X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4380
Przesłano:
Dział: Przedszkole

O gościach, co nie przyszli na ucztę - scenariusz zajęć w grupie dzieci 4- i 5- letnich

Temat hospitacji: Sposób wykorzystywania różnorodnych technik plastycznych w rozwijaniu sprawności manualnej dzieci.

Temat kompleksowy: Nasi skrzydlaci przyjaciele.

Temat dnia: Kto nie przyszedł na ucztę? – teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania L. Krzemienieckiej „O gościach co nie przyszli na ucztę”.

Cel ogólny: Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.

Cele operacyjne dziecka:
- uważnie słucha oraz ogląda teatrzyk,
- potrafi odpowiedzieć na pytania związane z treścią teatrzyku,
- rozpoznaje ptaki, które brały udział w teatrzyku,
- prawidłowo wypowiada zgłoski podczas zabawy ruchowo-ortofnicznej,
- samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela wykonuje pracę plastyczną,
- potrafi wyrazić zdanie na temat pracy swojej oraz kolegów,

Metody:
- Słowna,
- Czynna,
- Oglądowa,

Formy:
- indywidualna,
- grupowa,

Środki dydaktyczne:
Sylwety ptaków oraz krasnala do teatrzyku, materiały do zajęć plastycznych: piórka, plastelina, kredki ołówkowe i świecowe, szablony ptaków.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Witające się rączki, wg „Zabaw paluszkowych” K. Sąsiadek.

Kiedy rączki się witają, to się mocno przytulają, odrobinę się głaskają, rozmawiają i całuski sobie przesyłają bo zajęcia zaczynają.

Teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania L. Krzemienieckiej
„O gościach co nie przyszli na ucztę”.

Wykorzystanie sylwet głównych bohaterów do teatrzyku – wilga, kukułka, jaskółka, słowik, krasnal Hałabała.

Rozmowa na temat treści teatrzyku:
Rozmowa kierowana pytaniami:
- jakie ptaki zostały zaproszone na ucztę?
- Dlaczego goście nie przyszli na ucztę?
- Dlaczego ptaki lecą do ciepłych krajów?

Zabawa ruchowo – ortofoniczna „Ptaki”.
Dzieci naśladują ruchem ciała oraz głosem wybrane przez nauczycielkę ptaki m.in.:
- bocian – wysokie unoszenie kolan i powtarzanie „kle-kle-kle”,
- dzięcioł – ruchy głową imitujące stukanie w drzewo i odgłosy „puk,puk,puk”,
- kukułka – ruchy naśladujące machanie skrzydełkami oraz odgłosy „kuku, kuku”,
- kaczka – chodzenie w przysiadzie oraz charakterystyczne powtarzanie „kwa,, kwa”,
- wróbel – skakanie na dwóch nóżkach w lekkim przysiadzie oraz powtarzanie „ćwir, ćwir”,

Praca plastyczna „Ptak moich marzeń”.

Dzieci zostają podzielone na grupy według ich sprawności manualnej.
Grupa I – wypełnianie kredkami ołówkowymi oraz świecowymi konturów ptaka, przyklejanie oka z plasteliny. (w miarę możliwości dzieci doklejanie piórek w miejscu skrzydeł ptaka)

Grupa II – wypełnianie konturów ptaka farbami, doklejanie piórek w miejscu skrzydeł, doklejanie oka z plasteliny.

Sprzątanie po miejscu pracy, oglądanie prac wspólne oceny.

Przerywniki w trakcie zajęć:
Śpiewanie i pokazywanie piosenki Małgorzaty Strzałkowskiej „Olaboga, olaboga”.
Wierszyk „Wieloryb i rybki” wraz z pokazywaniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.