X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43845
Przesłano:

Jajko wielkanocne. Scenariusz do zajęć koła czytelniczego dla wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym

Scenariusz do zajęć koła czytelniczego dla wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym
Temat: Jajko Wielkanocne.
CELE OGÓLNE:
• Zapoznanie z charakterem i tradycją Świąt Wielkanocnych (ozdabianie jajek)
• Przybliżenie obrzędów ludowych związanych z Wielkanocą
• Poznanie symboliki jajka
• Inspirowanie do twórczości własnej
CELE OPERACYJNE:
• Wychowanek potrafi ozdobić jajko wielkanocne
• Wychowanek umie uważnie słuchać opowiadanie i odpowiadać na pytania dotyczące treści
• Wychowanek wie, dlaczego w Wielkanoc jemy jajka, rozumie jego symbolikę (jest symbolem odradzającego się życia, symbolizuje też nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa)
• Wychowanek zna polskie tradycje Wielkanocne
Czas trwania zajęć:
45 minut
Rodzaj zajęć:
zajęcia czytelnicze
Forma zajęć:
• Praca w grupie
• Praca indywidualna
Metody zajęć:
• Praca z tekstem
• Burza mózgów
• Ekspresja twórcza
Pomoce i materiały:
• Opowiadanie Jajko wielkanocne [w:] Goscinny R., Sempe J., Nieznane przygody Mikołajka, Znak, Kraków 2009
• Kolorowanka (Jajko Wielkanocne)
• Kredki, flamastry
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z wychowankami
2. Wprowadzenie do tematu zajęć pytaniem: Już niedługo Wielkanoc... Co się wam kojarzy z tymi świętami? (burza mózgów)
3. Zaproszenie wychowanków do wysłuchania opowiadania o tym, jak wygląda święta Wielkanocne u Mikołajka
II. Zajęcia właściwe:
1. Wysłuchanie opowiadania
2. Pytania do tekstu:
• O czym jest to opowiadanie?
• Jak wygląda tradycja wielkanocna u Mikołajka?
• Czy u nas w Polsce też mamy tradycję malowania jajek?
• Jaką zabawę świąteczną przygotował dzieciom tata Mikołajka?
• A czy bawimy się w szukanie jajek jak Mikołajek z kolegami?
• Co przyniosły dzieci Mikołajkowi w prezencie i co z tymi prezentami się stało?
• A jak się „bawił” tata Mikołajka z Sąsiadem?
• Czy wolno się tak zachowywać?
3. Swobodna rozmowa o odczuciach związanych z opowiadaniem, wychowankowie opowiadają, co im się najbardziej podobało, dzielą się swoim doświadczeniem związanym z tradycją Świąt Wielkanocnych. Nauczyciel opowiada o tradycjach Wielkanocnych kultywowanych w innych krajach, m.in. w kraju Mikołajka (obdarowywanie się wielkimi czekoladowymi jajkami z zabawkami w środku, zabawa w szukanie ukrytych jajek). Nauczyciel pyta, jakie tradycje i zabawy mamy w Polsce: wychowankowie odpowiadają, że są to:
• Udział w nabożeństwach poprzedzających Wielkanoc
• Tradycja malowania jajek
• Święcenie pokarmów
• Śniadanie Wielkanocne
• Śmigus-Dyngus (oblewanie się wodą)
• Psotna noc, itp.
4. Zwrócenie uwagi na pisanki, zapoznanie wychowanek z symboliką jajka
Jajko jest symbolem odradzającego się życia, symbolizuje też nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Dlatego też w święta Wielkanocne malujemy je i święcimy i spożywamy podczas uroczystego śniadania.
5. Wychowankowie kolorują jajka
III. Zajęcia końcowe:
1. Wyeksponowanie prac w świetlicy
2. Pochwalenie wychowanek za udział w zajęciach
3. Podziękowanie wychowankom za wspólną pracę

Opracowanie scenariusza i realizacja zajęć:
mgr Ewelina Piasecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.