Numer: 43975
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święto Rodziny

Scenariusz zajęć
dla dzieci 5 i 6 letnich

Temat: ,,Święto rodziny’’

Cele:
- przedstawienie rodziny jako jednej z najwyższych wartości,
- doskonalenie umiejętności wyrażania i okazywania swojego przywiązania oraz miłości do rodziny,
- wdrażanie do przestrzegania norm współżycia w rodzinie,
- budzenie przywiązania do tradycji i zachęcanie do jej kultywowania,
Metody:
podająca – pogadanka, wyjaśnienie praktyczna – ćwiczenia, działania plastyczne, improwizacje problemowa – burza mózgu
Formy :
- indywidualna - zbiorowa - grupowa
Pomoce dydaktyczne: ilustracje, plansze, obrazki, płyta CD z muzyką, wiersz S. Karczewskiego ,,Dziękuje Ci, mamo’’ brystole, zagadki, klej, nożyczki, czasopisma, gazety, pisaki, kredki.

PRZEBIEG:

1. Powitanie przy piosence ,,Mam cudownych Rodziców’’.
2. Zagadki słowne i obrazkowe o rodzinie-wprowadzenie do tematu.

 Jak razem się nazywa:
babcia i prababcia siwa,
dziadek szpakowaty i dzieci
– obok mamy i taty?
 To „m” litera, to „a” litera.
Te dwie litery wyraz zawiera.
Słowo serdeczne, odgadniesz sama.
To jest na pewno słowo ... .
 Oto niezwykle łatwa zagadka.
Kim jest dla Ciebie syn Twego dziadka?
 Łatwą zagadkę dziś mamy,
kim jest mama mamy?
 To jest zagadka
łatwa i prosta:
kim jest dla Ciebie
twej mamy siostra?
 Ta dziewczyna i ten chłopak
jedną mamę mają.
Odgadnij i powiedz prędko:
jak ich nazywają?
 A przed mamą naszej mamy
kogo mamy?

3. ,, Rodzinna fotografia'' - rozmowa przy wystawce zdjęć swoich rodzin.
N-lka zadaje dzieciom pytania:
- Kim jesteś dla mamy, dla dziadka ?
- Co najbardziej lubi robić twoja mama, tata ?
- Czym najchętniej bawi się twoja siostra, brat?

4. "Ojciec Wirgiliusz" - zabawa naśladowcza.
Dzieci stoją w kole. Wybrane dziecko wchodzi do środka koła i wszyscy śpiewają piosenkę:
"Ojciec Wirgiliusz
uczył dzieci swoje
a miał ich wszystkich
sto dwadzieścia troje.
Hejże dzieci, hejże ha,
róbcie wszystko to co ja!"
Dziecko w środku koła wykonuje dowolne ruchy, pozostałe dzieci robią to samo. Osoba ze środka, wybiera inną, zabawa toczy się dalej.

5. ,,Co słychać w domu ?'' - zagadki dźwiękowe.
Rozpoznawanie odgłosów różnorodnych czynności wykonywanych w domu (odkurzanie ,zmywanie, pranie, mielenie itp.)

6. Słuchanie wiersza pt. ,,Dziękuje Ci, mamo’’
Dziękuje Ci, mamo, za to
że zbudowałaś dom z tatą,
dom z bajki,
gdzie zawsze jest lato!
Kiedy stłukę kolano
lub zaboli mnie głowa, wystarczy twój dotyk, mamo,
twoje ciepłe słowo –
i już nie boli!
Jesteś mamo dobra wróżką,
jesteś tato, czarodziejem,
stworzyliście razem dom,
czarodziejski, ciepły dom,
a w nim latające łóżko
i świat, w którym czar istnieje!
Stworzyliście dom na lata,
a w nim siostrę oraz brata,
pieska, kotka i chomika,
złote rybki i królika!
I dlatego, mamo, tato,
ja was bardzo kocham za to!
Rozmowy na temat treści wiersza inspirowane pytaniami: Za co w wierszu dziękujemy rodzicom/ Co znaczy, że w domu zawsze jest lato? Z czym kojarzy Ci się lato? Kto mieszka w domu, o którym jest mowa w wierszu? Do kogo została porównana mama, a do kogo tata?
7. Dlaczego lubimy wracać do domu? – burza mózgu. Dzieci podają swobodne wypowiedzi. Następnie opisują budowle, które znajdują się na przygotowanych ilustracjach i próbując zrozumieć, dlaczego domy są tak bardzo różne. Rozmowa ma prowadzić do wniosku, że na całym świecie, w różnych domach mieszkają ludzie, których łączą więzy rodzinne, a więc nie są to ludzie sobie obcy. Dzieci z pomocą nauczyciela próbują określić, co kryje się pod nazwą „dom”. Na przykład: Dom –to miejsce kochających się ludzi, uczucia łączące ludzi tam mieszkających. Dlaczego ludzie wracają do domów? Dlaczego ludziom jest dobrze w domu? Co powinno być w każdej rodzinie, aby była ona szczęśliwa?
8.Zabawa ruchowa ze śpiewem – Stary Abraham
Stary Abraham miał siedmiu synów, Siedmiu synów miał stary Abraham. A oni siedli i nic nie jedli, Tylko śpiewali sobie tak:
Prawa ręka potrząsamy przed sobą prawą ręką Śpiewamy od początku piosenkę, powtarzamy słowa i ruch prawa ręka, dodajemy lewa ręka, potrząsamy lewą ręką Kolejny raz śpiewamy piosenkę cały czas potrząsając już obiema rękami. Po kolei za każdym razem dodajemy kolejne części ciała: prawa noga (potrząsamy prawą i lewą ręką oraz prawą nogą) lewa noga (potrząsamy obiema rękoma, skaczemy na obydwu nogach) prawe ramię, lewe ramię, głowa.
9. Improwizowanie scenek dramowych ,,Rozmowa z dzieckiem’’- wchodzenie w rolę. Dzieci dobierają się w pary, jedno jest mamo lub tato, drugie dzieckiem. Nauczycielka określa nastrój mamy, taty, dziecka. Rozmowa na dowolny temat.
10.,,Rodzinne wyliczanki’’- rozwiązywanie zadań z treścią.
Dzieci siadają z rodzicami przy stoliku, na którym leżą liczmany np. patyczki. Nauczyciel podaje treść zadania, dzieci obliczają za pomocą liczmanów:
- Do świątecznego obiadu zasiadły następujące osoby: mama, tata, ciocia Basia z wujkiem Staśkiem i dwiema córeczkami, babcia Frania i mały Michaś. Ile osób siadło do świątecznego stołu?
- Kasia ozdabiała świąteczny mazurek. Przygotowała 10 migdałów. Po chwili przyszedł Maciek i zjadł 2 migdały. Ile migdałów zostało Kasi do ozdobienia mazurka?
- Na stole leżało 8 jajek. Mama wzięła jedno, a tata 2. Ile jajek zostało na stole?

11. ,,Moja wesoła rodzinka’’- działania plastyczne. Wykonanie portretu w wersji humorystycznej. Z przygotowanych czasopism dzieci wycinają fragmenty twarzy i głowy (oczy, nos, włosy ipt0 . naklejają je na kartonie, a następnie dorysowują brakujące części twarzy, głowy oraz reszty ciała, aby postacie przypominały członków rodziny dziecka.

12. Ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.