Gimnazjum
-------------------
Scenariusz lekcji
Temat lekcji: Gehen Sie geradeaus!
Cel ogólny lekcji: Umiejętność pytania o drogę i wskazywania drogi
Cele szczegółowe:
- uczeń rozumie słownictwo związane z opisem drogi
- uczeń potrafi utworzyć pytanie o drogę
- uczeń potrafi opisać drogę
- uczeń potrafi posługiwać się niemieckojęzyczną mapką miasta.
Metody pracy: burza mózgów, praca z tekstami, instruktaż, analiza danych umieszczonych na mapie miasta.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach.
Pomoce dydaktyczne: podręcznik : „der, die, das Neu 1”; zeszyt ćwiczeń; plan miasta Monachium wyszukany na niemieckiej stronie internetowej hot-maps.de .
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności i zapisuje na tablicy temat lekcji: „Gehen Sie geradeaus!”
2. Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło: „budynki”, a uczniowie wymieniają znane im nazwy budynków np.: das Geschäft, die Post. Nauczyciel zapisuje wszystko na tablicy.
3. Uczniowie uzupełniają listę budynków za pomocą podpisanych obrazków w podręczniku (str. 30 i 31). Nauczyciel zapisuje nowe słówka na tablicy.
4. Uczniowie czytają na głos dialogi z podręcznika na str. 30 i podkreślają zwroty, które według nich wiążą się z opisem drogi.
5. Nauczyciel wypisuje na tablicy możliwe pytania o drogę oraz wszystkie zwroty związane z opisem drogi, które uczniowie znaleźli w dialogach np.: prosto, w prawo, w lewo , na skrzyżowaniu itp.
6. Nauczyciel zwraca tu uwagę na formy : geh!, gehen Sie! oraz na przyimek „zu”( zum Bahnhof, zur Post)
7. Nauczyciel pyta o różne budynki w okolicy szkoły. Uczniowie odpowiadają, jak dojść do tych miejsc.
8. Nauczyciel rozdaje uczniom mapki przedstawiające centrum Monachium. Uczniowie wskazując się nawzajem pytają, jak dojść do wybranego miejsca na mapce. Wskazany uczeń udziela odpowiedzi.
9. Jako ćwiczenie utrwalające uczniowie zapisują w zeszytach, pracując w parach, dwa dialogi tego typu.
10. Nauczyciel zadaje oraz wyjaśnia pracę domową: ćw.B3 i B4/78. W ćw.B3 uczniowie mają za zadanie wypełnić dialog, w ćw.B4 utworzyć zdania z rozsypanki wyrazów. Obydwa polecenia wymagają od uczniów znajomości nowo wprowadzonego słownictwa.
11. Nauczyciel nagradza aktywność uczniów.