SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI ☺☺☺
Scenariusz dla kl. IV-VI
Czas trwania zajęć: 2 godz. lekcyjne
Cele główne:
• kształtowanie u dzieci postaw prospołecznych
• dostrzeganie znaczenia życzliwości w życiu człowieka
• integracja zespołu klasowego
• rozwijanie umiejętności współpracy
• budowanie pozytywnego stosunku do siebie
Cele operacyjne:
• uczeń wie co znaczy słowo życzliwy i wie, jak być życzliwym
• potrafi określić człowieka życzliwego
• potrafi wyrażać własne sądy i wrażenia w związku z przeczytanym opowiadaniem, potrafi udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące opowiadania
• potrafi zaprezentować życzliwe zachowanie w odgrywanej scence
• potrafi dostrzec przejawy życzliwego zachowania u kolegów i koleżanek z klasy, przekazać im miłe informacje
• potrafi wykonać pracę plastyczną na zadany temat
• potrafi zgodnie współdziałać z kolegami i koleżankami podczas zadań grupowych
Metoda: pogadanka, zabawa, praca plastyczna, słoneczko
Forma pracy: praca grupowa, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: duże arkusze papieru (3-4 sztuki), kredki, mazaki, mała karteczka dla każdego ucznia
Przebieg zajęć:
1. Słoneczko
Uczniowie otrzymują po dwie małe karteczki i zapisują na nich odpowiedź na pytanie: „Z czym Ci się kojarzy słowo życzliwość?” Podają dwa określenia – każde na osobnej kartce. Karteczki te przyklejają do środka słoneczka - koła z napisem ŻYCZLIWOŚĆ tworząc promyczki. Powtarzające się określenia będą tworzyły jeden promyk. Nauczyciel podsumowuje określenia, które podali uczniowie tworząc w ten sposób definicję pojęcia „życzliwość”. Uczniowie zdobią środek słoneczka. Powstaje plakat reklamujący życzliwość.
2. Wspólny rysunek
Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 4-5 osobowe. Proponuje im wspólne malowanie rysunku na temat „Kraina życzliwości”, ale w nietypowy sposób. Jeden uczeń maluje jedną rzecz na arkuszu papieru, następnie arkusz wędruje do drugiej osoby, która domalowuje na plakacie coś, co jej zdaniem pasuje do rzeczy już namalowanej. Później kolejna osoba ma szansę umieścić coś swojego na plakacie. Gdy wszyscy uczniowie włączą się do wspólnej zabawy, ale ich pomysły jeszcze się nie wyczerpią, kolejkę można rozpocząć od nowa. Na końcu uczniowie tworzą wystawę plakatów. Nauczyciel zwraca uwagę na fakt, że pomimo tego, że pracowały samodzielnie, każde z nich miało swój wkład w tworzenie wspólnego rysunku.
3. Jesteś nam potrzebny
Nauczyciel mówi uczniom, że będą miały okazję przekazać innym informacje, dlaczego są potrzebni w grupie. Rozdaje dzieciom kartki i prosi, by nawzajem przyczepiły je sobie na plecach za pomocą taśmy. Chodząc po sali mogą wpisywać na kartkach kolegów dokończenie zdania” „Jesteś nam potrzebny, bo ...” Na zakończenie pozwala uczniom odczytać wszystkie wpisy, które otrzymali od innych uczestników. Chętne osoby mogą podzielić się nimi z pozostałymi. Podkreśla, by były to wpisy o pozytywnej treści. Nauczyciel pyta dzieci, jak się czuły, pisząc swoje wypowiedzi dotyczącego tego, że inni są potrzebni jako członkowie klasy. Który z otrzymanych wpisów okazał się dla nich najmilszy. Dlaczego? Jak się teraz czują?
