosence: wolno, szybko, szybciej, w przeciwnym kierunku. Gdy usłyszą: „Stop!”, przerywają zabawę. Uczeń, który trzyma piłeczkę, nazywa część twarzy prezentowaną na obrazku pokazywanym przez nauczyciela. (4 min.)
Dzieci kolorują postacie według usłyszanych w nagraniu wskazówek (zeszyt ćwiczeń, ćw. 1.s.26). (5 min.)
Dzieci w parach grają w grę planszową, nazywają części twarzy, na których ustawiają pionki. (5 min.)
Nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające części twarzy, dzieci je nazywają. (1 min.)
Piosenka na pożegnanie. (1 min.)
5. Ewaluacja zajęć – ankieta. (3 min.)