KONSPEKT ZAJĘĆ
Data: 20.04.2015r.
Temat zajęć: „Jan Matejko – malarz dziejów Polski”
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Osoba prowadząca: Danuta Dobak
Osoby obserwujące:
Klasa: 3b
Cele główne:
- poznanie sylwetki i dzieł Jana Matejki,
- mierzenie i rysowanie podanych odcinków,
- obliczanie obwodu figury geometrycznej
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna postać artysty malarza Jana Matejki i wie czym się zajmował
- potrafi wymienić niektóre tytuły obrazów Jana Matejki
- wie, gdzie szukać informacji nt. malarza
- słucha ze zrozumieniem czytanego tekstu i opowiadania nauczyciela
- wypowiada się posługując się poprawnie językiem ojczystym
- potrafi obliczyć obwód prostokąta
- poprawnie mierzy, rysuje i dzieli odcinek
- potrafi współpracować w zespole
- potrafi bawić się w grupie
Metody: pogadanka, pokaz, obserwacja, praca z książką, działań praktycznych
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Pomoce:
Reprodukcje obrazów Jana Matejki, encyklopedie, albumy, wyliczanka „Siała baba mak”, wiersz pt.: „Jan Matejko”, zeszyt do języka polskiego, karteczki do pisania, wydrukowane cele lekcji „NACOBEZU”, podręcznik, zestawy zadań matematycznych z instrukcjami do pracy w grupach, miary krawieckie, ramki portretowe, ćwiczenia do matematyki, wydrukowane zdania otwarte do podsumowania i ewaluacji zajęć, krzyżówki, nagrody w postaci naklejek, magnesy.
Przebieg zajęć:
1. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą i nawiązanie do tematyki zajęć oraz ukierunkowanie uwagi uczniów na osiągnięcie wyznaczonych celów.
2. Zabawa na powitanie:
Powtarzanie wierszyka używając różnych emocji w głosie (najpierw zbiorowo, a potem kilka osób indywidualnie):
- ze smutkiem,
- radośnie,
- groźnie,
- do dziecka,
- do prezydenta,
- ze strachem.
„Siała baba mak,
Nie wiedziała jak.
A dziad wiedział, nie powiedział,
A to było tak.”
CZĘŚĆ 1 – POLONISTYCZNA
3. Wprowadzenie do lekcji
- przypomnienie, tematyki działu o sztuce i artystach
- odsłonięcie wystawy reprodukcji obrazów Jana Matejki na bocznej tablicy
- odczytanie wiersza pt.: Jan Matejko Tadeusza Szyma
- zadanie pytania w celu ustalenia tematu lekcji: „o kim dziś będziemy rozmawiać?”
4. Podanie tematu lekcji, zapisanie na tablicy i przepisanie przez uczniów do zeszytów.
Jan Matejko – malarz dziejów Polski.
5. Podanie celów lekcji i zawieszenie na tablicy „NACOBEZU”
„Dziś dowiecie się kim był i czym się zajmował Jan Matejko.
W drugiej części lekcji będziecie ćwiczyć mierzenie, rysowanie i odczytywanie długości odcinków i boków prostokąta, a także utrwalicie umiejętność obliczania obwodu prostokąta.
. . . co oznacza, że po dzisiejszej lekcji”:
- Będziesz wiedział kim był i czym się zajmował Jan Matejko.
- Zapamiętasz i będziesz umiał podać przynajmniej 3 tytuły obrazów Jana
Matejki.
- Będziesz umiał narysować połowę i ćwiartkę odcinka.
- Będziesz umiał obliczyć obwód prostokąta.
6. Dyskusja w parach na zadany temat „materiały źródłowe”
- zapytanie uczniów co wiedzą o Janie Matejko
- podział uczniów na zespoły dwuosobowe
- dyskusja w parach w celu znalezienia odpowiedzi na postawione przez nauczyciela
pytanie: „Skąd możemy czerpać informacje nt. życia i twórczości Jana
Matejki?”
- uczniowie pracują w parach i pomysły zapisują na kartkach
7. Prezentacja (odczytanie) ustaleń przez kilka osób.
- zawieszenie na tablicy kartek (metoda promyczkowa)
- ustalenie z jakich źródeł wiedzy korzystamy najczęściej
- prezentacja kilku źródeł: encyklopedia, albumy, internet, wystawy, filmy
Dokumentalne i . . . . podręcznik !
8. Podręcznik jako źródło wiedzy o Janie Matejko.
- odczytanie przez N-la biografii Jana Matejki w podręczniku
- uczniowie uważnie śledzą tekst w swoich książkach
9. Formułowanie wypowiedzi na zadane pytania przez N- la.
- Gdzie mieszkał Jan Matejko?
- Czym się zajmował?
- Co było głównym tematem jego prac?
- Kogo przedstawiał artysta na swoich obrazach?
- Czy pamiętacie niektóre tytuły jego obrazów?
CZĘŚĆ 2 – MATEMATYCZNA
10. Praca w grupach
- podział na grupy trzyosobowe 6 x 3
- wyłonienie spośród siebie liderów (szefów) grup
- rozdanie szefom kopert z zadaniami i instrukcjami
- przydzielenie przez szefów w porozumieniu z innymi członkami grupy każdemu
dziecku jednego zadania
- każdy zespół ma na stole miarę krawiecką
W kopertach są instrukcje do zadań, ramka portretowa i 3 karty do każdego zadania z instrukcją
Zadanie 1.
Zmierz długość dłuższego i krótszego boku ramki portretowej. Wymiary podaj w cm i mm. Dopuszczalny margines błędu pomiaru jednego boku to 2 mm.
Zadanie 2.
Oblicz ile potrzeba drewnianej listewki na oprawienie obrazu, którego boki mają wymiary 46 cm i 28 cm.
Zadanie 3.
Jakie wymiary może mieć rama obrazu, którego obwód wynosi 98 cm? Podaj jeden przykład.
- każdy zespół kolejno prezentuje rozwiązania
- uczniowie kontrolują wyniki i oceniają się wzajemnie
- uczniowie współpracują w grupie
11. Praca z Ćwiczeniami (utrwalenie pojęcia odcinek, połowa, ćwiartka – mierzenie i
rysowanie)
- przypomnienie co to jest odcinek
- praca indywidualna pod kierunkiem nauczyciela
- uczniowie czytają kolejno polecenia do zadań i samodzielnie rozwiązują zadania
12. Podsumowanie i ewaluacja zajęć przez rundę zdań niedokończonych.
- Dowiedziałem się, że Jan Matejko był . . .
- Jan Matejko namalował takie obrazy jak . . .
- Zapamiętałem również, że . . .
- Najbardziej podobało mi się . . .
- Największą trudność sprawiło mi . . .
13. Rozdanie krzyżówek utrwalających wiedzę nt. Jana Matejki jako zadanie domowe.
14. Podziękowanie za pracę i nagrodzenie wszystkich uczniów ramkami portretowymi oraz wyróżnienie uczniów szczególnie aktywnych naklejkami.
15. Zakończenie zajęć.
przygotowała
Danuta Dobak
20.04.2015 r.