Konspekt dla klasy I liceum
Temat: Sztuka baroku
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cel ogólny:
- przypomnienie oraz rozszerzenie wiedzy z zakresu sztuki baroku
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- określić czas trwania epoki baroku,
- wymienić cechy charakterystyczne malarstwa barokowego,
- wytłumaczyć pojęcia malarstwa iluzjonistycznego, wariabilizmu w architekturze.
Uczeń zna:
- najważniejsze symbole i alegorie w malarstwie barokowym,
- przykłady sztuki baroku w zakresie malarstwa, rzeźby i architektury,
- motyw vanitas w sztuce barokowej.
Metody pracy: burza mózgów, wykład, prezentacja, kalambury
Formy: indywidualna i grupowa
Materiały:
- sylwetki malarzy (fragmenty życiorysów, reprodukcje najważniejszych dzieł),
- prezentacja multimedialna z przykładami architektury świeckiej i sakralnej baroku.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie:
Podanie tematu lekcji, opis tła historycznego oraz czasu trwania epoki. Wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia pojęcia "barok".
Część pierwsza:
Prezentacja najważniejszych budowli epoki baroku oraz opisanie cech charakterystycznych nurtu - Zespół pałacowy Wersalu, Bazylika św. Piotra w Rzymie, Bazylika Il Gesu w Rzymie. Wyszukanie podobieństw i różnic. Omówienie tendencji wariabilizmu w architekturze.
Część druga:
Przypomnienie czołowych przedstawicieli malarstwa baroku oraz prezentacja niektórych dzieł – Caravaggio - Męczeństwo św. Mateusza, Ukrzyżowanie św. Piotra, Rembrandt - Lekcja anatomii doktora Tulpa, Autoportret, Diego Velazquez - Panny dworskie, Peter Paul Rubens - Trzy gracje, Porwanie córek Leukipposa. Wyszukanie cech charakterystycznych malarstwa baroku.
Prezentacja dzieł z motywem vanitas.
Omówienie hasła „Marność nad marnościami i wszystko marność” na podstawie dzieł: Evert Collier - Autoportret z martwą naturą wanitatywną, Harmen Steenwijck –Vanita, Willem Claesz Heda – Martwa natura, Marcelus Nellius - Martwa natura z gruszkami. Odszukanie i próba interpretacji ukrytych symboli i alegorii, takich jak: czaszka, zepsute lub więdnące owoce, zegary i klepsydry, instrumenty muzyczne.
Omówienie malarstwa iluzjonistycznego, jako zatarcia granic między architekturą a malarstwem. Prezentacja przykładu: Andrea Pozzo – Sklepienie kościoła św. Ignacego w Rzymie.
Część trzecia:
Kalambury barokowe.
Podział klasy na dwie drużyny. Każda drużyna wyznacza swojego przedstawiciela, który na środku klasy prezentuje hasło, podane przez nauczyciela, związane ze sztuką baroku. W zależności od wyboru poziomu trudności, hasło może być przedstawiane tylko za pomocą gestów lub także rysunku i opisu słownego. Obie drużyny biorą udział w odgadywaniu haseł. Czas na odgadnięcie hasła - 90 sekund. Drużyna, która pierwsza odgadnie hasło zdobywa punkt.
Przykładowe hasła do wykorzystania: PERŁA, DYNAMIKA, ILUZJONIZM, KONTRAST, ELIPSA, PRZEPYCH, NIEPOKÓJ, EMOCJE, SYMBOL, RUCH, MARTWA NATURA, CIEMNOŚĆ, PAŁAC, MARNOŚĆ/VANITAS.
Zakończenie:
Podsumowanie najważniejszych pojęć.
Podziękowanie.