Numer: 43768
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy prawa dziecka

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dla dzieci 5 letnich
Temat: Poznajemy prawa dziecka
Cele ogólne :
- pogłębienie wiedzy na temat znajomości praw dziecka
- kształtowanie świadomości posiadania własnych praw
- kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i emocji
- tworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole

Cele szczegółowe :
Dziecko:
- zna własne prawa
- dostrzega potrzebę tworzenia praw i norm
- potrafi formułować podstawowe powinności moralne
- potrafi wyrażać emocje i uczucia
- dostrzega potrzeby innych
- myśli działa empatycznie
- tworzy atmosferę radości , przyjaźni i zaufania
- aktywnie współpracuje z grupą.

Metody :
- podające : słuchanie piosenki , słuchanie wiersza , instrukcje
- poszukujące : formułowanie kodeksu ,
- ekspresyjne : rysowanie praw , zabawy integracyjna , ruchowa
- praktycznego działania : wykonanie pracy plastycznej

Formy :
- indywidualna
- zbiorowa
-grupowa

Pomoce :
Gazety, klej, kredki – pastele, pisaki, farby, kartony, płyta CD Tańce, pląsy i zabawy dla dzieci... wiersz „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego , ilustracje przedstawiające prawa dziecka, alfabet, rozsypanki sylabowe i wyrazowe.

Przebieg :

1. Zabawa integracyjna : Ramię przy ramieniu – wprowadzenie w dobry nastrój .
Dzieci stają w kole blisko siebie , ilustrując ruchem treść wyliczanki
Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami !
Dzieci witają się wzajemnie przez podanie ręki .

2. ,,Wędrujący Impuls’’- zabawa integracyjna. Dzieci i rodzice stoją w kole N. podaje impuls najpierw wg. wskazówek zegara poprzez klaśnięcie w dłonie, a następnie wyrywkowo.
3. ,,Kod obrazkowy’’- do każdego obrazka przyporządkowana jest litera. Dziecko zapisuje kolejno litery wg. kolejności obrazków. Głośno odczytuje odkryte hasło ,,Prawa dziecka’’
II. Cześć zajęcia
4. Słuchanie piosenki o prawach dziecka połączone z improwizacją ruchową.
Słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński
Mam prawo żyć
Mam prawo być sobą
Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.
Mam prawo kochać i kochanym być
Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.
Ref. Dziecka prawa poważna sprawa
Dziecka prawa to nie zabawa
Mogę się śmiać
Może się dziać pięknie
Pragnę być zdrowy, rosnąć w swoim tempie.
Mam prawo wybrać sam przyjaciół swych
Nie można mnie zmuszać do uczynków złych.
Mam prawo śnić
Mam prawo być inny
Mogę być słabszy lecz nie czuć się winny.
Mam prawo śpiewać głośno kiedy chcę
Mam prawo płakać cicho, gdy mi źle.
Rozmowa z dziećmi nt. wysłuchanego utworu muzycznego?
- O czym była piosenka? - Jakie prawa dziecka pojawiły się?
5. Zapoznanie z wierszem Marcina Brykczyńskiego - O prawach dziecka
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.

Omówienie wiersza i praw dziecka
• Prawo do informacji. ,,Rozsypanka sylabowa’’
Zadaniem dzieci jest ułożenie sylab w odpowiedniej kolejności. Na tablicy powinno pojawić się hasło: "Poznajemy prawa dziecka". N. uświadomią dzieciom, iż mają swoje prawa, a zadaniem osób dorosłych jest poinformowanie o tym dzieci (pojawia się tu pierwsze prawo - mówiące o znajomości swoich praw). Odwołuje się do tego, iż dzieci na całym świecie mają swoje prawa, bez względu na kraj, w którym mieszkają, czy narodowość.

• Prawo do imienia, nazwiska i narodowości.
Szukanie wśród nazwisk zapisanych na wizytówkach swojego imienia.

• Prawo do wolności.
„Dziecko do dziecka” - zabawa integracyjna - dzieci poruszają się w rytm akompaniamentu (muzyka), na hasło „dziecko do dziecka” - szukają pary i przytulają się do siebie, za każdym razem szukają innego kolegi.

• Prawo do miłości i wychowania w rodzinie.
- „Kołyska” - zabawa dzieci wraz z rodzicami wg W. Sherborne. dorosły w siadzie rozkrocznym obejmuje dłońmi dziecko siedzące przed nim tyłem, kołyszą się na boki. - ,,Tunel’’ – dorośli tworzą tunel w klęku podpartym, dzieci przechodzą pod „tunelem”.
- „Masażyki” - zabawa dzieci wraz z rodzicami - jeden z rodziców głaszcze dziecko wg poleceń n-la, np. po głowie, po plecach, po ręce itp.

• Prawo do opieki i schronienia. Zabawa „Czarodziejski worek” - odgadnięcie nazw przedmiotów znajdujących się w czarodziejskim worku (przedmioty dotyczą zawodów: pielęgniarka, lekarz) - wykorzystanie chusty animacyjnej - rozłożenie jej na dywanie, dzieci stoją dookoła chusty w kole, nauczyciel ma czarodziejski worek, podczas muzyki dzieci podają sobie worek po obwodzie koła, na przerwę w muzyce worek zostaje u dziecka, które go w tym momencie trzyma, wyciąga ono jeden przedmiot mając zasłonięte oczy i poznaje przedmiot po dotyku, podaje jego nazwę i odkłada go na chustę.

• Prawo do zabawy. Zabawa ze śpiewem Klanza ,,Lata mucha’’, ,, Gra w zielone’’.

• Prawo do nauki . Zabawa słuchowa ,,Co słyszysz?’’- określanie głosek w nagłosie i wygłosie nazw zabawek czytanych przez N. Układanie zdań z wyrazów.
,,le to będzie’’- ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu. Wybieranie z pośród kanoników prawidłowego wyniku do działania znajdującego się na biedronce.
6. ,,Prawa a obowiązki’’ – uświadomienie dzieciom ich obowiązków w przedszkolu:
- współdziałanie z nauczycielami w procesie wychowania, nauczania, - szanowanie odrębności każdego kolegi, - ustalenie form współżycia ustalonych w zbiorowości przedszkolnej, - przestrzeganie wartości uniwersalnych takich jak: dobro, prawda, miłość, piękno, - szanowanie sprzętu i zabawek jako wspólnej wartości, - uczestniczenie w pracach porządkowych i samoobsługowych, - przestrzeganie zasad równego prawa do korzystania ze wspólnych zabawek, - kulturalne zwracanie się do innych, - zdyscyplinowane zgłaszanie się na zbiórki, zwłaszcza w czasie wycieczek i spacerów, - pomaganie słabszym.
8. ,,Superbohater’’- zabawa dramowa. Odgrywanie scenek w grupach. Wyobraź sobie, że masz super moce. Komu i w jakiej sytuacji byś pomógł?
9. Działania plastyczne ,,Moje prawo’’- wykonanie pracy techniką kolaż. Tworzenie kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, naklejanie ich na papier i łącznie z rysowaniem, malowaniem.
III. Część - zakończenie
10. Ewaluacja.
11. Podziękowanie wszystkim za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.