Scenariusz zajęć dla 5 latków
Temat tygodnia: Zimo, coraz zimniej.
Temat dnia: Jakie zwierzęta potrzebują naszej pomocy zimą?
Cele zajęć:
• Wdrażanie do poszanowania zwierząt
• Czerpanie radości ze wspólnego zawieszania karmnika
• Doskonalenie sprawności manualnej
Metody :
Pokazowa, oglądowa, praktycznego działania
Form:
Indywidualna, zespołowa, grupowa
Przebieg zajęć:
1. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań. Zachęcanie do układania puzzli, grania w memory. Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.
2. Powitanka „ Ślę uśmiech” – dzieci siedzą w kole. Pierwsze dziecko mówi Ślę uśmiech do... podaję imię dziecka i turla do niego piłkę.
3. Ćwiczenia poranne.
4. Zapoznanie z wierszem I. Salach „ Kto pamięta o zwierzętach”.
Leśnik sarnom wyniósł siano
I sól do solniczki
A wiewiórka chowa w dziupli
Swoje smakołyczki.
Lis futerko kupił nowe
Wróble zaś zmieniły piórka.
W sen zapadły jeże, żaby
Śpi już nawet mała pszczółka.
Cisza w lesie coraz głębsza
Pochowały się zwierzęta
Co tez zima będą jadły?
Czy tez o nich ktoś pamięta?
Pan leśniczy dba o sarny
W swej leśnej zagrodzie
My o ptaki dbać musimy,
Lecz w naszym ogrodzie.
5. Rozmowa nt. treści wiersza. Nauczyciel zadaje pytania Kim jest leśniczy? Jak można dbać o ptaki i zwierzęta zimą?
6. Rozwiązywanie zagadek.
Jaki to domek niepotrzebny latem, zima co dzień karmi zwierzęta skrzydlate ( karmnik)
Co to za miejsce odgadnijcie dzieci gdzie dla zwierząt leśnych jest jedzenie, kiedy śnieżek leci ( paśnik).
7. Kącik grafomotoryczny, rysowanie zwierząt leśnych. Dzieci poznają etapy rysowania jeża, wiewiórki i zająca, najpierw rysują po śladzie.
8. „ Do paśnika, do karmnika” – zabawa ruchowa.
9. Wyjście do ogrodu przedszkolnego. Zawieszanie w ogrodzie karników .
10. „ Oddzielanie ziaren” – zabawa manualna. Dzieci otrzymują zmieszane nasiona słonecznika , jęczmień, kukurydza. Ich zadaniem jest ich rozdzielenie.
11. Zabawy dowolne dzieci w kącikach zainteresowań
12. Podsumowanie dnia i pożegnanie.