Scenariusz zajęć
1.Temat zajęć: Przedszkolaki w ruchu.
2.Grupa: 5-latki
3.Cele dydaktyczno-wychowawcze:
- Wzmacnianie siły mięśni rąk i nóg,
- Tworzenie możliwości przeżycia wspólnego wysiłku fizycznego,
- Rozbudzenie ruchowej inwencji twórczej,
- Poznanie możliwości własnego ciała,
- Wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką,
- Wyrabianie zręczności, uwagi i koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- Zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu,
- Ćwiczenia kształtujące ładną postawę,
- Wyrabianie swobody, płynności ruchów,
- Rozładowywanie negatywnych napięć.
Dziecko:
- potrafi wykonać proste ćwiczenia gimnastyczne,
- potrafi naśladować różne zwierzęta,
- reaguje na sygnał.
4.Metody nauczania:
• Metody podające: pogadanka, rozmowa
• Metody praktycznego działania: zadania, ćwiczenia
• Metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: obserwowanie, zastanawianie się, burza mózgów
5.Formy nauczania:
• grupowa jednolita
6.Środki dydaktyczne: strój gimnastyczny, szarfy.
7.Przebieg zajęć:
1. Dzieci słuchają wiersza I. Dziubka „Gimnastyka dni tygodnia”, a następnie odpowiadają na pytania.
„Gimnastyka dni tygodnia.”
Gimnastyka – dobra sprawa,
co dzień wszystkim radość sprawia.
Gdy niedziela się zaczyna,
Trening tydzień rozpoczyna.
W poniedziałek dwa podskoki,
Wtorek lubi kroki w boki.
Środa kręci dwa kółeczka,
No a w czwartek jaskółeczka.
W piątek szybko dwa przysiady,
A sobota robi ślady.
I tak przez tydzień cały,
Dni tygodnia wciąż szalały!
I.Dziubek
Pytania: Co robiły dni tygodnia? Jakie ćwiczenia wykonywały? Dlaczego warto ćwiczyć/ uprawiać sport? Czy dzieci uprawiają sport, jeśli tak to jaki?
2.Ćwiczenia wstępne- maszerowanie w kole, przysiady, przeciąganie, pajacyki, „żarówki”, kręcenie głową itd.
3.Na dywanie rozłożone są szarfy. Na hasło antylopy na łąkę dzieci biegają swobodnie po sali. Na hasło antylopy do domu dzieci wbiegają do szarfy.
4.Dzieci biegają swobodnie po sali, na hasło „idzie lew” stają w bez ruchu.
5.Zabawa „słońce, deszcz”.
Dzieci biegają swobodnie w różnych kierunkach. Na hasło „słońce” zatrzymują się i stoją z rękami podniesionymi w górę. Na hasło „deszcz” przykucają i chowają głowę. Następnie chodzą na czworaka. Na sygnał ( klaśnięcie w dłonie) zatrzymują się i kładą na plecach. Poruszają rękami i nogami uniesionymi w górę. Na hasło „słońce się schowało idą dalej.
6.Naśladowanie zwierząt.
Dzieci chodzą po całej sali i naśladują zwierzęta.
- Bociana- Chodzenie z wysokim unoszeniem kolan, co jakiś czas zatrzymanie się na jednej nodze,
- Zajączek- Podskoki na nogach, co jakiś czas nasłuchiwanie.
- Pszczoła- Bieganie i ruszanie ramionami, wydawanie odgłosów pszczoły.
- Kotek- Łaszenie się i wydawanie odgłosów kota.
7.Dzieci leżą na brzuchu, łokcie mają wsparte o podłogę, dłonie zwinięte przy oczach, naśladując oglądanie przez lornetkę. Nauczyciel poleca wyobrażenie sobie pięknego nieba, zadaje pytania jakie jest to niebo.
8.Dzieci siadają w kole i zamykają oczy. Nauczyciel zamienia dwoje dzieci na miejsca, a następnie każe dzieciom otworzyć oczy i powiedzieć jaka nastąpiła zmiana.
9.Masażyk ciała.
Dzieci dobierają się parami. Nauczyciel czyta wierszyk, a zadaniem dziecka jest pokazać na plecach koleżanki to co słyszy. Potem następuje zmiana w parze.
Idą dzieci na spacerek
Pada deszczyk
Wije się rzeczka
Idzie pani na szpileczkach
Biegnie piesek, biegnie kotek
Idzie raczek- nieboraczek”
10.Zabawa „Wesołe kurczątka”
Kurczątka idą za „kwoką” w gromadce. Kogut idzie z tyłu i „pilnuje”, by kurczątka się nie pogubiły. Dzieci idą drobniutkim kroczkiem blisko siebie. Najpierw poruszają się na paluszkach, później na piętach, na zewnętrznych i wewnętrznych stronach stóp. Polecenia, w jakim kierunkach mają iść, wydaje im „mama kwoka”. Podobnie mogą poruszać się, idąc do tyłu. Tym razem polecenia wydaje „kogut”.
Nauczyciel dziękuję za wspólną zabawę.