X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43943
Przesłano:
Dział: Logopedia

Zwierzęta z wiejskiego podwórka

Scenariusz zajęć koleżeńskich zorganizowanych dla nauczycieli i logopedów
Zwierzęta z wiejskiego podwórka. Scenariusz zajęć logopedycznych.
Zajęcia z grupą 6-latki
Czas trwania: 45 min.

Prowadząca: Małgorzata Buchta

Cel ogólny zajęć:
• Doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia poprzez usprawnianie narządów artykulacyjnych.

Cele szczegółowe:
• Usprawnianie narządów mowy.
• Kształtowanie toru oddechowego.
• Usprawnianie analizatora słuchowego i wzrokowego.

Forma:
z całą grupą, indywidualna.

Metody:
 słowna
 praktyczno-ćwiczeniowa
 pokaz (prezentacja multimedialna)
 zabawowa
 ćwiczenia logopedyczne ( słuchowe, artykulacyjne )

Środki dydaktyczne: Zwierzątka z imionami dzieci, Zagadki obrazowo dźwiękowe- kartoniki ze zdjęciami zwierząt, wędka, kartoniki z materiałem wyrazowym,- obrazkowym pary zwierząt, magnetofon, płyta CD, prezentacja multimedialna pt. ”Odgłosy zwierząt”.

Przebieg zajęć:

1 .Powitanie: Zabawa ruchowa:
Powitanie różnymi częściami ciała przy muzyce, na zakończenie zabawy dzieci dostają zwierzątka ze swoim imieniem.
2. Zabawa „Zrób tak jak ja”:
 Świnka - tworzenie ryjka, jak przy wymawianiu u.
 Koń – Parskanie, kląskanie
 Piesek - szczerzenie zębów, ziewanie.
 Kot-Kierowanie języka do kącików ust
 Krowa - ruchy okrężne żuchwą, wargi zamknięte.
2. Gra „Łowimy zwierzęta” –dziecko losuje wędką kartoniki
z materiałem wyrazowo- obrazkowym (zwierzęta).Dziecko czyta wyraz, następnie wymawia głoskę jaką słyszy jako pierwsza i ostatnia głoska a dziecko prawidłowo powtarza, wyklaskuje ile słyszy sylab. Za każde prawidłowo powtórzone słowo gracz otrzymuje punkty. Otrzymane punkty gracze zaznaczają na kartce a na koniec gry sumują. Osoba, która zbierze więcej punktów wygrywa.
3. Zagadki słuchowe –zwierzęta. „Odgłosy zwierząt” – zabawa dydaktyczna rozwijająca percepcję słuchową. Dzieci siedzą na dywanie. Każdy trzyma kartonik z sylwetą zwierzątka. Dzieci słuchają odgłosów zwierząt z płyty CD. Które dziecko usłyszy głos swojego zwierzątka wstaje.
4. Na wiejskim podwórku - dziecko wybiera zwierzątko i naśladuje głos, naklejanie zwierząt do odpowiedniego miejsca na farmie.
5. „Odgłosy zwierząt”- prezentacja multimedialna dla dzieci, odgadują jakie to zwierzątko.
6.Zabawa ruchowa: „czyj to głos” – dzieci chodzą po sali i szukają głosu oddającego ten sam głos zwierząt, szukają swojej pary.
7. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, za udział w dzieci otrzymują znaczki zwierzątek.

Literatura:
1.„Odgłosy przyrody” – Zagadki obrazkowo – dźwiękowe, wyd. Harmonia, Gdańsk 2010 R. Sprawka,
2.J. Graban „Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci od 4 do 7 lat”, wyd. Harmonia, Gdańsk 2006,
3M.Bryla,A. Muszyńska: „Wędrówka Języczka Wędrowniczka w świat mowy.” wyd. .Harmonia, Gdańsk 2012,

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.