SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH
Temat: Pomagamy Dinusiowi.
Cele ogólne:
• rozwijanie kompetencji matematycznych
Cele operacyjne:
Dziecko:
• uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczycielki;
• liczy obiekty;
• rozróżnia stronę lewą i prawą;
• rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
• określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów;
• rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10;
• posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi;
• wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej;
• posługuje się pojęciami dotyczącymi następstwa czasu np. wczoraj, dzisiaj, jutro, rano, wieczorem, w tym nazwami pór roku, nazwami dni tygodnia i miesięcy;
• śpiewa piosenkę i porusza się w rytm muzyki;
• odczytuje wyrazy;
• dzieli wyrazy na głoski;
• zgodnie współdziała w grupie, wykonując powierzone mu zadania;
• doprowadza do końca rozpoczęte działanie;
• dba o bezpieczeństwo swoje i innych.
Metody:
• słowne – polecenia, objaśnienia
• czynne – zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia utrwalające nabyte umiejętności
• zabawowa
• aktywizująca
Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
• grupowa
Środki dydaktyczne:
Płyta z piosenką, koperty z zadaniami, figurki dinozaurów, woreczki na liczmany, liczmany /dinozaury, papierowe foremki do babeczek, guziki/, koperty z cyframi, kostki do gry, gra planszowa.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie.
Dzieci w parach witają się lewymi łokciami, prawymi kolankami i machają do siebie prawymi rączkami. Wspólne nazwanie nazwy aktualnej pory roku, miesiąca i dnia.
2. Zasady gry planszowej.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom zasady gry planszowej. /gra powinna zostać wcześniej stworzona przez dzieci pod nadzorem nauczyciela; liczbę pól w grze ustala nauczyciel, gracz powinien w drodze do mety pokonywać różne przeszkody, przeżywać przygody, przy tym iść do przodu o kilka pól, cofać się o kilka pól, przeskakiwać, wracać na start, czekać kolejkę lub więcej, itp.; dzieci tworzą przygody i kolorują grę/
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy.
Każda grupa wybiera kopertę z zadaniem. Dopiero po wspólnym wykonaniu zadania z koperty uczestnicy rzucają kostkami i poruszają się wspólnym pionkiem /figurka małego dinozaura/ do przodu na planszy. Warunkiem ukończenia gry jest wykonanie wszystkich zadań i dotarcie do mety.
3. Wykonywanie wybranych zadań matematycznych /przykładowych/ z kopert polegających na.
• określaniu liczby głosek w wyrazach;
• określaniu, który z kolei jest dinozaur /od lewej i prawej strony/;
• tańczeniu i śpiewaniu piosenki;
• rozwiązywaniu zadań z treścią /dodawanie, odejmowanie/;
• określaniu, gdzie jest więcej, mniej, tyle samo dinozaurów.
4. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć.
Opracowała
Kubalewska Aneta