Scenariusz do zajęć koła czytelniczego dla wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym
Temat: Brzydkie słowo.
CELE OGÓLNE:
• Zwracanie uwagi na potrzebę czystości języka
• Wyrównanie różnic w starcie kulturowym
• Kształtowanie postaw moralnych i społecznych
• Inspirowanie do twórczości własnej
CELE OPERACYJNE:
• Wychowanek potrafi wykonać rysunek, potrafi go podpisać, lub pisać po śladzie
• Wychowanek umie uważnie słuchać opowiadanie i odpowiadać na pytania dotyczące treści
• Wychowanek wie, że nie należy mówić brzydkich słów
• Wychowanek rozumie, że słowa mogą kogoś ranić
Czas trwania zajęć:
45 minut
Rodzaj zajęć:
zajęcia czytelnicze
Forma zajęć:
• Praca w grupie
• Praca indywidualna
Metody zajęć:
• Praca z tekstem
• Swobodna rozmowa o utworze
• Metoda działań praktycznych
Pomoce i materiały:
• Opowiadanie Brzydkie słowo, [w:] Goscinny R., Sempe J., Nowe przygody Mikołajka, Znak, Kraków 2008, s. 606
• Kartki papieru
• Kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z wychowankami
2. Wprowadzenie do tematu krótką pogadanką o słowach – tych magicznych i tych brzydkich (co to są brzydkie słowa, kiedy je używamy/słyszymy, a co to są magiczne słowa i dlaczego są magicznymi?), pytanie dlaczego słowa są takie ważne? Co mogą sprawić? (mogą sprawiać, że ktoś się uśmiecha, albo płacze, jest radosny lub zły, itp.)
II. Zajęcia właściwe:
1. Nauczyciel odczytuje opowiadanie Brzydkie słowo
2. Wychowankowie odpowiadają na pytania dotyczące tekstu:
• O czym opowiada opowiadanie?
• Jak się zachowują chłopcy w szkole? Jakie emocje wywołują w nich brzydkie słowa? (rozbawienie, ale i prowokują do agresji)
• Jak zareagowała mama, kiedy Mikołajek powiedział brzydkie słowo?
• Jak się czuł Mikołajek po wypowiedzeniu brzydkiego słowa?
• Jakie są konsekwencje mówienia brzydkich słów, co się dzieje, kiedy je mówimy? Jak się wtedy czujemy?
• Co się może stać z uczniem, który mówi w szkole brzydkie słowo¬?
• Co wg taty Mikołajka dzieje się z dziećmi, które mówią brzydkie słowa? Kim w przyszłości zostają?
• Od kogo dzieci uczą się brzydkich słów?
• Czy można je powtarzać?
• Jak myślicie, dlaczego dorośli używają brzydkich słów? w jakich sytuacjach to robią? Czy tak można?
• Jakimi ładnymi słowami możemy zastąpić te brzydkie?
3. Wychowankowie pod kierunkiem wychowawcy wyciągają wniosek, że brzydkich słów używa się głównie w emocjach, wspólnie zastanawiamy się co robić w takich sytuacjach (jako słuchacze, ale także jako osoby, które takich słów używają), dochodzimy do wniosku, że najlepiej „ugryźć się w język” lub zastąpić je wtedy innym słowem – „ładnym” (nacechowanym pozytywnie), np. powiedzieć: KWIATUSZEK
4. Każdy z wychowanków rysuje na kartce duży kwiat – symbol ładnych słów i podpisuje go KWIATUSZEK. Wychowankom, którzy nie umieją samodzielnie wykonać zadania, pomaga nauczyciel, który ołówkiem drukuje tekst – dzieci mają za zadanie pisać po śladzie.
III. Zajęcia końcowe:
1. Wyeksponowanie prac w świetlicy
2. Pochwalenie wychowanek za udział w zajęciach
3. Podziękowanie wychowankom za wspólną pracę
Opracowanie scenariusza i realizacja zajęć:
mgr Ewelina Piasecka