Scenariusz uroczystości
“PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - STARSZAKI WITAJĄ MALUSZKI”
Grupa: 3- latki i 6-latki
Cele ogólne:
• Uroczyste włączenie dzieci do społeczności przedszkolnej.
• Kształtowanie umiejętności występowania przed publicznością i prezentowania siebie.
• Prezentacja przez dzieci umiejętności nabytych w ciągu pierwszych tygodni pobytu w przedszkolu.
• Rozwijanie umiejętności recytatorskich oraz muzycznych.
• Tworzenie atmosfery przyjaźni, radości i zaufania.
Cele szczegółowe: Dzieci:
• śpiewają poznane z okazji uroczystości piosenki,
• potrafią ruchem zinterpretować tekst piosenek;
• recytują poznane teksty wierszyków,
• znają swoje role i miejsce podczas uroczystości,
• współdziałają w grupie,
• potrafią wskazać swoje niektóre części ciała.
• angażują siebie i rodziców do wspólnej zabawy.
Metoda: słowna, czynna.
Forma: aktywne formy pracy z dziećmi
Środki dydaktyczne
• Teksty wierszyków oraz tekst ślubowania
• Muzyka do piosenek
• Dekoracja sali
• Duży ołówek do pasowania
• Dyplomiki oraz drobne upominki dla dzieci
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
1.Wstęp
Przywitanie gości oraz panią dyrektor przez wychowawcę grupy Sówki
Serdecznie i gorąco witam panią dyrektor oraz wszystkich rodziców, którzy przybyli na dzisiejsze jakże ważne spotkanie. Spotkaliśmy się, ponieważ wszystkie dzieci chciałyby zostać prawdziwymi przedszkolakami. Jest to bardzo ważne przeżycie dla dzieci. Ale zanim to nastąpi, dzieci mają dla rodziców niespodziankę. Chciałyby zaprezentować wszystko to czego nauczyły się do tej pory. Liczymy na mocne i częste brawa. Zapraszamy!
2. Część główna
Starszak nr 1
Cieszymy się, że wszyscy tak licznie przybyli, By być razem z Sówkami w tak radosnej chwili.
Starszak nr 2
Proszę o uwagę panowie i panie, Dziś to nasze maluchy złożą ślubowanie.
Jest tez z nami Pani dyrektor która serce wielkie ma, I przedszkolaki dobrze zna.
Starszak nr 3
Wie, że grzeczni są i śmiali, słychać ich z oddali. Chętnie bawią się, śpiewają i na pasowanie przedszkolaka zapraszają.
Starszak nr 4
My jesteśmy starszaki. przedszkolne ważniaki, Tacy duzi już jesteśmy chociaż może czasem śmieszni. Chcemy powitać w przedszkolnym gronie -Sówki oto one.
DO SALI WCHODZĄ MALUSZKI (każdy siada do swojej grupy kolorystycznej pomarańczowi, żółci, niebiescy, czerwoni, różowi)
Starszak nr 5
Chcemy Wam zaśpiewać ładnie jak w przedszkolu miło jest.
Przedszkole - drugi dom (piosenka w wykonaniu starszaków)
1. Gdy dzień wstaje i wita świat,
ranną porą wstaję i ja.
Mama pomaga ubierać się,
do przedszkola prowadzi mnie.
Ref. Ja chodzę tam co dzień,
obiadek dobry jem,
a po spacerze w sali
wesoło bawię się,
kolegów dobrych mam,
nie jestem nigdy sam,
przedszkole domem drugim jest.
2. Czasem rano trudno mi wstać.
Chciałoby się leżeć i spać,
lecz na mnie auto czeka i miś.
W co będziemy bawić się dziś?
Ref. Ja chodzę tam co dzień...
3. Zamiast mamy Panią tu mam,
bardzo dużo wierszyków znam.
Śpiewam i tańczę, wesoło mi
i tak płyną przedszkolne dni.
Nauczycielka zwraca się do dzieci: Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak? STARSZAKI - prawdziwy przedszkolak umie zaśpiewać piosenkę
Trzylatki śpiewają piosenkę inscenizowaną ruchem pt. „Wesoła gromada”
1. Kiedy słonce świeci
i gdy deszcz nie pada
Idzie do przedszkola wesoła gromada
Tupią małe nóżki tupu- tupu –tup
Raźno do przedszkola idzie mały zuch
2. Klocki, misie, lalki czekają od rana
Z uśmiechem nas wita pani roześmiana.
Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja
Tańczymy wesoło hopsa, hopsa sa.
3. A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie
To nasze kółeczko zmienia się w słoneczko
Śpiewamy piosenki tra,la la la la
Wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.
Nauczycielka znów zadaje pytanie: „Co umie prawdziwy przedszkolak?
STARSZAKI - prawdziwy przedszkolak umie powiedzieć wierszyk.
Trzylatki recytują wiersz pt.;”Mały przedszkolak”
Słońce świeci, wietrzyk wieje
latek jeszcze mam niewiele.
Nóżką tupnę w rączki klasnę
jestem przedszkolakiem właśnie!
Nauczycielka zadaje kolejne pytanie: „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
STARSZAKI– prawdziwy przedszkolak potrafi zatańczyć taniec
Trzylatki tańczą w parach taniec „Niedżwiadek”
Nauczycielka pyta: „Jaki powinien być prawdziwy przedszkolak?
STARSZAKI – prawdziwy przedszkolak powinien grać na instrumentach
Trzylatki wykonują instrumentacje na grzechorkach do melodii “Pizzicato”
UROCZYSTE PASOWANIE
Nauczyciel:
Moje drogie Sówki, dzielnez was zuchy to chwila radosna i wesoła Przyjmować was do naszego przedszkola!
Dzieci:
Wszyscy pięknie dziś ubrani, Uśmiechnięci, uczesani Dzień ten w sercach nam zostanie Bo dziś nasze –PASOWANIE
Odczytanie słów przysięgi przez nauczycielkę:
Przyrzekamy, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
PRZYRZEKAMY
Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać!
PRZYRZEKAMY
Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
PRZYRZEKAMY
Przyrzekamy choć jesteśmy jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali!
PRZYRZEKAMY
Przyrzekamy piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać!
PRZYRZEKAMY
Przyrzekamy nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty!
PRZYRZEKAMY
Nauczyciel:
Panią Dyrektor tu zapraszamy, dla Pani specjalne zadanie mamy, chcemy poprosić o pasowanie i prawdziwym przedszkolakiem niech każda Sówka dziś zostanie. - pasowanie na przedszkolaka przez p. dyrektor (dotknięcie do ramienia kolorowym ołówkiem i wypowiadanie słów „Pasuję Cię na przedszkolaka”)
3. ZAKOŃCZENIE
Wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz upominków (małe tyty ze słodyczami)
Wspólne śpiewanie ze starszakami piosenki “Jestem sobie przedszkolaczek”
Jestem sobie przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę
na bębenku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele,
razem bawić się weselej,
bo kolegów dobrych mam,
ram tam tam, ram tam tam.
Mamy klocki, kredki, farby,
to są nasze wspólne skarby,
bardzo dobrze tutaj nam,
ram tam tam, ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem,
ten się do nas nie nadaje,
niechaj w domu siedzi sam,
ram tam tam, ram tam tam.