Scenariusz zajęć dydaktycznych
1. Nazwisko nauczycielki: Magdalena Lis
2. Data zajęcia: 17.11.2017
3. Grupa przedszkolna: 4-latki
4. Temat kompleksowy: „Gawry, nory i dziuple”
5. Temat zajęcia: „Lisek”
6. Cele ogólne:
• poznanie wyglądu i cech charakterystycznych lisa
• doskonalenie sprawności manualnej
7. Cele szczegółowe:
/planowane osiągnięcia dzieci/:
• orientuje się w schemacie ciała
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
• rozwiązuje zagadkę
• poznają wygląd i zimowe zwyczaje lisa
• biega nie potrącając kolegów
• przestrzega zasad zabawy
• śpiewa piosenkę w jęz. angielskim
• przelicza elementy w zakresie 5
• porównuje liczebność zbiorów
• tworzy pracę plastyczną przedstawiającą pysk lisa
8. Forma pracy:
- indywidualna,
- grupowa
- zbiorowa,
9. Metody pracy:
- czynna- zadań do wykonania, kierowania działalnością dziecka
- słowna – objaśnienia, zagadka,
- oglądowa – pokaz
10. Organizacja zajęcia:
60min
11. Środki dydaktyczne:
Płyta CD, odtwarzacz CD, ilustracje, tekst zagadki, maskotka – lis, fragment futerka, szarfy, koce, obrazki – elementy do przeliczania ilustrujące tekst piosenki, papierowe talerzyki, bibuła, wycięte z papieru elementy - oczy i uszy, małe kolorowe pompony
12. Indywidualizacja : duża ilość zabaw ruchowych ze względu na dzieci nadpobudliwe ruchowo, pomoc podczas przeliczania, powtórzenie polecenia wybranym dzieciom, bieżące reagowanie na zauważone problemy
13. Przebieg zajęcia
Tok zajęcia/moment edukacyjny
Czynności dzieci
Czynności nauczyciela
Środki dydaktyczne
Osiągane umiejętności dzieci
(cele operacyjne)
Zestaw zabaw ruchowych z elementami metody W. Sherborne
• reagują na przerwę w muzyce
• dobierają się w pary
• wykonują ćwiczenia siłowe („przeciwko”) w parach
• wykonują ćwiczenia relaksacyjne
Wyjaśnia jak wykonywać kolejne ćwiczenia.
płyta CD
• orientuje się w schemacie ciała
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Zagadka
Rozwiązują zagadkę.
Czyta treść zagadki, umieszcza na tablicy zdjęcie lisa - rozwiązanie zagadki.
ilustracja, tekst zagadki
• rozwiązuje zagadkę
Rozmowa kierowana na podstawie ilustracji, zdjęć i fragmentu futerka.
Prezentują swoją dotychczasową wiedzę na temat wyglądu i zwyczajów lisa, zadają pytania liskowi – maskotce, oglądają zdjęcia, dotykają futerka.
Opowiada o zwyczajach lisa za pomocą maskotki, odpowiada na pytania dzieci.
maskotka – lis, fragment futerka
• poznają wygląd i zimowe zwyczaje lisa
Zabawa ruchowa „Polowanie na kury"
Wybrane dzieci (liski) łapią pozostałe dzieci (kury) i prowadzą do „norek”.
Wyjaśnia zasady zabawy, przypomina zasady bezpiecznej zabawy.
szarfy, koce
• biega nie potrącając kolegów
• przestrzega zasad zabawy
Zabawa matematyczno - językowa „Three little foxes””
Śpiewają piosenkę w języku angielskim przekształcając znany tekst.
Przeliczają elementy.
W razie potrzeby pomaga w prawidłowym przeliczaniu elementów.
obrazki – elementy do przeliczania ilustrujące tekst piosenki
• śpiewa piosenkę w jęz. angielskim
• przelicza elementy w zakresie 5
• porównuje liczebność zbiorów
Praca plastyczna „Lisek”
Nakleja fragmenty bibuły na papierowy talerz, zagina brzegi wg wzoru, dokleja uszy, oczy i nos liska.
Wyjaśnia etapy pracy, pomaga dzieciom które mają trudności, na koniec przygotowuje prezentację prac.
papierowe talerzyki, bibuła, wycięte z papieru elementy - oczy i uszy, małe kolorowe pompony
• tworzy pracę przedstawiającą pysk lisa
• doskonali zdolności manualne
Ewaluacja zajęć
Podskakują lub siadają w zależności od poziomu satysfakcji w udziału w zajęciach
Wyjaśnia jak okazać swoje zadowolenie/niezadowolenie z udziału w zajęciach.
• potrafi ocenić swój poziom satysfakcji w udziału w zajęciach.