Scenariusz do zajęć koła czytelniczego dla wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym
Temat: Czy Zajączek może być szczęśliwy?
CELE OGÓLNE:
• Wyrabianie u wychowanków pozytywnego stosunku do rówieśników
• Zachęcanie do tworzenia pozytywnej atmosfery
• Rozwijanie postawy tolerancji i szacunku do innych
• Wdrażanie do ekspresji plastycznej
• Rozwijanie wyobraźni i koncentracji uwag
CELE OPERACYJNE:
• Wychowanek potrafi dostrzec pozytywne cechy u swoich kolegów
• Wychowanek umie aktywnie uczestniczyć w zajęciach oraz samodzielnie się wypowiadać
• Wychowanek wie, że nie ważny jest wygląd tylko to, jakim się jest człowiekiem
Czas trwania zajęć: 45 minut
Rodzaj zajęć:
zajęcia czytelnicze
Forma zajęć:
• Praca w grupie
• Praca indywidualna
Metody zajęć:
• Praca z tekstem
• Metoda analizy wychowawczej
• Metoda dyskusji
• Metoda ekspresji twórczej
Pomoce i materiały:
• Bajka pt. Kłapouszek [w:] Jaszczyk A., Kochaniak B., Czarodziejski pyłek, czyli metafora i bajka we wspomaganiu rozwoju małego dziecka, Impuls, Kraków 2006, s. 31
• Zajączek - maskotka
• Duży arkusz papieru
• Szablony zwierzątek – bohaterów bajki, obrazki wycięte z gazet
• Kredki, farby
• Klej, nożyczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Zajęcia wstępne:
1. Przygotowanie sali do zajęć
2. Zabawa integracyjna: „Daję zajączka Tobie, ponieważ...” – wychowankowie przekazując sobie z rąk do rąk Przytulankę, wypowiadają pozytywną cechę kolegi, mówią (pokazują) za co ją lubią, co w niej cenią
3. Zaproszenie dzieci do wysłuchania opowieści o przygodzie małego białego zajączka, który miał oklapnięte uszy
II. Zajęcia właściwe:
1. Nauczyciel głośno odczytuje bajkę.
2. Po jej przeczytaniu zadaje pytania dotyczące treści:
• Kim są główni bohaterowie tej bajki?
• Dlaczego zajączek Skoczek był taki podekscytowany?
• Co zajączek Skoczek zrobił dla nowego kolegi?
• Co zrobił Skoczek, gdy zobaczył nowego kolegę, na którego tak bardzo czekał?
• Dlaczego nowy kolega nie spodobał się zajączkowi Skoczkowi?
• Jak się czuł Kłapouszek w nowej klasie?
• Dlaczego zwierzątka zmieniły zdanie o nowym koledze?
• Czego wstydziły się zwierzątka?
3. Swobodna rozmowa na temat emocji jakie wzbudziła w wychowankach przed chwilą przeczytana bajka, pytanie o własne doświadczenie; dochodzimy do wspólnych wniosków, że:
• Nie jest ważne jak się wygląda, tylko kim się jest
• Nie można oceniać kogoś po pozorach - trzeba kogoś poznać
• Tolerancja i szacunek wzmacniają więzi w grupie
4. „Czy zajączek może być szczęśliwy?” – ekspresja plastyczna – stworzenie plakatu ukazującego sytuację, w której - zdaniem wychowanków – zajączek byłby szczęśliwy; wychowankowie wykorzystują różne materiały do stworzenia plakatu, posługują się różnymi technikami plastycznymi (dysponują wedle uznania i potrzeby: szablonami zwierząt, obrazkami wyciętymi z gazet, farbami, kredkami, klejem i nożyczkami)
W trakcie zadań rozmawiamy o wydarzeniach z bajki, podkreślamy, że nie jest ważne jak się wygląda, tylko kim się jest
5. Wyeksponowanie wspólnej pracy w świetlicy
III. Zajęcia końcowe
1. Pochwała wychowanek za udział w zajęciach - w nagrodę wszyscy częstują się przygotowanym wcześniej ciastem
2. Rozmowa o tym, czego nauczyła nas ta bajka. Zwracamy uwagę na to, co sprawa, że czujemy się szczęśliwi.
3. Uprzątnięcie sali.
Opracowanie scenariusza i realizacja zajęć:
mgr Ewelina Piasecka