Numer: 43982
Przesłano:

Chłopcy i ich dowódcy - "Chłopcy z Placu Broni"

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL. V

TEMAT: Chłopcy i ich dowódcy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa cech charakteru i umysłu przywódców grup poznanych w lekturze,
poznaje przykłady postępowania prawdziwych dowódców,
potrafi wyszukiwać w tekście odpowiednie fragmenty.
METODA PRACY: pogadanka; praca z tekstem.
FORMA PRACY: indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst książki „Chłopcy z Placu Broni”
Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne.
2.Przedstawienie celów lekcji.
3.Propozycja tematu -zapisanie tematu do zeszytu.
4.Podział klasy na grupy.
5.Rozdanie karty pracy (w formie tabeli).
(materiały dla nauczyciela)
Janosz Boka – dowódca chłopców z Placu Broni
Nazwy cech umysłu i charakteru dowódcy:
-odważny, dzielny, bohaterski,
-sprawiedliwy, uczciwy, karny ,
-odpowiedzialny, troskliwy, opiekuńczy,
-honorowy,
-mądry, roztropny, inteligentny.

Przykłady postępowania:
-organizuje wyprawę na wyspę do Ogrodu Botanicznego,
-nie pozwala zabrać broni przeciwnika, bo uważa to za rabunek,
-podporządkowuje się regulaminowi, a gdy go przekroczy wymierza sobie karę (wpisanie do „czarnej księgi”),
-nie oskarżył Gereba, nie mając dowodów jego zdrady,
-przygotowuje obronę, bo to jest zadanie dowódcy,
-idzie na wyprawę razem z kolegami (nie wysyła ich samych),
-troszczy się o Nemeczka (odwiedza go, daje mu pieniądze na tramwaj, aby nie wracał piechotą mocą)
-martwi się o Gereba i przyjmuje go do zespołu,
-nie przyjmuje flagi, zdobędzie ją w walce,
-nie pozwala na niehonorowe zachowanie chłopców (walka z przeciwnikiem ma być uczciwa)
--on wymyśla obronę placu, przygotowuje taktykę i dowodzi.

Feri Acz- dowódca czerwonoskórych
Nazwy cech umysłu i charakteru dowódcy:
-odważny, dzielny,
-sprawiedliwy, uczciwy
-odpowiedzialny, troskliwy,
-honorowy,
-mądry, inteligentny
Przykłady postępowania:
-sam przychodzi na Plac Broni i zabiera chorągiewkę,
-karze braci Pastorów (muszą wejść do wody) za to, że zabrali Nemeczkowi kuleczki,
-martwi się chorobą Nemeczka (stoi pod jego domem),
-czuje się odpowiedzialny za swój oddział, chce zdobyć dla niego plac do zabawy,
-docenia odwagę Nemeczka i salutuje mu,
-chce oddać zabraną chorągiewkę, gdyż chłopcy z Placu Broni nie zabrali ich broni, gdy byli na wyspie,
-wymyśla plan ataku na plac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.