Numer: 43959
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co robią zimą dni tygodnia. Scenariusz zajęcia z dziećmi 3-4 letnimi

Scenariusz -Co robią zimą dni tygodnia- zajęcia z dziećmi 3-4 letnimi

Temat: Co robią zimą dni tygodnia – stwarzanie okazji do posługiwania się nazwami dni tygodnia z zachowaniem właściwej kolejności.
Data: 10.01.2018r.
Grupa wiekowa: Pszczółki” dzieci 3-4-letnie

Cel główny:
- zapoznanie dzieci z nazwami dni tygodnia i próby zapamiętywania ich kolejności;
- nawiązanie pozytywnych relacji rówieśniczych podczas wspólnej pracy i zabawy.

Cele operacyjne
dziecko:
- uważnie słucha tekstu opowiadanego przez nauczyciela;
- udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści usłyszanego tekstu;
- rozumie rytm powtarzania się dni w kolejnych tygodniach;
- nazywa i wymienia w kolejności dni tygodnia;
- wykonuje zadania w grupie zgodnie z poleceniem nauczyciela;
- umie przypasować brakujące elementy do swoich miejsc;
- potrafi dorysować brakujące elementy.

Metody:
- słowna: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje
- czynna: metoda zadań stawianych dziecku
- oglądowa: obserwacja i pokaz

Formy organizacji pracy:
-indywidualna, praca z całą grupą

Środki dydaktyczne:
-koperta z zadaniami, wiersz: „Co robią dni tygodnia zimą” Teresy Fiutowskiej, ilustracje do opowiadania, wiersz: „Gimnastyka dni tygodnia” Ilony Dziubek, kartki podzielone na 7 części z nazwami dni tygodnia, kredki, elementy do przyklejania.

Przebieg zajęć:
I Wstęp:
Nauczycielka pokazuje dzieciom list do nich zaadresowany:
Adresat: Nadawca:
Dzieci z grupy „Pszczółki” Pan Tydzień
Przedszkole Nr 5 ul. Krasnala 3 ul. Kalendarzowa 12
63-000 Środa Wlkp. 02-012 Miesiące

Nauczycielka wyjmuje list skierowany do dzieci:
Dzień dobry dzieci!
Nazywam się Pan Tydzień i mam siedmioro dzieci. Słyszałem, że „Pszczółki” lubią uczyć się i bawić. Dlatego przygotowałem dla Was kilka zadań ale najpierw opowiem wam o mojej rodzinie.

II Część właściwa zajęć:

1. Słuchanie opowiadania na podstawie wiersza Teresy Fiutowskiej „ Co robią zimą dni tygodnia”

Mam siedmioro dzieci: trzy dziewczynki i czterech chłopców. Kiedy dzieci wychodziły na dwór zimą były bardzo niegrzeczne –pchały się jedno przez drugie, kłóciły się, silniejsze odpychały słabsze. Mama długo myślała co zrobić aby dzieci się nie kłóciły.
I wpadła na taki pomysł: nadała swoim dzieciom imiona. Były to nazwy dni tygodnia: Środa, Sobota i Niedziela – to były dziewczynki. Chłopcy zaś nazywali się: Poniedziałek, Wtorek, Czwartek i Piątek. Ustawiła dzieci w kolejności od Poniedziałku do Niedzieli i kazała im chodzić jedno za drugim. A gdy dzieci się nauczyły po kolei chodzić, wyszły na dwór, a że była to zima każdy z nich robił na dworze to co lubił.
Poniedziałek – zjeżdża na sankach.
Wtorek – lepi bałwanka.
Środa narty przypina.
Czwartek kije jej trzyma.
Piątek jedzie na ślizgawce
ciągnięty przez dwa latawce.
Sobota rzuca śnieżkami
i woła niedzielę:
Hej, baw się z nami!
A niedziela choć zdrowa,
pod pierzynę się chowa.
A gdy dzieci się pobawią wracają po kolei do domu.
Jaka jest dalsza kolejność, powiedzcie sami.

Pan Tydzień
Jestem bardzo ciekaw, czy zapamiętaliście co robiły moje dzieci?
Rozmowa na temat treści opowiadania:
- W jakie zabawy bawiły się dni?
- Co robiła niedziela?
- Dlaczego niedziela nie chciała się bawić?

Umiecie pięknie opowiadać na pytania. Ja zaś chce zobaczyć, czy potraficie ćwiczyć.

Zabawa ruchowa - „Gimnastyka dni tygodnia” – Ilona Dziubek
Gimnastyka – dobra sprawa,
co dzień wszystkim radość sprawia.
Gdy niedziela się zaczyna,
Trening tydzień rozpoczyna.
W poniedziałek dwa podskoki,
Wtorek lubi kroki w boki.
Środa kręci dwa kółeczka,
No a w czwartek jaskółeczka.
W piątek szybko dwa przysiady,
A sobota robi ślady.
I tak przez tydzień cały,
Dni tygodnia wciąż szalały!

Nauczycielka mówi dzieciom, że od dzisiaj będziemy codziennie przyklejać do planszy wiszącej na ścianie do odpowiedniego dnia tygodnia jedno serduszko niebieskie a na sobotę i niedzielę będziemy przyczepiać białe serduszko dlatego, że nie idziemy wtedy do przedszkola.

A teraz zacznie trudniejsze zadanie niż gimnastyka. Proszę, posłuchajcie pewnego zadania i je wykonajcie.
Idźcie do stolika- tam macie położone książeczki, które robiliście wcześniej i przedmioty, które używały dni tygodnia. Pani wam przeczyta wiersz a wy dopasujcie przedmioty do dni tygodnia po kolei. A potem dorysujcie twarze moim dzieciom: czyli co?
Dzieci wyduszają i naklejają przedmioty dopasowując je do dni tygodnia a potem rysują. Kto wcześniej skończy, z białej bibuły zrobi kulki i naklei przy postaciach. Gdy wszyscy skończą powtarzamy po kolei nazwy dni tygodnia modulując głosem.
Dzieci opowiadają, co im się najwięcej podobało w zajęciach. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach i przypomina wiersz „ Co robią dni tygodnia”.

Opracowała:
Dorota Pawlak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.