4. Marcepanowe serca
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z konturowym rysunkiem serca. Prosi, by każdy je wyciął, ozdobił w wyjątkowy sposób i wpisał do niego to, co dobrego od siebie może dać innym ludziom, np. umiejętność słuchania, życzliwość, umiejętność rozładowania napiętej atmosfery. Zachęca, by uczniowie pomogli innym osobom, które mają trudności z tym zadaniem. Następnie robią wystawę serc. Być może w wyniku prowadzonych rozmów uczniowie będą chcieli uzupełnić swoje serca, dopisać coś, co inne osoby im zasugerowały, a o czym wcześniej nie pomyśleli. Pyta dzieci co poczuły, gdy zauważyły, jak wiele są w stanie ofiarować innym.
5. Pantomima
Uczniowie w parach odgrywają scenkę przedstawiającą sytuację udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi. Pozostali uczniowie mają za zadanie odgadnąć treść scenki. Przykładowe scenki, to: chłopiec ustępuje miejsca starszemu człowiekowi w tramwaju, kierowca pozwala innemu kierowcy zmienić pas ruchu i wpuszcza go zwalniając prędkość, sprzedawczyni w uprzejmy sposób obsługuje klienta w sklepie, motorniczy czeka chwilę z odjazdem widząc pasażera podbiegającego na przystanek.
Nauczyciel pyta uczniów o ich emocje, wrażenia, które odczuwali w trakcie przedstawiania scenki. Jak się czuliście kiedy udzielaliście pomocy? Czy pomoc innym sprawiła wam radość i zadowolenie?
6. Zabawa „Czy wiesz o kim mówię”?
Uczniowie siedzą w kręgu. Wyznaczony uczeń wybiera jedną spośród osób i zaczyna ją opisywać mówiąc o jej życzliwych zachowaniach, np. „Ta osoba zawsze pożycza zeszyt nieobecnemu dziecku w szkole”. Uczniowie patrzą na siebie i próbują zgadnąć, o kim mógł mówić pytający. Jeśli żaden z nich nie zgadnie, pytający uzupełnia opis. Ten, o kim była mowa wybiera sobie inną osobę, którą zaczyna opisywać, tak jak jego poprzednik.
7. Zabawa integracyjna "Łańcuszek życzliwych słów"
Wszyscy uczestnicy siadają w kręgu na krzesełkach. Zabawa polega na wzajemnym przekazywaniu sobie miłych i serdecznych słów. Osoba rozpoczynająca zabawę, mówi coś miłego do sąsiada po prawej stronie, np.: Miło Cię znowu zobaczyć; Lubię Cię; Masz ładną sukienkę; Cieszę się, że jesteś. Jeden drugiemu przekazuje życzliwe słowa, aż "łańcuszek" zatoczy cały krąg i wróci do osoby rozpoczynającej zabawę.
8. Życzliwe cytaty
Praca w 3-4 osobowych grupach. Nauczyciel przedstawia każdej z grup cytat o uprzejmości i życzliwości. Uczniowie w grupach mają za zadanie zilustrować go tworząc plakat.
Przykładowe cytaty:
1. "Uprzejmość jest zawsze na miejscu."
2. "Każdy powinien być uprzejmy, bo nieuprzejmość to zło świata."
3. "Bądź uprzejmy, wtedy inni będą uprzejmi dla Ciebie."
4. "Bądź uprzejmy dla ludzi, a oni będą dla Ciebie."
5. "Życzliwych ludzi dziś niewielu, Ty bądź życzliwy przyjacielu."
6. "Bądź życzliwy, to ludzie będą życzliwi dla ciebie."
Przygotowane plakaty uczniowie zawieszają na klasowej gazetce.
9. Konkurs na najbardziej życzliwego ucznia klasy i pracownika szkoły – uczniowie oddają swoje głosy na małych karteczkach.
10. Praca plastyczna „ Upominek dla przyjaciela”. Wykonanie papierowego kwiatka z
kółek. Obdarowanie nim koleżanki, kolegi z grupy. Podziękowanie za wspólną zabawę.