Konspekt zajęć dla dzieci 4 - letnich
Tematyka kompleksowa: Wakacyjne podróże
TEMAT DNIA: Światła sygnalizatora
CELE OGÓLNE:
• Zapoznanie z wyglądem i zasadą działania sygnalizacji świetlnej
• Rozwijanie mowy i logicznego myślenia
• Rozwijanie umiejętności zachowania się na przejściu dla pieszych
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
• Rozpoznaje sygnalizator świetlny
• Wie, w jakim miejscu można spotkać sygnalizator świetlny i do czego jest on potrzebny
• Przelicza ilość kropek od 1 do 6 na kartonikach
• Wie, co oznacza kolor czerwony i zielony za sygnalizatorze świetlnym
• Wie, czym różni się sygnalizator świetlny dla pieszych i dla pojazdów
• Uważnie słucha wiersza E. Piechny – Pietrzyk „Zwierzęta na wycieczce” ilustrowanego obrazkami
• Wypowiada się na temat wiersza
• Rozumie znaczenie przestrzegania zasad ruchu drogowego
• Bawi się podczas zabawy orientacyjno – porządkowej „Kolor czerwony każe stać”
• Zna słowa rymowanki „Światła sygnalizatora”
• Nakleja obrazki i koloruje na odpowiednie kolory sygnalizacje świetlne
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Obrazki sygnalizatorów świetlnych dla pieszych i dla pojazdów, kartoniki oznaczone kropkami od 1 do 6, wiersz E. Piechny – Pietrzyk „Zwierzęta na wycieczce”, obrazki zwierząt do wiersza, rymowanka „Światła sygnalizatora”, karta pracy cz. 4, nr 46
METODY:
• poglądowa
• słowna - rozmowa kierowana
• praktyczna
FORMY:
• praca z grupą,
• praca indywidualna,
• bpraca zespołowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie, piosenka: „ Witam Was...”
2. Zabawa „Co to jest?” – nauczyciel pokazuje obrazek, na którym znajdują się kartoniki oznaczone kropkami od 1 do 6. Dzieci podają liczbę kropek na wybranym kartoniku i stopniowo odsłaniają obrazek, który się pod nimi znajduje. Odgadują, co on przedstawia (sygnalizator świetlny). Dzieci określają, w jakich miejscach można spotkać sygnalizator i do czego jest on potrzebny.
3. Słuchanie wiersza E. Piechny – Pietrzyk „Zwierzęta na wycieczce” ilustrowanego obrazkami:
W zoo dzień uroczysty,
Na wycieczkę idą wszyscy.
Jest żyrafa, są dwa słonie,
Małpki trzy i cztery konie.
Idzie gruby hipopotam,
Stąpa ciężko, chlapie błotem.
Aż oburza się pan zebra:
- Czemu pan o innych nie dba?!
Nagle zgrzyt i huk, i świst,
Na chodniku słychać pisk!
Mały bocian z żółwiem małym
Przez ulicę przebiec chciały.
- Jak tak można? – krzyczą słonie.
- Przecież światło jest czerwone!
Żółw się schował pod swój domek:
- I co z tego że czerwone?
Zaskrzeczała więc papuga:
- Gdy czerwone oczkiem mruga,
Musisz stać i czekać moment,
Żeby przejść na drugą stronę.
Potem zmiana – możesz iść,
Bo zielone jest jak liść.
Przez ulicę przechodź raźnie,
Nie ociągaj się! Odważnie!
Żółw posłuchał, bocian też:
- czy coś jeszcze wiedzieć chcesz?
Gdy zielone – idź, nie zwlekaj!
Gdy czerwone – stój i czekaj!
4. Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela na temat wiersza:
• Dokąd poszły zwierzęta? Jakie zwierzęta poszły na wycieczkę? Ile ich było?
• Dlaczego usłyszały zgrzyt i pisk na chodniku?
• Na co słonie zwróciły uwagę żółwiowi i bocianowi? (czerwone światło)
• Czy żółw wiedział, co oznacza światło czerwone?
• Jakie zwierzę wyjaśniło zasady działania świateł? (papuga)
• Co powiedziała papuga o świetle czerwonym, a co o zielonym?
• Jak należy się zachować, kiedy pojawia się światło czerwone, a jak – gdy zielone?
5. Oglądanie obrazków sygnalizatorów dla pieszych i pojazdów, zwrócenie uwagi na różnicę w ich wyglądzie, określenie, co oznaczają poszczególne kolory dla pieszych, a co dla pojazdów. Zwrócenie uwagi, że kiedy dla pieszych pali się światło zielone to samochody mają wtedy czerwone i odwrotnie. Podkreślenie znaczenia przestrzegania zasad ruchu drogowego.
6. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Kolor czerwony każe stać”
Nauczyciel wyznacza jezdnię i chodnik oraz przejście dla pieszych, przy którym stoi sygnalizator świetlny. Kiedy pali się światło zielone, dzieci przechodzą przez ulicę po przejściu dla pieszych a kiedy pojawia się czerwone – zatrzymują się
7. Zaproszenie dzieci do stołów: powtórzenie za nauczycielem słów rymowanki „Światła sygnalizatora”, naklejanie dwóch obrazków z sygnalizatorami świetlnymi – kolorowanie na odpowiednie kolory sygnalizacji świetlnej.
Opracowała i przeprowadziła:
mgr Elżbieta Więcławska