Scenariusz zajęć metodą Storyline
dla dzieci 5-letnich
Temat: Zajączki malują jajka
Cele główne:
- utrwalenie posiadanej przez dzieci wiedzy nt. tradycji wielkanocnych ;
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci;
- zachęcanie do wyrażania swojego zdania i pomysłów na tle grupy
Cele szczegółowe:
- dz. odpowiada na zadane pytania, opowiada co dzieje się na przedstawionym obrazku.
- dz. porusza się w rytm muzyki, potrafi znaleźć ukryty przedmiot.
-dz. potrafi znaleźć wśród innych taka samą pisankę i ułożyć od największego do najmniejszego.
- dz. współpracuje w grupie
- dz. rozwiązuje zagadkę.
- dz. wykonuje prace plastyczną.
Podstawa Programowa:
4.1,.4,12, 4.7, 4.8 ,4.5, 3.5, 1.5, 4.2
Metody:
Podawcze, praktyczne, słowne, metoda Storyline i elementy metody B. Strauss
Formy:
Indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne:
Ilustracje historyjki obrazkowej, szablony pisanek, wytłoczka z jajkami niespodziankami, Koperta z listem, klej, nożyczki, ozdoby papierowe, wycinanki, plastelina, brokat.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie tematu metodą Storyline
Dzieci odnajdują list w nietypowym miejscu. Nauczyciel wraz z dziećmi zastanawiają się, kto go zostawił, dzieci wypowiadają się spontanicznie. Następnie nauczyciel odkłada kopertę z listem w widocznym miejscu.
2. Powitanka
Dzieci ustawiają się w dwóch kołach. W kole wewnętrznym dzieci stoją zwrócone twarzami do swoich partnerów z koła zewnętrznego. Przy melodii wszyscy śpiewają powitalną piosenkę, a w odpowiednich momentach klaszczą w dłonie kolegi.
Wszyscy są, witam was
zaczynamy-już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy
3. Historyjka obrazkowa „Zajączki malują jajka".
Na tablicy umieszczone są 4 obrazki:
Nauczyciel odsłania I obrazek i mówi:
„Zbliżały się Święta Wielkanocne. Zajączki miały pełne ręce pracy, bo im kury z okolicy niosły jajka. Kto je zliczy? Każda z kurek chciała, aby jej jajko kolorową było pisanką. Więc zajączki pędzlem w lewo, pędzelkiem w prawo - taka praca jest zabawą. Te w kwiatuszki, tamte w paski, uwijały się Szaraczki.”
II obrazek. Zajączek wiezie pomalowane jajka czyli pisanki na taczce, by oddać je kurom.
III obrazek. Nagle (nauczyciel odsłania trzeci obrazek):
- Kto opowie co dalej się wydarzyło?
- Dlaczego zajączkowi wypadły pisanki?
- Co odczuwał zajączek?
IV obrazek. Jednak to nie koniec przygody, bo oto (nauczyciel odsłania czwarty obrazek)
- Co się stało?
- A co teraz przeżywał zajączek?
- Czy wiecie, co to jest pisanka?
Każdy obrazek jest odsłaniany po kolei, dzieci opisują obrazki i odpowiadają na zadane pytania.
4. Zabawa „Co to za jajka?”.
Nauczyciel rozkłada szablony pisanek na dywanie białą stroną do góry. Następnie dzieci maszerują między szablonami w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie, dzieci odwracają pisanki, przy których stoją. Zabawę powtarzamy do momentu, kiedy wszystkie pisanki zostaną odkryte.
5. Zabawa „Znajdź takie same pisanki”.
Dzieci po odkryciu pisanek, szukają między sobą tak samo wyglądających jajek (np. w kropki, kratkę, paski). Po znalezieniu dobierają się w grupkę i segregują pisanki od największej do najmniejszej.
6. Odczytanie listu.
Nauczyciel przypomina dzieciom o liście. Ponownie wspólnie z dziećmi zastanawia się, kim jest nadawca i co jest zawarte w liście, stawia pytania kierunkowe, tak, aby dzieci same odgadły nadawcę – królika wielkanocnego.
„Drogie dzieci
Jestem królikiem wielkanocnym, Święta tuż tuż, a ja mam olbrzymi problem. Kiedy wiozłem pisanki, by je ukryć w waszym ogrodzie, złapała mnie niesamowita ulewa wiosenna. Nie uwierzycie! Całą farbę z pisanek zmył deszcz! Stały się zwykłymi jajkami! Ale co gorsze, mój wózek z pisankami porwał wiatr! Szukałem wszędzie, ale nigdzie go nie ma! Widziałem, że mieliście otwarte okno w Sali, może u Was wylądował? Proszę Was, pomóżcie mi uratować Święta, bo co to za Wielkanoc bez pisanek.
Z poważaniem
Królik wielkanocny”
7. Zabawa tropiąca „Szukanie skarbu”
Dzieci w rytm utworu „Taniec kurcząt w skorupkach” Modesta Musorgskiego biegają po Sali i odszukują jajka ukryte wcześniej przez nauczyciela. Odnalezione jajka odkładają do wytłoczki ustawionej na dywanie. Zabawa kończy się, gdy wytłoczka zostanie zapełniona
8. Zabawa „Wielkanocne jajo” metodą B. Strauss
Dzieci siedzą w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę w prawą stronę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki losuje zagadkę, która ukryta jest w otwieranym jajeczku. Po odgadnięciu zagadki kolejna pisanka dalej krąży po kole.
Zagadki:
Leży w koszyczku obok baranka malowana we wzorki to ... (pisanka)
Zrobione z wydmuszek, pięknie malowane –
w szlaczki kolorowe albo nakrapiane. (pisanki)
Wśród pisanek leży, ma żółty kubraczek.
Powiedz, co to jest. To mały... (kurczaczek)
Żółciutkie, puchate, w koszu siedzą same,
głośno krzyczą: pi, pi, czekając na mamę. (kurczak)
Stoi bielutki obok pisanek, nasz wielkanocny ... (baranek)
Jeden taki dzień w całym roku mamy,
że gdy nas obleją, to się nie gniewamy. (Lany Poniedziałek)
Ukrywa w Wielkanoc słodkości różne, więc każde dziecko na niego czeka.
Zobaczyć go jednak - wysiłki to próżne, bo on susami – kic! Kic! Ucieka. (zajączek)
Długie uszy, szare futro, trochę jest nieśmiały
i z ogonkiem jak pomponik, cały dzień po lesie goni. (zajączek)
Przeważnie jestem biały i na stole leżę.
Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze. (obrus)
Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą.
Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą. (kurczątka)
9. „Pisanka” – wykonanie pracy plastycznej.
Dzieci ozdabiają jajeczka za pomocą gotowych elementów według własnego pomysłu.