SCENARIUSZ
TEMAT : Rozwijanie intuicji matematycznej w oparciu o opowiadanie
pt. „Przygoda konika polnego”.
DATA:
GRUPA: 4 – latki.
AKTYWNOŚĆ: językowa, matematyczna.
Cel główny:
• Przeliczanie w zakresie 6 oraz poprawne używanie określeń: w, na,
pod, obok.
• Stosowanie zwrotów grzecznościowych: proszę, przepraszam, dziękuję.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• bierze aktywny udział w zabawach muzyczno – ruchowych,
• uważnie słucha opowiadania,
• odpowiada na pytania,
• rozumie potrzebę pomagania innym – słabszym, starszym.
• adekwatnie do sytuacji używa zwrotów grzecznościowych,
• wypowiada tekst rymowanki z różną intonacją i dynamiką,
• przelicza elementy w zakresie 6,
• właściwie stosuje określenia: na, pod, obok, w,
• słucha i wykonuje polecenia nauczyciela,
• dostosowuje ruch do rodzaju i tempa muzyki,
METODY:
Czynna – praktyczne działanie,
Słowna – rozmowa.
FORMY PRACY:
Zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Opowiadanie „Przygody konika polnego, sylwety owadów, piosenka „Bal na łące”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kole.
2. Zabawa muzyczno – ruchowa „Motyle i biedronki”. Motyle – chłopcy, biedronki – dziewczynki. Motyle fruwają po łące przy dźwiękach tamburyna, a biedronki przy dźwiękach trójkąta.
3. Słuchanie opowiadania „Przygoda konika polnego” ilustrowanego sylwetami owadów. Analiza tekstu, zwrócenie uwagi na konieczność stosowania zwrotów grzecznościowych.
4. Nauka rymowanki. Wypowiadanie tekstu z różną dynamiką, tempem.
Grzeczne dzieci z przedszkola
Czarodziejskie słowa znają:
„proszę, przepraszam, dziękuję”
– często używają.
5. Zabawa ruchowa „Motylkowa wróżka”. Wybrane dziecko – wróżka – zaczarowuje dzieci w motyle, które mają za zadanie fruwać po całej łące. Swobodny taniec do muzyki.
6. Zabawa matematyczna „Ile to motyli?”.
• Na stokrotce usiadły dwa motyle.
Potem przyleciał jeszcze jeden. Ile teraz jest motyli?
• W trawie siedziało pięć motyli.
Dwa odleciały. Ile zostało?
• Pod drzewem bawiły się dwa motylki.
Po chwili przyleciały jeszcze dwa. Ile motyli bawi się pod drzewem?
• Obok konwalii usiadły trzy motyle.
Dołączyły do nich zaciekawione kolejne trzy. Ile jest teraz?
7. Praca plastyczna – naklejanie kolorowych motyli na kartkach, według poleceń nauczyciela, dokończenie rysunku; określenie stosunków przestrzennych.
8. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Prowadzący:
...................