KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
GRUPA: 4 - LATKI
OŚRODEK TEMATYCZNY: Wiosna tuż, tuż
TEMAT DNIA: Wiosenne kwiaty - przebiśniegi
CELE OGÓLNE:
• Nazywanie wczesnowiosennych kwiatków,
• Rozwijanie umiejętności rytmicznego podziału nazw kwiatów na sylaby,
• Uważne słuchanie rymowanki,
• Rozwijanie umiejętności wypowiadania się,
• Zapoznanie z przebiśniegiem,
• Kształtowanie postawy ciała podczas zabawy ruchowej,
• Rozwijanie sprawności manualnej podczas wycinania obrazka,
• Rozwijanie syntezy wzrokowej podczas układania obrazka w całość,
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
• Wie, jaka pora roku się zbliża?
• Potrafi wymienić zwiastuny wiosny na podstawie obrazków,
• Odszukuje obrazki wczesnowiosennych kwiatów, nazywa je,
• Rytmicznie dzieli nazwy kwiatków na sylaby,
• Słucha rymowanki,
• Wypowiada się na temat rymowanki i wyglądu przebiśniegu,
• Bawi się podczas zabawy kształtującej postawę ciała: „Kwiaty rosną”,
• Wycina fragmenty obrazka przedstawiającego przebiśniegi,
• Układa obrazek bez wzoru,
• Przykleja obrazek w ramce,
• Ozdabia ramkę wg własnego pomysłu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Tekst rymowanki, obrazki przedstawiające zwiastuny wiosny, obrazki wczesnowiosennych kwiatków.
METODY:
• pokaz, pogadanka, objaśnienia, instrukcje, metoda ćwiczeń, metoda zadań stawianych dziecku.
FORMY:
• praca z grupą,
• praca indywidualna,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie zebranych gości, przedstawienie celów ogólnych i operacyjnych. Rymowanka: „Jak to miło i wesoło, gdy rodzice są wokoło”
2. Zabawa ruchowa: „Marcowa pogoda”
3. Pytania nauczyciela:
• Jaka pora roku się zbliża?
• Jakie znacie zwiastuny wiosny? – obrazki (topnieje śnieg i lód, przylatują ptaki z ciepłych krajów, na drzewach pojawiają się pączki, pojawiają się wczesnowiosenne kwiaty)
4. Przypomnienie nazw poznanych wczesnowiosennych kwiatków, odszukiwanie przez dzieci obrazków poszczególnych kwiatków (krokusy, sasanki, zawilce) – każde dziecko ma 3 obrazki kwiatków – odszukuje wśród nich obrazek, który zademonstruje nauczyciel, nazywanie kwiatów, podział ich nazw na sylaby
5. Zapoznanie z przebiśniegiem – słuchanie rymowanki – pokazanie obrazka przebiśniegu
Jeszcze śnieg na polu,
A tu mały kwiatek
Przebił śnieg i...
Zachwyca się światem
6. Rozmowa na temat rymowanki:
• Kiedy pojawiają się przebiśniegi?
• Skąd pochodzi ich nazwa? – przebiły śnieg
7. Powtarzanie nazwy za nauczycielem – podział na sylaby – każde dziecko
8. Omówienie wyglądu przebiśniegu
9. Zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę ciała: „Kwiaty rosną”
10. Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy techniczno – plastycznej
11. Wycinanie fragmentów obrazka przedstawiającego przebiśniegi, układanie obrazka bez wzoru, przyklejanie obrazka w ramce, ozdabianie ramki wg własnego pomysłu
12. Masaży relaksacyjny w parze z rodzicem – na plecach dziecka a później na plecach rodzica
Kropi deszcz, siąpi, mży,
Pada coraz mocniej,
Nagle błysk –
Burza jest ,
Grad zaczyna padać!
Burza już przeszła gdzieś
Tylko wiatr zawiewa.
Słońce już świeci nam
I wszystko ogrzewa.
13. Omówienie zajęć z rodzicami
Sporządziła i przeprowadziła:
mgr Elżbieta Więcławska