Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej dla dzieci 5,6-letnich
Prowadząca: Kornelia Hawryłko
Temat zajęcia: „Wiosenne zabawy matematyczne”
Cel główny:
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania cyfr oraz umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 9.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje cyfry
- dodaje i odejmuje w zakresie 9
- uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody pracy:
- czynne: metoda zadań stawiana dziecku
- percepcyjne: metoda obserwacji i pokazu
- słowne: objaśnienia i instrukcji
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: kartoniki z liczbami i literami, 2 kostki, zestawy kwiatów (18szt,) w dwóch kolorach, nakrętki w dwóch kolorach
Przebieg:
1. Powitanie dzieci i podanie celu zajęć.
2. Zabawa „Detektyw”
Dzieci układają kartoniki z liczbami według kolejności od najmniejszej do największej. Przy każdej cyfrze znajduje się litera. Kolejno ułożone cyfry dają rozwiązanie. Dzieci z pomocą nauczyciela odczytują hasło: „ZNAM CYFRY”
3. Zabawa ruchowa: „Koła”
Dzieci biegają po sali w rytm tamburynu. Na przerwę w grze nauczyciel wskazuje kartonik z odpowiednią cyfrą. Zadaniem dzieci jest utworzenie kółek z odpowiednią liczbą dzieci. W przypadku, gdy dana grupa nie ma odpowiedniej liczby dzieci, wszyscy liczą ile im brakuje.
4. Zabawa dydaktyczna „Kwiaty”- dodawanie i odejmowanie w zakresie 9 z wykorzystaniem przygotowanych ilustracji.
* Pani w poniedziałek przyniosła w doniczce 5 żółtych kwiatów, a we wtorek w drugiej doniczce 3 niebieskie. Ile razem wszystkich kwiatów jest w przedszkolu?
* W donicach było razem 8 kwiatów. Wiatr, który dostał się przez otwarte okno przewrócił jedną doniczkę. Zniszczyły się 2 kwiaty niebieskie. Ile kwiatów zostało w donicach?
*Z okazji Dnia Kobiet mama i córka dostała od taty bukiety kwiatów. U mamy w bukiecie było 5 kwiatów niebieskich, a u córki 4 żółte. Ile kwiatów razem miały mama i córka?
* Mama z córką miały razem 9 kwiatów. Postanowiły umieścić je w jednym bukiecie. Niestety 5 kwiatów zwiędło. Ile razem kwiatów zostało w bukiecie?
5. Zabawa matematyczno – ruchowa – „Słyszymy i liczymy”
Nauczyciel gra na bębenku określoną liczbę dźwięków. Dzieci liczą je i wykonują określoną liczbę podskoków, pajacyków oraz skoków na jednej nodze.
6. Praca z kartą pracy:
Dzieci liczą ile jest razem oczek na dwóch kostkach. Rysują odpowiednią liczbę kropek.