Numer: 43938
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z klockami Numicon: Spacer z Czerwonym Kapturkiem

KONSPEKT

Temat: Spacer z Czerwonym Kapturkiem
Cele główne:
• Przybliżenie dzieciom postaci Czerwonego Kapturka
• Doskonalenie umiejętności matematycznych
z wykorzystaniem klocków Numicon
Cele szczegółowe:
• wzbogaca swoją mowę wypowiadając się na temat bajki;
• skupia uwagę na rytmach;
• potrafi wychwycić i kontynuować powtarzający się rytm;
• przelicza otwory kształtów Numicon w możliwym dla siebie zakresie;
• rozpoznaje kształty Numicon za pomocą wzroku;
• koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu;
• doprowadza zadanie do końca.

Metody pracy:
• słowna: objaśnienie, rozmowa;
• czynna: zadań stawianych do wykonania;
• oglądowa: pokaz,

Formy pracy:
• z całą grupą;
• zindywidualizowana;
Środki dydaktyczne: treść zagadki, klocki Numicon, biała podkładka, kolorowe kołeczki, sznurek, ilustracje do bajki Czerwony Kapturek, obrazki zwierząt (wiewiórka, jeż, zając, sowa) wyrazy z nazwani zwierząt, tekst piosenki pt. „Czerwony Kapturek” słowa Barbara Krafftówna

Przebieg zajęć:
1. Rozwiązanie zagadki będącej inspiracją do dalszej zabawy.
Jak nazywa się dziewczynka
co przez las wędrowała do babci,
którą bardzo kochała.
Czerwony kapturek na głowie miała,
złego wilka po drodze spotkała?
2. „Dawno, dawno temu...” wspólne opowiadanie przez dzieci treści bajki(do wskazanego momentu) z wykorzystaniem ilustracji.
3. „Bukiecik dla babci”
W całym lesie rosły cudowne kwiatki. Dziewczynka idąc do babci postanowiła je zbierać by zrobić bukieciki . Nawlekanie kolorowych koralików na sznurek z zestawu Numicon według podanego wzoru: żółty – niebieski - zielony – czerwony. Prezentacja przez dzieci zrobionych „bukiecików”.
4. „Zwierzęta w lesie”.
Gdy Kapturek zrobił już piękny, kolorowy bukiecik dla babci poszedł dalej ścieżką przez las. Dziewczynka rozglądała się uważnie i dostrzegła wiele zwierząt .
- Jak myślicie jakie zwierzątka spotkała w lesie ? – podawanie propozycji przez dzieci.
Odczytanie przez chętne dzieci nazw zwierząt (wiewiórka, jeż, zając, sowa)i umieszczenie ich pod odpowiednimi obrazkami.
- Ile jest liter w wyrazie jeż? Przeliczanie po cichu liter w wyrazach, odszukiwanie klocka Numicon z odpowiednią liczbą otworów równą liczbie liter.
5. Zabawa ruchowa przy piosence „Czerwony Kapturek”
6. „Koszyczek Czerwonego Kapturka”
Dziewczynka maszerując dalej przez las spotkała wilka, ten zapytał ją gdzie wędruje i co ma w koszyczku. Życzliwy Czerwony Kapturek pokazał wilkowi co niesie do babci. Rozwiązywanie zadań z treścią.
• Niosę do babci 2 soczki malinowe i 2 soczki porzeczkowe. Ile soczków mam razem ?
• Babcia lubi dżem. Mama zrobiła jej 4 kanapki z dżemem truskawkowym i 4 z dżemem wiśniowym. Ile kanapek otrzyma babcia?
• Mam w koszyczku 5 ciasteczek czekoladowych i 5 ciasteczek waniliowych. Ile razem mam ciasteczek?
Odszukanie przez dzieci właściwego kształtu symbolizującego określoną liczbę, następnie dołożenie drugiego kształtu. Przeliczanie ilości otworów w klockach.

7. Wreszcie dziewczynka dotarła do domku babci.
Jak on mógł wyglądać? – snucie domysłów przez dzieci.
Konstruowanie domku babci z użyciem zestawu klocków Numicon
na podkładce według inwencji twórczej dzieci.
8. Kończenie opowieści przez dzieci...
Wszytko szczęśliwie się skończyło, więc teraz czas na „Poczęstunek u babci" – degustacja ciasteczek, picie soku malinowego, zwrócenie uwagi na używanie zwrotów grzecznościowych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.